• سه شنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-1587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آغاز برنامه ساماندهی محوطه باستانی چگردک جلگه چاه هاشم

فرماندار دلگان گفت : برنامه ساماندهی محوطه باستانی چگردک جلگه چاه هاشم شامل یک تپه و دو گورستان قدیمی به همت میراث فرهنگی آغاز شده است .

مجتبی شجاعی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: در سال ۸۴ حفاری غیرمجاز و به صورت گسترده تخریب آثار باستانی در این محوطه توسط افراد سودجو انجام شده است .

فرماندار دلگان اظهار کرد: به علت عدم حساسیت مردم و نا آگاهی بومیان محلی از خسارت فرهنگی که به این سرمایه ها و هویت مردم وارد می‌گردیده، متاسفانه بخشی از آثار منطقه به سرقت و بخشی نیز از بین رفته اند .

شجاعی بیان کرد: در این مرحله طبق برنامه، داده های علمی و عمقی گورستان تاریخی منطقه جمع آوری و ثبت و ضبط می‌شود و سپس در مرحله بعد مطالعات لایه نگاری انجام می‌شود .

فرماندار دلگان ادامه داد: بناهای تاریخی بخش اعظمی از آثار تاریخی و فرهنگی هر سرزمین و ملتی به شمار می روند که حفظ و نگهداری از آنها حراست از هویت هر جامعه ای به شمار می رود که در راستای حفاظت از آثار باستانی اعتبار مورد نیاز تاثیر قابل توجهی دارد در حالیکه در حال حاضر اعتبارات محدود پاسخگویی حراست از این آثار نیست اما دولت در تلاش است تا بتواند از محل های مختلف اعتبار مربوط را تامین نماید که جا دارد از پیگیریهای مدیرکل میراث فرهنگی استان تقدیر کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: