• جمعه ۱۱ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

همایش بین‌المللی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت در چابهار برگزار شد

پنجمین همایش بین‌المللی قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل‌سنت با حضور شخصیت‌های برجسته داخلی و خارجی اهل سنت در سالن همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد چابهار برگزار شد .

به گزارش ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان، این همایش برای اولین بار به صورت بین‌المللی در سالن اجلاس‌های بین‌المللی منطقه آزاد چابهار با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، نماینده ولی فقیه در استان، نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری و علما و متفکران ملی و بین‌المللی اهل‌سنت برگزار شد .

"عاشورا" نقطه عطف وحدت شیعه و اهل سنت است

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در این همایش اظهار داشت: حرکت امام حسین، حرکتی برای کرامت انسانی بود به همین دلیل است که عاشقانی در سراسر جهان دارد و عشق به او و هدفش شیعه و سنتی نمی‌شناسد .

وی افزود: قیام تاریخی عاشورا نقطه عطف وحدت شیعه و سنی است چراکه روایات مشترکی میان شیعه و سنی وجود دارد که پیامبر اسلام محبت به امام حسین را نمونه بارز اهل بهشت می‌دانند و قاعدتا کسانی که این امام را دوست ندارند معاندین هستند .

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: عمده برادران اهل سنت نگاهی هم‌چون شیعیان بر قیام امام حسین دارند و بر حق بودن آن اتفاق نظر دارند، بگذریم از افراد محدودی که نگاه‌های مغرضانه‌ای می‌روزند، قاعدتا این همایش و حضور حداکثری علمای اهل سنت بر نگاه اول عمده متفکران و علمای اهل سنت صحه می‌گذارد.

آیت‌الله سلیمانی گفت: امام حسین برای جلوگیری از ظلم و اشاعه فحشا و منکر قیام کرد و نقطه عطفی شد برای جلوگیری از به مشروعیت بخشیدن به حاکمان ستمگر و کارهاییشان وگرنه اگر حکومت و دنیا می‌خواست، می‌توانست بگیرد .

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: همایش قیام تاریخی عاشورا از منظر اهل سنت به دنیا نشان میدهد مشترکات دینی مذاهب بین مسلمانان وجود دارد و عاشورا بزرگترین آن است .

نتایج قیام امام حسین(ع) تا قلب اروپا و آمریکا دیده می‌شود

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد نیز در این همایش گفت: ایجاد فرقه‌گرایی و قبیله‌گرایی بعد از رحلت پیامبر (ص) دوباره جان گرفت و اختلاف طبقاتی دوباره باعث تفرقه در امت اسلام شده بود و تمام این فرقه‌گرایی‌ها باعث تضعیف قدرت اسلام و مسلمین شده بود که نمونه‌اش را امروز در عصر حاضر هم  شاهد هستیم، هم در میان شیعیان و هم اهل تسنن؛ نمونه فرقه بهایی در تشیع و فرقه وهابی در بین اهل سنت .

ابراهیم کلانتری افزود: دانستن فلسفه کربلا باید یکی از مهمترین دلایل برگزاری این همایش باشد. باید جامعه کنونی ما بدانند که چرا بعد از گذشت ۵۰ سال از وفات پیامبر گرامی اسلام، اهل بیت پیامبر (ص) در بین امت پیامبر مظلوم واقع شدند؛ جامعه باید بداند که تاریخ تکرار می‌شود .

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر علت وقوع قیام عاشورا و علت واقعه کربلا عنوان کرد: این مسئول دانشگاهی دلیل وقوع قیام تاریخی عاشورا را ضعف بصیرت در بین کسانی که خود را مومن و مسلمان می‌دانستند برشمرد؛ و تاکید کرد: اگر امام حسین (ع) جان خودشان و خاندان و اصحاب خود را در طبق اخلاص نمی‌گذاشت امت اسلام برای همیشه از مسیر اصلی خارج می‌شد و دیگر اسلامی وجود نداشت که به دست ما برسد.

کلانتری با بیان اینکه چه خون‌هایی که از بی‌گناهان توسط وهابی‌ها بر زمین ریخته شده و تمام این جنایات منتج شده از توطئه استکبار است، عنوان کرد: استکبار جهانی با هدف اختلاف افکندن و ایجاد تفرقه میان ملت‌های مسلمان خواهان کاهش قدرت واقعی مسلمانان می‌باشد .

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: امروز پیامدهای قیام تاریخی امام حسین (ع)، ظلم ستیزی، عدالت‌خواهی، ایثار و از خود گذشتگی، نه تنها باعث قیام ملت‌های ستم دیده منطقه در برابر ظلم و جور شد، بلکه اثرات و نتایج اثربخش این قیام امروز تا قلب اروپا و آمریکا دیده می‌شود .

این مسئول دانشگاهی بیان کرد: امید آن که این ارادت‌ها از جانب همه محبان اهل بیت و امام حسین (ع) چه شیعیان و اهل سنت و حتی در بین سایر ادیان زمینه‌ساز برای ظهور امام زمان (عج) باشد.

محرومیت‌زدایی از بلوچستان در گروی توسعه فکری و فرهنگی

سلطانعلی میر رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان نیز در این همایش گفت: دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان مأموریت ویژه‌ای در این استان دارد، معتقدیم توسعه و محرومیت‌زدایی در سیستان و بلوچستان در گروی توسعه فکری و فرهنگی است .

وی افزود: در راستای مأموریت دانشگاه آزاد مراکز آموزشی دانشگاه در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان و به‌ویژه نقاط محروم بلوچستان هم‌چون میرجاوه، کنارک و دلگان توسعه پیدا کرده و تأسیس شده است .

رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان تصریح کرد: یکی‌از اهداف اصلی ما برای توسعه فکری و فرهنگی، برگزاری همایش‌هایی با محوریت اهل‌سنت است؛ برهمین مبنا امسال برای پنجمین سال پیاپی همایش بین‌المللی قیام تاریخی عاشور از دیدگاه اهل‌سنت را برای اولین بار به‌صورت بین‌المللی برگزار کردیم و از حدود 6 ماه پیش مقدمات همایش را آماده کردیم .

وی با تشکر از حضور مهمانان بین‌المللی کشورهای پاکستان و عمان در این همایش تأکید کرد: مهمان ویژه این مراسم مولانا شیخ هیثم بن داد کریم بن شمبیه البلوشی از متفکران و نخبگان فقه اهل‌سنت کشور عمان هستند. حضور چنین مهمانی نشان از جایگاه ویژه قیام عاشورا نزد اهل‌سنت است .

میر گفت: تا پایان سال همایش استانی وحدت نیز به‌میزبانی و حمایت دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان با حضور شخصیت‌های برجسته اهل‌سنت برگزار خواهد شد که در سال‌های آینده به‌سمت ملی و بین‌المللی شدن هم‌چون این همایش پیش خواهد رفت .

فلسفه قیام امام حسین جلوگیری از به مشروعیت بخشیدن به فاسدان نماینده اهل سنت مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری نیز در این همایش اظهار داشت: فلسفه قیام امام حسین رضی الله عنه جلوگیری از انحرافات آن زمان بود و به نوعی توانست به استحکام اسلام و ادامه موفقیت نهضت اسلامی کمک کند .

مولوی نذیر احمد سلامی افزود: ادامه راه امام حسین رضی الله عنه جلوگیری از ظلم و ستم و فسادها است و نباید فقط به سینه زنی وعزاداری و سوگواری خلاصه شود.نرفتن زیر بار ظلم و ستم مستکبرین مهمترین هدف امام حسین رضی الله عنه از قیام عاشورا بود .

امام جمعه اهل سنت چابهار نیز گفت: امام حسین (ع) نزد اهل سنت محترم و بسیار دوست داشتنی هستند و اگر سینه زنی در فقه اهل سنت جایز بود ما برای امام حسین (ع) بجای سینه زدن سینه هایمان را پاره پاره می کردیم.

مولوی عبدالرحمن ملازهی با تشریح زندگی امام حسین (ع) ادامه داد: امام حسین (ع) ایثار و شهادت و مردانگی را به همه آموخت و تا تاریخ هست نام ایشان ماندگار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: