• پنجشنبه ۲۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 978-985-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برنامه استاندار جدید/
جایگاه استان از نگاه رئیس جمهور

رئیس جمهور تاکید ویژه ای بر حمایت وزیران از استان دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، روزنامه سیستان و بلوچستان نوشت؛ استاندار جدید روز گذشته پس از نشست هیئت وزیران و انتخابش به عنوان نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان در درباره برنامه هایش برای توسعه بندر چابهار اظهار کرد: برنامه های مهمی برای بندر چابهار داریم که در دو موضوع عمده توسعه بندر و توسعه سواحل مکران و استقرار صنایعی مثل پتروشیمی و فولاد که می تواند برای کشور مفید باشد دسته بندی می شود.

«احمد علی موهبتی» با تاکید بر ضرورت استفاده از منابع اقیانوس هند در آینده خاطرنشان کرد: باید به سمت استفاده از مزیت های دریا رفت که از جمله آن می توان به پرورش میگو و ماهی در قفس و تولید ریز مغذی ها اشاره کرد.

موهبتی، خشکسالی شدید در استان و تامین آب بیش از هزار و 300 روستا به صورت سقایی را از مشکلات عمده برشمرد که نیازمند برنامه سریع و اصولی برای رفع آن است.

وی با بیان این که بندر چابهار در دولت روحانی از 2.5 میلیون تن به 8.5میلیون تن رسیده است خاطرنشان کرد: البته این مقدار به طور قطع نمی تواند کافی باشد چون باید عقبه بندر همچون راه آهن و بزرگراه ایجاد شود و رئیس جمهور به شدت اهمیت راه آهن را یادآور شد و به وزارت راه و شهر سازی و سازمان برنامه و بودجه و همه وزیران تاکید کرد تا نسبت به سیستان و بلوچستان توجه ویژه و جدی در همه حوزه ها داشته باشند .

15 سال تجربه فعالیت در استان

استاندار جدید گفت: زمینه مشارکت و نظارت مردم در همه امور سیستان و بلوچستان فراهم می شود. سیستان و بلوچستان مزیت های بی بدیل و بی نظیری دارد که نه تنها برای استان بلکه برای کشور و حتی کشورهای همسایه بسیار مفید است، سواحل مکران و دریای عمان، معدن، فرصت بی نظیر مرز، جاذبه های طبیعی و گردشگری و از همه مهم تر مردم خوب این استان از جمله قابلیت های آن محسوب می شود.

موهبتی افزود: مردم این استان با وجود سختی های فراوان همراه خوبی برای نظام جمهوری اسلامی و پشتوانه محکمی در حوزه امنیت بودند که باید فرصت مشارکت مردم در امنیت، عمران، فرهنگ، اقتصاد و دیگر حوزه ها فراهم شود چرا که قرار است مردم استان، این خطه را آباد کنند.

وی اظهار کرد: خود را فرزند سیستان و بلوچستان می دانم و امیدوارم 15 سال تجربه ام در این استان و تجربه هایم در دیگر نقاط کشور بستری فراهم کند تا همدلی، هم افزایی، ایثار، گذشت و فداکاری که در مردم سیستان و بلوچستان وجود دارد برای تعالی امور هم جهت شود و از اثر بخشی آن هم مردم این دیار و هم دیگر مردم ایران و کشورهای همسایه  بهره مند شوند. وی تاکید کرد: مردم باید در همه امور مشارکت کنند و بر عملکرد مسئولان نیز نظارت داشته باشند .

جایگاه استان از نگاه رئیس جمهور

رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت با اشاره به انتخاب موهبتی به عنوان استاندار گفت: این استان خیلی اهمیت دارد، سیستان و بلوچستان از لحاظ استراتژیک شاید از یک دیدگاه پیشانی و مهم‌ترین استان کشور است.

دکتر «حسن روحانی» خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان مرز بسیار مهم کشور است. تنها مرزی است که از آن به اقیانوس راه داریم. بقیه استان‌ها به دریا یا خلیج فارس، یا دریای خزر راه دارند اما این استان در واقع هم به دریای عمان راه دارد و هم در آستانه اقیانوس هند و با دنیا در ارتباط است.

وی اضافه کرد: سیستان و بلوچستان از لحاظ جایگاه استراتژیک خیلی مهم است. چابهار هم برای ما و هم برای کشورهای همسایه و هم برای کشورهای همسایه شمالی و شرقی اهمیت دارد.

دکتر روحانی همچنین با قدردانی از همه مردم سیستان و بلوچستان گفت: از برادران بسیار خوب اهل سنت و بلوچ در این استان تشکر می کنم. در این پنج سال برای امنیت استان، تلاش کردند. در گذشته خیلی ناامنی در شهرهای مختلف و در مرکز استان بود. امروز ناامنی در استان اصلاً نیست و گاهی در مرز ممکن است یک عده ای جنایتکار آن طرف مرز با یک حمله ناگهانی عده‌ای را شهید کنند یا عده‌ای قاچاقچی که دنبال قاچاق مواد مخدر هستند مشکلاتی برای ما درست کنند.

رئیس جمهور با اشاره به این که سیستان و بلوچستان، ‌استان کاملاً امنی است و گردشگر به راحتی می‌تواند وارد این استان شود و به شهرهای مختلف برود گفت: سیستان و بلوچستان، استانی دیدنی است و گردشگر می تواند از نقاط و آثاری که در این استان وجود دارد، بازدید داشته باشد.

روحانی، با بیان این که از آقای موهبتی می‌خواهم که رفتارشان در این استان کاملاً عادلانه باشد، تاکید کرد: برای ما شیعه، ‌اهل سنت، بلوچ و فارس  هیچ تفاوتی ندارد. همه مسلمان، ایرانی و همه علاقه مند هستند و همه باید بتوانند از این فضا استفاده کنند و ما هم باید بتوانیم از ظرفیت آن ها به خوبی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان البته استان مرزی است که در جنوب، عمان بوده و در سمت شرق پاکستان و بالاتر از آن افغانستان است که همسایگان زیادی دارد و از لحاظ همسایگی برای ما اهمیت دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر این که در دولت یازدهم افتخار ما این است که گاز را به سیستان و بلوچستان رساندیم، افزود: این افتخار ما بود و ادامه می‌دهیم و اقدام هایی هم در منطقه سیستان و بلوچستان برای کشت با سامانه های نوین شروع شد که کار بزرگی بود و ۴۶ هزار هکتاری که یک قسمت ‌از آن آماده شده، بخش دیگری است که آماده می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت توسعه چابهار گفت: در این مقطع فکر می کنم، بندر چابهار و راه‌آهن برای ما یک اولویت بسیار بزرگی باشد و هم وزیر مسکن، راه و شهرسازی، استاندار و سازمان و برنامه بودجه باید به این نکته توجه کنند.

وی با اشاره به این که موضع راه‌آهن و اتصال چابهار به راه‌آهن سراسری هم از لحاظ ترانزیت و احیای استان و هم توسعه چابهار، بسیار مهم است گفت: البته در کنار اتصال ریلی، معدن هم می‌تواند رونق یابد. در کنار کرمان که به بهشت معدن معروف است، سیستان و بلوچستان هم می‌تواند بهشت معادن باشد. معادن زیادی آن جا وجود دارد و باید بیشتر از آن بهره‌برداری و استفاده شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: