• سه شنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-1084-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

سیستان و بلوچستان سالیانه 5 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می کند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان با اشاره به توانمندیهای بخش کشاورزی استان گفت: سالیانه ۵ میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلاتی در استان تولید می‌شود .

مجتبی پیری در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان بیان کرد: این استان از لحاظ تولید محصولات گرمسیری، تولید خرما، تولید محصولات خارج از فصل، تولید گوشت قرمز، ظرفیت دامپروری و محصولات شیلاتی دارای جایگاه ویژه ای در کشور است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه گفت: سیستان وبلوچستان ۴۲۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد ولی به دلیل محدودیت منابع آبی وآب تخصیصی بین ۴۵ تا ۷۰ درصد آن به زیرکشت محصولات باغی و زراعی است و متأسفانه  خشکسالی های اخیر خصوصا سال زراعی گذشته خسارت سنگینی به کشاورزان استان وارد کرده و ما نیز تولید کنندگان رالزوما به سمت توسعه طرحهایی که نیاز آبی کمتری  دارند هدایت می‌کنیم.

پیری خاطرنشان کرد: استان سيستان و بلوچستان با داشتن شرايط آب و هوايي گرم و در نواحي جنوب استان مرطوب مستعد پرورش انواع ميوه‌هاي گرمسيري مي‌باشد كه كشت و پرورش اين محصولات در نقاط ديگر كشور امكان پذير نيست.

وی تصریح کرد: تنوع اقسام خرما از ديگر شگفتي‌هاي طبيعت اين استان است، حدود ۳۰ نوع نوع خرما در منطقه بلوچستان كشت مي‌شود .

وی افزود: عمده خرمای تولیدی سیستان و بلوچستان به استان های همجوار و کشورهای همسایه پاکستان و حوزه خلیج فارس صادر می شود و اکثر باغات جدید استان در حال حاضر با نظارت سازمان جهاد کشاورزی دارای ارقام تجاری با بستر سازی مناسب و اصول فنی است .

پیری همچنین این استان را یکی از استان های دارای پتانسیل مناسب برای پرورش و تولید گل های شاخه بریده مانند گلایول در جنوب استان عنوان کرد و گفت: این ظرفیت به دلیل نبود سرمایه گذار تاکنون به فعلیت کامل نرسیده است .

وی ادامه داد: پاپايا" يا خربزه درختي كه موطن آن نواحي گرمسيري آمريكاي مركزي به اين استان راه يافته، خربزه بسيار شيرين با پوستي نازك است كه علاوه بر مصرف خوراكي، قابل استفاده در صنايع تبديلي نيز هست .

وی افزود: پسته" دشت گوهركوه شهرستان خاش نيز از انواع خاص پسته است كه در ساير نقاط ايران از اين نمونه ديده نمي‌شود .

وی بیان کرد: علاوه بر ميوه‌هاي گرمسيري منحصر به فرد، مركبات اين استان شامل ترنج، پرتقال، گريپ فروت و نارنگي، انواع انار و ميوه‌هاي جاليزي نيز از ديگر محصولاتي هستند كه طعم آنها متفاوت از اقسامي است كه در ساير نقاط كشور كشت مي‌شود .

پیری ادامه داد: جهاد کشاورزی تولید کنندگان را به سمت توسعه طرحهایی که نیاز آبی کمتری دارند هدایت می کند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با اشاره به مشکلات عدیده کشاورزان و دامداران خسارت دیده از خشکسالی حمایت بیشتر از بخش کشاورزی در تدوین لایحه بودجه سال آینده، پرداخت خسارت ناشی از خشکسالی از طریق مدیریت بحران و صندوق بیمه بخش کشاورزی، اجرای مفاد کامل قانون بخشودگی سود جرایم و استمهال وام‌های خسارت دیدگان این بخش در استان را خواستار شد.

مجتبی پیری با اشاره به نگاه ویژه دولت به طرح‌های توسعه آب وخاک استان گفت: طرح‌ بزرگ انتقال آب بالوله به  ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان با اعتبار ۸۵۰ میلیون دلار و 66 درصد پیشرفت فیزیکی، اجرای ۱۰۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در مرکز و جنوب استان که تاکنون بیش از ۳۰ هزار هکتار اجرایی شده وبرنامه توسعه سواحل مکران را از مهمترین طرح‌های در حال اجرای بخش کشاورزی برشمرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: