• دوشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-586-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون وزیر بهداشت:

تولد نوزادان تالاسمی در سیستان و بلوچستان نگران کننده است

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاح سرای سمن سلامت در ایرانشهر گفت: 50 درصد نوزادان مبتلا به بیماری تالاسمی کشور در جنوب سیستان و بلوچستان متولد می شوند که نگران کننده است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان دکتر ایازی افزود: ازدواج های فامیلی و بی توجهی به آزمایش های قبل از ازدواج از عوامل اصلی افزایش  تعداد زیاد بیماران تالاسمی در این منطقه است .

دکتر ایازی، نقش علما، معتمدین و فرهیختگان را در آگاهی بخشی خانواده ها برای رفع این معضل بهداشتی مهم دانست .

وی همچنین گفت سمن های سلامت نقش مهمی در آموزش بیماران، فرهنگ سازی خانواده ها و توانمند کردن بیماران دارند و غربالگری بیمارانی مانند تالاسمی، هموفیلی، ام اس، بیماران کلیوی و نقص عضو مادرزادی از فعالیت های اصلی این سمن هاست .

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت گفت: اگر ما نتوانیم مشارکت مردم را در توسعه سلامت جذب کنیم فقط و فقط باید به تعداد تخت های بیمارستان در کشور اضافه کنیم .

ایازی با تاکید بر این که باید سواد سلامت در بین مردم افزایش یابد افزود: امروز هیچ کشور توسعه یافته ای به دنبال افزایش تخت بیمارستان نیست بلکه تلاش می‌کنند با آگاهی بخشی و مشارکت مردم در حوزه سلامت از بیمار شدن آنان جلو گیری کنند .

فرماندار ایرانشهر هم در این جلسه گفت: امروز دورترین روستای این شهرستان از خدمات بهداشتی و درمانی برخوردار است که باید شکرگزار این نعمت بود .

داوودی خبر از تشکیل اتاق فکر مخصوص سمن ها در فرمانداری ایرانشهر داد و گفت: در بسیاری از حوزه هایی که سمن ها و مردم ورود پیدا کرده اند شاهد افزایش کارایی فعالیت ها و کاهش تصدی گری بخش دولتی بوده ایم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: