• یکشنبه ۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-187-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بیش از 66 هزار زائر اربعین حسینی از سیستان و بلوچستان عازم کربلا شدند

مدیر کل راهداری وحمل و نقل جاده ای استان گفت: شمار زائران ایرانی ، پاکستانی و افغانستانی اربعین امسال که از سیستان و بلوچستان عازم عراق شدند به 66 هزار نفر رسید .

علی خانقائی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: سیستان و بلوچستان ، از 15 شهریور  تا 4 آبان ماه، 62 هزار و 604 نفر زائر پاکستانی، از طریق پایانه مرزی میرجاوه وارد کشور شدند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد رشد داشته است .

علی خانقائی با اشاره به اینکه از این تعداد 31 هزار و 744 نفر زائر با 721 دستگاه اتوبوس پاکستانی برای عزیمت به عتبات عالیات به سمت مرزهای غربی کشور عازم شده اند، افزود: 30 هزار و 860 نفر زائر نیز به صورت پیاده وارد کشورمان شده اند که با 702 دستگاه اتوبوس ایرانی به سمت مقصد مورد نظر راهی شدند .

رئیس کمیته حمل و نقل ستاد اربعین استان با بیان اینکه 103 زائر افغانستانی نیز از مرز ميلك وارد کشور شده و به وسيله 4 دستگاه اتوبوس ايراني به عراق اعزام شدند، ادامه داد: 4042 نفر زائر ایرانی نیز توسط 98 اتوبوس برای حضور در گردهمایی اربعین از استان خارج شده اند که بدین ترتیب مجموعاً 66 هزار و 646 نفز زائر از طریق محورهای مواصلاتی استان به سمت غرب کشور عازم شده اند .

خانقائی تصریح کرد: در این مدت اقداماتی نظیر تأمین سوخت اتوبوس های حامل زوار، استقرار گشت های راهداری، امداد خودرو و اورژانس جاده ای در طول مسیر تردد صورت گرفته و پایانه مرزی میرجاوه به صورت 24 ساعته فعال بوده است.

خدمات رسانی پلیس به زوار پاکستانی

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان نیز از خدمات رسانی پلیس به زوار پاکستانی خبر داد و گفت: به منظور تأمین هرچه بهتر نظم و امنیت و خدمات رسانی در بازه سفرمعنوی اربعین، اقدامات متعدد و گسترده ای از نقطه صفر مرزی تا زمان خروج زائران از کشور برنامه ریزی و انجام شده است .

سردار قنبری به خبرنگار ما گفت: در خصوص تدارکات و نحوه پذیرایی از زوار و تسهیل شرایط اسکان، تردد، ایمنی و بهداشت برادران و خواهران دینی که از کشورهای همسایه وارد استان می شوند جلسات متعددی برگزار شد و یگان های مختلف انتظامی این فرماندهی همه دست بکار شدند تا خدمات رسانی به زائران به بهترین شکل ممکن صورت گیرد .

این مقام ارشد انتظامی بیان کرد: در خصوص انجام تبلیغات محیطی و میدانی، هدایت های انتظامی، ارائه خدمات درمانی و بهداشتی و تأمین امکانات رفاهی و زیرساخت های ارتباطی کارهای خوبی انجام شد .

وی گفت: به منظور تسهیل پذیرش زائران تعداد 8 گیت در نظر گرفته شده بود که به 18 گیت افزایش داده شدند .

سردار قنبری ابراز کرد: اجرای پروژه فیبرنوری برای برقراری هرچه بهتر ارتباط و همچنین پایش زنده تصویری و دسترسی به شبکه امین و سایر شبکه های ناجا از جمله دیگر اقداماتی است که با تلاش جهادی و شبانه روزی واحدهای مهندسی، فاوا و ... در مرز میرجاوه انجام شدند .

این مقام مسئول اظهار کرد: تأمین روشنایی، آب و پذیرایی، پتو و ملحفه و سایر خدمات و امکانات لازم در موکب ها از جمله مواردی است که در دستور کار پلیس استان قرار گرفته است.

همه زوار هنگام ورود به کشور به لحاظ پزشکی معاینه شده اند

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین سیستان و بلوچستان گفت: همه زوار هنگام ورود به کشور به لحاظ پزشکی معاینه و واکسینه شده اند.

سید محمد هاشمی شهری افزود: از نیمه دوم مهر تاکنون ۴۷ هزار زائر پاکستانی عازم کربلا در مرز میرجاوه خدمات بهداشتی رایگان دریافت کرده‌اند .

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین سیستان و بلوچستان گفت: بیماریابی، واکسیناسیون، سم‌پاشی، گندزدایی محل‌های اسکان، نظارت بر کلرزنی آب و نظارت بر جمع‌آوری و دفع صحیح پسماندها از جمله خدمات سلامت ارائه شده به زائران پاکستانی است همچنین شناسایی موارد ابتلا به بیماری‌هایی مثل مالاریا و التور نیز در دستور کار تیم‌های پزشکی بوده است .

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 2 درمانگاه در پایانه مرزی میرجاوه فعال شده است تصریح کرد: در صورت تشخیص پزشک از مجموع افرادی که برای ویزیت به درمانگاه  مراجعه می‌کنند موارد اضطراری توسط تیم فوریت‌های سلامت به بیمارستان منتقل می‌شوند .

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین سیستان و بلوچستان از استقرار چهار دستگاه آمبولانس و یک دستگاه داروخانه سیار در پایانه مرزی میرجاوه خبر داد و خاطرنشان کرد: تا ورود آخرین نفر از زائرانی که قصد عزیمت به عتبات عالیات را داشته باشند و تا زمان برگشت آنان به کشورشان تیم های بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مرز میرجاوه حضور دارند.

وی با بیان اینکه بیماریابی، واکسناسیون، سم پاشی، گند زدایی محل های اسکان، نظارت بر کلر زنی آب و مواد غذایی توزیع شده و نظارت بر جمع آوری و دفع صحیح پسماندها از جمله اقدامات بهداشتی است ، که در محل توقف و اسکان این زائرین انجام می شود.

زائران در امنیت کافی قرار دارند

معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تامین امنیت یکی از مواردی است که زائرین در هنگام رفت و برگشت در سیستان و بلوچستان از آن بهره مند هستند.

محمدهادی مرعشی در جلسه ستاد اربعین سیستان و بلوچستان بیان کرد: با برنامه ریزی و پیگیریهای انجام شده امسال تسهیلات بهتری نسبت به سال گذشته از لحاظ ارائه خدمات رفاهی و بهداشتی برای این زائران فراهم شده است .

مرعشی گفت: در روزهای اخیر با وجود روند رو به افزایش و ازدحام زوار پاکستانی، مردم استان اعم از  شیعه و سنی پای کار آمده اند و با شور و علاقه و برپایی موکب و اهدای کمک‌های نقدی و غیرنقدی از این زائران استقبال می‌کنند.

تامین سوخت اتوبوس های زوار اربعین

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه اتوبوس های حامل زائران ممکن است در طول مسیر برای دریافت سوخت معطل شوند باید روند سوختگیری این خودروها به گونه ای مدیریت شود تا تجمع آنان در یک جایگاه سبب طولانی شدن مدت سوختگیری نشود .

سید دانیال محبی در نشست ستاد اربعین سیستان و بلوچستان افزود: برنامه ریزی برای استفاده از شبکه ریلی در انتقال زائران پاکستانی تا مرز کشور عراق باید در سال های آینده انجام شود چرا که سلامت و ایمنی آن بیشتر است .

وی بیان کرد: پیاده روی اربعین یک جریان و رودخانه تبادل فکر و فرهنگ است که تلاش و برنامه ریزی هر چه بیشتر برای استقبال از زائران حسینی این استان را به کانون تبادل فرهنگی تبدیل می کند .

استاندار تاکید کرد: استقبال مناسب از زائران پاکستانی که رنج هزاران کیلومتر از کویته تا ایران را طی کرده اند تاثیر بسیار زیادی در ادامه این مسیر تا کربلا دارد .

وی افزود: در ایمنی مسیر حرکت زائران از مرز میرجاوه تا مقصد باید دقت کرد و سعی کنیم تلفات و خسارات رانندگی وجود نداشته باشد .

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: ایجاد زیرساخت مناسب جاده ای در قالب بزرگراه در مسیر نصرت آباد به سمت بم و همچنین ایجاد اقامتگاه ها و اماکن تفریحی برای استراحت زائران از جمله اقداماتی است که ایمنی مسیر را برای آنان فراهم می کند و برای سالهای آینده باید در دستور کار قرار گیرد .

محبی تصریح کرد: یکی از مهمترین خدمات برای زائران ایجاد سرویس های بهداشتی در طول مسیر و همچنین در محل اسکان زائران است .

استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر فراهم کردن آرامش زائران خاطرنشان کرد: میزبانی از زائران اربعین حسینی ظرفیت بزرگی برای این استان است که باید با مدیریت صحیح توسعه یابد.

دبیر ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان نیز به ایسنا گفت: میهمان نوازی و تکریم مردم مرزنشین استان از زائران پاکستانی اربعین حسینی در چند سال اخیر سبب شده امسال مردم شیعه و سنی این نقطه از ایران اسلامی با شور و عشق حسینی میزبان و بدرقه کننده چندین هزار نفر از برادران و خواهران کشور همسایه خود باشند .

رضا بختیاری با بیان اینکه فعالیت این ستاد برای خدمات رسانی از 21 مهر آغاز شده و تا هفت آبانماه ادامه دارد افزود: امسال علاوه بر میرجاوه سه مکان در زاهدان برای پذیرایی و ارائه خدمات به زائران پاکستانی پیش بینی شده است .

وی افزود: با برنامه ریزی انجام شده تمام تمهیدات لازم برای پذیرایی مطلوب از زوار پاکستانی پیش بینی شده است به طوری که مردم این استان آماده پذیرایی از 70 هزار زائر کشور دوست و همسایه هستند .

دبیر ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان اظهار داشت: شماره حساب ۸_۱۱۵۰۳۱۳۱_۴۳_۲۴۱۰و شماره کارت 6273811124506012 به منظور واریز وجوهات نقدی شهروندان برای خدمت رسانی بهتر به زوار حسینی کشور پاکستان نزد بانک انصار به نام این ستاد دایر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: