• سه شنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-3984-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

در سیستان و بلوچستان کشت برنج انجام نمی شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شرایط آبی حاکم در سیستان و بلوچستان هیچ گونه کشت برنج در این استان انجام نمی شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مجتبی پیری در شورای حفاظت از منابع آب استان افزود: برنامه مطالعاتی برای 30 هزار هکتار دیگر در دستور کار قرار دارد تا سال آینده شاهد افزایش سطح به 60 هزار هکتار در این بخش باشیم .

وی گفت: در راستای استفاده بهینه از منابع آب دریا در استان هم اینک ساخت گلخانه با استفاده از آب دریا در گستره 120 هکتار در چابهار در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: در حوزه کشاورزی این استان پنج میلیون تن محصول شامل شیلاتی، باغی، زراعی و دامی تولید می شود که گردش مالی آن هفت هزار میلیارد تومان است .

وی افزود: 51 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان در مناطق روستایی بسر می برند که بسیاری از نظر اقتصادی وابسته به کشاورزی ناچیز استان هستند .

پیری تاکید کرد: تنها راه برای جبران خسارت های بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان با توجه به شرایط حاکم پوشش بیمه است .

وی بیان کرد: این ظرفیت وجود دارد که بتوان از ماده 10 و 12 ستاد بحران سیستان و بلوچستان نیز برای جبران خسارت ها استفاده کرد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای نیز در این جلسه گفت: بارندگی های استان در سال زراعی جدید نسبت به دراز مدت 75 درصد کاهش داشته است،

عباس سارانی اظهار کرد: فقط 23 درصد حجم مخازن سدهای استان آب دارد و وضعیت سد پیشین و خیرآباد بحرانی است که اقدام هایی برای خروج سد خیرآباد از بحران در دست انجام است.

وی افزود: به منظور تعادل بخشی و سازگاری با کم آبی اقدام هایی نظیر استفاده و مصرف آب مطابق شرایطی که حاکم است، صدور پروانه کشاورزی، انسداد چاه های غیر مجاز، نصب کنتورهای حجمی هوشمند و جمع آوری دستگاه های حفاری انجام شده و در دست اجراست.

وی ادامه داد: 10 هزار هکتار از طرح انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی سیستان اجرایی شده است که نیاز به 60 میلیون متر مکعب آب دارد، قرار است از حجم مرده چاه نیمه ها برای تامین این میزان آب استفاده شود که 17 آبان ماه در این اراضی رهاسازی می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: