• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر مرکز ناباروری مولود زاهدان:

توجه و پیگیری درمان ناباروری، امری مهم در راستای نتیجه‌گیری

مدیر مرکز ناباروری مولود زاهدان گفت: متاسفانه تصورات غلط و عدم آشنایی و آگاهی نسبت به اقدام و پیگیری جدی جهت درمان منجر به این شده تا فرد سال های زیادی را برای فرصت باروری از دست بدهد و مواردی بوده که فرد با بیش از 10 سال نازایی هنوز به این امر توجه کافی را ندارد و با توجه به فرصت محدود باروری در خانم ها که معمولا حداکثر تا 40 سال است شانس باروری را در خود به شدت کاهش داده است .

دکتر قاسمی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: چنانچه فرد طی سال ها برای درمان اقدام نکند ذخیره تخمدان کاهش پیدا کرده و حتی ممکن است به جایی برسد که در زمان های پیشرفته هم کارساز نباشد .

مدیر مرکز ناباروری مولود زاهدان در ادامه گفت: بعضا مراجعاتی داریم که مراجعه کننده معاینات و آزمایشات را انجام داده و هیچ مشکلی هم به لحاظ پزشکی نداشته اما نازا هستند .

وی گفت: دلیل این امر در نازایی اصطلاح نازایی غیرقابل توضیح یا غیر قابل توجیه یعنی هیچ علتی برای نازایی پیداد نمی شود و این ادعا درست می باشد چرا که دو طرف هر دو سالم هستند و هیچ مشکلی هم برای نازایی این افراد هنوز پیدا نشده است .

قاسمی تاکید کرد: این به این معنی نیست که در این مورد فرد را رها کنیم و بعد از مدتها مراجعه کند و بگوید من در حین سلامت هنوز باردار نشدم بلکه در صورت وجود چنین موردی نهایتا سه تا شش ماه تخمک گذاری کرده و همزمان ای یو آی داخل رحم انجام می شود و اگر بعد مدت 6 ماه جواب نگرفتیم حتما می رویم به سمت درمان های پیشرفته‌تر چرا که در بسیاری موارد علتی و مشکلی وجود دارد اما علم اکنون نتوانسته آن را پیدا کند .

وی همچنین گفت: یک تصور غلط دیگر این است که خانم هایی که یک یا دو فرزند دارند و برای ناباروری مراجعه می کنند و لازم است که دو طرف آزمایشات را پشت سر بگذارند با مقاومت آقایان روبرو می شویم که داشتن دو فرزند را سند سلامت خود می دانند .

قاسمی گفت: این دلیل به هیچ عنوان قابل قبول نیست ، چرا که خیلی از بیماری ها ممکن است که به مرور زمان خود را بروز بدهد و بنابراین حتمات لازم است که در ارزیابی ها هردو نفر با هم ارزیاببی شوند و مورد بررسی قرار بگیرند .

وی در پایان گفت: از بیماران درخواست می کنیم همیشه درمان ناباروری را جدی بگیرند و پیگیری مراحل درمان را به بعد موکول نکنند ، چرا که با توجه به علم و دانش موجود در این باره این نکته بسیار مهم است که فرصت درمان از دست نرفته باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: