• دوشنبه ۲۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-7414-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فراهم شدن امکان ذخیره سازی سلول های جنسی مبتلا به برخی سرطان ها در زاهدان

رئیس مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان گفت: با گسترش دامنه خدمات مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) زاهدان، از این پس امکان ذخیره سازی سلول های جنسی (تخمک) بانوان مبتلا به برخی سرطان ها وجود دارد .

دکتر مرضیه قاسمی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: امکان باروری در بانوان مبتلا به برخی بیماری های صعب العلاج و سرطان ها پس از بهبود بیماری به دلیل افت کیفیت سلول های تولید مثل در پی مصرف برخی داروها، به شدت کاهش می یابد اما توسعه علم و تکنولوژی امکان ذخیره سازی سلول ها را در محیط آزمایشگاهی جهت استفاده پس از بهبود فراهم آورده است تا این افراد نیز بتوانند پس از اتمام دوره درمان، در صورت تمایل اقدام به باروری نمایند .

رئیس مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان گفت: بانوانی که سلول جنسی آنها ذخیره سازی شده، پس از بهبودی می توانند با لقاح آزمایشگاهی این سلول ها، بارداری سالمی را تجربه کنند .

وی با اشاره به اینکه تا کنون100 مورد IVF  و151 مورد IUI در این مرکز انجام شده است افزود: البته تمام بانوان مراجعه کننده به دلیل دریافت خدمات باروری به این مرکز مراجعه کرده اند و تا کنون تقاضایی جهت ذخیره سازی سلول جنسی بانوان مبتلا به سرطان در این مرکز نداشتیم که به نظر می رسد  نا آگاهی بانوان در این مساله موثر بوده است .

وی اظهار کرد: با توجه به محدود بودن سن باروری بانوان، امکان ذخیره سازی تخمک بسیار مورد توجه قرار گرفته اما علم جدید این امکان را فراهم کرده است تا سلول جنسی آقایان(اسپرم) نیز ذخیره سازی شود  که این امکان نیز در مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان وجود دارد.

دکتر مجتبی اسلامی جنین شناس و دکترای بیولوژی تولید مثل  مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان نیز گفت: خوشبختانه این فن آوری امکان ذخیره سازی سلول تخمک را، بدون هیچ تغییری در ساختار سلولی، فراهم آورده است .

وی با اشاره به اینکه تعداد تخمک قابل ذخیره بسته به هر فرد متفاوت است گفت: از این طریق امید بسیاری از بانوانی که بدلیل بیماری، امکان باروری نداشتند جان گرفته است .

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها 65 درصد مجموع مراجعه کنندگان به مرکز رادیوتراپی بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان به عنوان تنها مرکز درمان پیشرفته بیماران مبتلا به سرطان در استان، خانم ها هستند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: