• پنجشنبه ۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اردکانیان:

وزارت نیرو در صدد ایجاد هاب انرژی در سیستان و بلوچستان برای صادرات است

وزیر نیرو همچنین با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان طولانی ترین خطوط انتقال برق را دارد که این امر هزینه های سنگینی در تامین و نگهداری انرژی ایجاد می کند خاطرنشان کرد: در صدد هستیم که هاب انرژی در سیستان و بلوچستان برای صادرات ایجاد کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، رضا اردکانیان در زاهدان بیان کرد: انرژی های تجدید پذیر یکی از فرصت های پیشرودر این استان است که اقدامات لازم در حال انجام است، بخش خصوصی نیز علاقمندی خوبی نشان داده است.

امیدواریم سایر طرح های توسعه ای صنعت برق و انرژی استان هم یکی پس از دیگری در این استان به بهره برداری برسد و برای مسئله آب استان نیز با همکاری تمام دستگاه ها و مسولان کشوری و استانی و نمایندگان بتوانیم گام های خوبی برداشته شده و رضایت مردم را جلب کنیم.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان نقش بسیار مهمی در تامین امنیت در جنوب شرق کشور دارد داشته و منابع خدادای وسیع و مردم بسیار خوبی دارد .

اردکانیان گفت: امروز در جلساتی که داریم مشکلات پیش روی تامین آب روستاها و سایر موارد را بررسی خواهیم کرد، اواخر تیرماه امسال به این استان آمدم و قرار گذاشتم هر دو ماه یک بار مسائل مربوط به استان را پیگیری کنم که در شهریور ماه جلسه اول در تهران انجام و امروز نیز در استان پیگیر مسائل استان هستیم .

وی تاکید کرد: مهمترین سرفصل کار ما بحث آب است البته انرژی هم از اهمیت لازم برخوردار است، تلاش میکنیم اقدامات لازم برای رفع مشکلات در هر دو بخش را در دستور کار داریم.

وزیر نیرو گفت: برای نیروگاه زاهدان بالغ بر یک هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار دولتی در نظر گرفته شده که در دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید .

اردکانیان اظهار کرد: دو نیروگاهی که امروز عملیات اجرایی آنها آغاز میشود نقش بسزایی در تامین برق مطمئن و پایدار برای منطقه جنوب شرق کشور خواهند داشت و زمینه را برای توسعه صنعت در این استان و برق پایدار برای شبکه خانگی و تجاری این منطقه فراهم خواهد کرد .

وی افزود: سیستان و بلوچستان نقش مهمی در حفظ حیات مسکون  کشور دارد و اولویت همه ما مسئولین کشوری است که امیدواریم با بکارگیری همه ظرفیت ها بتوانیم برای مسئله آب پایدار استان فکرهای اساسی و ماندگاری کنیم .

اردکانیان عنوان کرد: در پی گزارشی که در پی تحولات اخیر برای تحریم ها صورت گرفته ریاست جمهوری برای پیگیری مسئله آب به معاون اول خود دستور اکید داده اند .

اردکانیان با اشاره به خشکسالی های متعدد ، جدیت مشکلات کم آبی در سیستان و بلوچستان و ضرورت پیگیری حقابه هیرمند، عنوان کرد: وزارت نیرو که یک دستگاه تخصصی است مناسبترین دستگاه برای پذیرش مسئولیت کمیسیون اقتصادی دو کشور  ایران و افغانستان بوده و این آمادگی را اعلام کرده است .

وی افزود: ما می توانیم با کشور افغانستان هم در حوزه هریرود و هم در حوزه هیرمند همکاری وسیعی را آغاز کرده و استمرار دهیم .

وی اذعان داشت: حقابه قانونی جمهوری اسلامی ایران جزء ضروریات این همکاری است و زمینه های وسیعی را در ارتباط با مناطق جنوب شرقی کشور فراهم می کند تا بتوانیم دستاوردهایی داشته باشیم که شرایط کشور را بهبود ببخشد .

وزیر نیرو گفت: این وزارتخانه هزار و ۱۲۱ طرح و پروژه در حوزه برق و اب با اعتبار پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در دست اجرا دارد .

اردکانیان اظهار کرد: ۱۱ طرح در زمینه تامین آب، ۴۴۵ طرح در زمینه آب و فاضلاب شهری و روستایی و ۶۶۵ طرح در حوزه برق و انرژی در سیستان و بلوچستان در دست اجرا است .

وی بیان کرد: امیدواریم که وزارت نیرو تا پایان سال ۱۴۰۰ قادر باشد ۱۴۰۰ مگا وات به ظرفیت برق سیستان و بلوچستان اضافه کند که این اتفاق بسیار بزرگی محسوب می شود .

وی بیان کرد: جنوب شرق کشور از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با کمبود تولید انرژی در منطقه رو به رو بوده است .

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان ظرفیت های بسیار زیادی در زمینه انرژی های تجدید پذیر دارد که باید با همکاری بخش خصوصی از این ظرفیت ها استفاده کنیم .

اردکانیان گفت: جنوب شرق کشور می تواند یکی از کانون های تولید انرژی برای صادرات باشد .

وی بیان کرد: تدارک تامین منابع مالی دولتی برای ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی زاهذان کار راحتی نبود که خوشبخاته این اقدام انجام شد .

وی در ادامه با اشاره به اینکه وزارت نیرو متکی به منابع داخلی است و بودجه عمرانی دولتی زیادی ندارند اظهار کرد: اولویت وزارت نیرو تامین آب و برق مطمئن برای سیستان و بلوچستان است .

اردکانیان همچنین با بیان اینکه از تمام راهکارها برای تامین اب پایدار برای سیستان و بلوچستان بهره خواهیم گرفت تصریح کرد: وزارت نیرو مسیول تامین اب است و برای این کار از ابهای متعارف و غیر متعارف بهره خواهیم برد .

وی بیان کرد: شیرین سازی آب در اولویت وزارت نیرو است و با تمام توان اقدامات لازم در این زمینه را انجام خواهیم داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: