• یکشنبه ۱۳ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-3384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دروازه ملل در مسیر بین المللی

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به موقعیت استراتژیک بندر چابهار و نقش آن در تعاملات اقتصادی و تجاری منطقه ای و بین المللی گفت: فعالیتهای عمرانی و هزینه های زیرساختهای انجام شده طی 4 سال گذشته در بندر چابهار در تاریخ 35 ساله ساخت بندر بی سابقه است.

بهروز آقایی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: چابهار بندری مهم و مسیری کم هزینه برای دسترسی کشورهای منطقه به یکدیگر بوده و سرمایه گذاریهای عمده ای توسط سازمان بنادر و دریانوردی در ایجاد زیرساختهای بندری و تامین تجهیزات استراتژیک تخلیه و بارگیری صورت گرفته است.

مدیرکل بنادر استان در ادامه گفت: بندر چابهار بعنوان اولین بندر کشور در جذب اپراتور خارجی و اتصال سه کشور طی توافقنامه ای بنام چابهار است .

آقایی از طراحی، ساخت و تکمیل پروژه فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی بعنوان یک پروژه ملی یاد کرد که بهره برداری از آن افتخاری برای کشور در زمینه افزایش تجارت و توسعه اقتصادی بوده و اضافه کرد: ظرفیتهای ایجاد شده در  بندر شهید بهشتی چابهار اقتصاد کشور را به دیگر کشورهای پیرامونی پیوند خواهد داد که نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است .

آقایی از انجام سرمایه گذاریهای گسترده کشورهای منطقه و فرامنطقه ای در زمینه توسعه بنادر کشورهای حاشیه دریای عمان و بندر چابهار خبر داد و پیش بینی کرد در آینده ای نزدیک فعالیتهای تجاری و حمل و نقل دریایی گسترده ای در این منطقه ایجاد خواهد شد و با محدودیتهای موجود در بنادر حاشیه خلیج فارس مطمئناً راه اندازی لوپ جدید کشتیرانی بین بنادر کشورهای حاشیه دریای عمان با فعالیتهای بازرگانی، دریایی، کشتیرانی و خدمات وابسته؛ جابجایی کالا ترانشیپ و ترانزیت در این منطقه نقش حیاتی بندر چابهار برای رونق تجاری و سیاسی کشور  را محسوس تر خواهد کرد .

وی همچنین با توجه به اهمیت و روند رشد بین المللی بندر شهید بهشتی تاکید کرد؛ موقعیت راهبردی دروازه ملل باعث شده توجه کشورهای منطقه به بندر چابهار بیش از هر زمانی جلب و در این فضای رقابتی برخی از کشورها به دنبال بی اثر نمودن نقش بندر چابهار در تجارت دریایی منطقه باشند .

وی تاکید کرد: بدخواهان و دشمنان کشور خصوصا اسرائیل و کشور عربستان سعودی با ایجاد حواشی به دنبال ضربه زدن به کشور و آسیب به اجرای تفاهم نامه ها (خصوصا توافق سه جانبه ایران، هند و افغانستان) و قراردادهای سرمایه گذاری امضاءشده با بخش خصوصی داخلی و خارجی در این بندر استراتژیک هستند. لذا در شرایط حساس فعلی لازم است همه مسئولین کشوری نسبت به کنترل تهدیدات و انجام برنامه های اقتضائی برای برون رفت از مشکلات احتمالی اقدام و ضمن هوشیاری با تشریک مساعی؛ امنیت و اطمینان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بندر چابهار را در راستای منافع ملی مهیا کرده تا بندر چابهار همچنان به عنوان امن ترین بندر منطقه در مسیر رشد و توسعه اقتصادی منطقه و محور شرق  ایفای نقش فعال تر داشته باشد .

آقایی خاطرنشان کرد: پس از افتتاح فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی برنامه انتقال و ترانزیت محموله های گندم و حبوبات به وزن 110 هزار تن از طریق بندر چابهار به افغانستان آغاز و در فاصله کمتر از 5 ماه کل میزان کالای ترانزیتی معادل 6 برابر آمار ترانزیت از طریق بندر چابهار طی 5 سال گذشته بوده است .

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در نیمه اول سال جاری بالغ بر 467 میلیارد تومان قرارداد سرمایه گذاری با بخش خصوصی و خارجی با موضوع فعالیتهای پشتیبانی و لجستیکی در بندر منعقد شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: