• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نخستین جشنواره بازی های بومی و محلی جازموریان در جلگه چاه هاشم دلگان برگزار شد

در اقدامی ابتکاری و با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری و برپایی غرفه های صنایع دستی و شتردوانی و بازی های بومی و محلی نخستین جشنواره بازی های بومی و محلی جازموریان در جلگه چاه هاشم دلگان برگزار شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، این جشنواره با حضور امام جمعه دلگان، فرمانداران شهرستان های رودبار جنوب کرمان و قلعه گنج، دلگان و فنوج، مدیران کل هلال احمر، ورزش و جوانان و رئیس هیئت ورزشهای بومی و محلی سیستان و بلوچستان، مدیران و مسئولان استانی و محلی دستگاههای اجرایی و اقشار مختلف مردم با هدف معرفی ظرفیت های ورزشی و گردشگری و تقویت تعاملات اجتماعی و فرهنگی برپا شد .

در این جشنواره افزون بر 1 هزار نفر از هنرمندان و ورزشکاران از چهار شهرستان دلگان، فنوج، قلعه گنج و رودبار از استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان مشارکت کردند .

حجت الاسلام عظیم بامری امام جمعه شهرستان دلگان اجرای اینگونه جشنواره ها را در معرفی ظرفیت های منطقه مهم ارزیابی کرد .

امیر براهویی رئیس هیئت ورزشهای بومی و محلی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه 136 بازی بومی و محلی در این استان شناسایی شده است گفت: از ابتدای امسال تاکنون افزون بر 147 جشنواره و برنامه های متنوع بومی و محلی در سطح استان اجرا شده است .

وی اظهار کرد: در این جشنواره، بازی های بومی و محلی جازموریان در جلگه چاه هاشم افزون بر 1 هزار هنرمند و ورزشکار با برپایی غرفه های صنایع دستی و گردشگری و غذاهای بومی و محلی و اجرای موسیقی محلی و شعر و سرود و شتردوانی، قوی ترین مردان و نمایش آیین های عروسی بلوچی و غیره توانمندی های خود را به نمایش گذاشتند .

وی افزود: در این جشنواره 20غرفه سنتی کپر و سیاه چادر جهت ایجاد نمایشگاههای صنایع دستی و تولید چای ترش و غذاهای محلی برپا شد و افزون بر 120 ورزشکار نیز با هم رقابت کردند .

وی با اشاره به اینکه احیای ورزشهای بومی و محلی از اولویت های بسیار مهم اداره کل ورزش و جوانان و هیئت ورزشهای بومی و محلی بوده است اظهار کرد: از ویژگی های برجسته جشنواره بازی های بومی و محلی جازموریان حضور پرشور بانوان بود که به صورت چشمگیری توانستند ظرفیت های خود را به نمایش بگذارند .

براهویی با تاکید بر اینکه این جشنواره باید در تقویم فرهنگی شهرستان دلگان ثبت گردد، تصریح کرد: برگزاری جشنواره شتر نیز از برنامه های قبلی اجرا شده در شهرستان دلگان است لذا ایجاد وحدت میان مردم شهرستانهای همجوار جازموریان،ایجاد شور و نشاط در بین روستائیان روستائیان عشایر و تلاش برای زنده کردن و احیای ورزشهای بومی و محلی که دارای سابقه تاریخی چند هزار ساله بوده، از اهداف مهم برگزاری این جشنواره به شمار می رود که با استقبال گرم مردم و مسئولان مواجه شده است .

مجتبی شجاعی فرماندار شهرستان دلگان از حضور گسترده اقشار مختلف مردم و مسئولان و امامان جمعه و هنرمندان و ورزشکاران از استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان و کمک به برگزاری جذاب و با نشاط این جشنواره قدردانی کرد .

وی افزود: مردم دلگان از مدتها قبل در تدارک برگزاری این جشنواره باشکوه بودند که به اذن پروردگار توانستیم جشنواره را با کیفیت و با رضایت مندی و استقبال پرشور مهمانان برگزار کنیم .

وی از حضور گرم امامان جمعه و اقشار مختلف مردم و تلاشها و زحمت های فرمانداران شهرستان های فنوج، رودبار جنوب و قلعه گنج، مدیران کل هلال احمر و ورزش و جوانان و رئیس هیئت ورزشهای بومی استان، بخشداران و شهرداران و شوراها و مدیران و هنرمندان و ورزشکاران و غیره در این جشنواره قدردانی کرد .

فرماندار شهرستان دلگان گفت: معرفی توانمندی های فرهنگی و گردشگری و آداب و رسوم غنی و تمدن کهن مناطق حاشیه جازموریان و منطقه از اهداف مهم برگزاری این گونه جشنواره ها است .

فرمانداران شهرستانهای رودبار جنوب و قلعه گنج استان کرمان و فنوج سیستان و بلوچستان هم از تلاشهای برگزار کنندگان این جشنواره فرهنگی و هنری و ورزشی قدردانی کردند .

به گزارش ایسنا شهرستان دلگان با تمدن بالا و سابقه 5 تا هفت هزار ساله به واسطه قرار گرفتن در تالاب جازموریان بهترین موقعیت را برای انجام فعالیت های کشاورزی و دامپروری دارد و هم اینک از مجموع آمار 135 هزار نفر شتر کشور و 75 هزار نفر شتر استان سیستان و بلوچستان نگهداری و پرورش افزون بر 18 هزار نفر شتر را به خود اختصاص داده و رکورددار تولید گوشت شتر در استان است .

در مبحث تولید و کشت چای ترش و حنا و محصولات جالیزی و صیفی جات و خرما و مرکبات نیز شاخص در استان بوده و 38 درصد از نخیلات سیستان و بلوچستان را دارد و مجتمع کشت و صنعت پنج هزار هکتاری جلگه چاه هاشم مربوط به کمیته امداد در این شهرستان واقع شده است .

این شهرستان دارای دو شهر گلمورتی و چگردک می باشد که فرماندار دلگان و شهردار چگردک جوان ترین فرمانداران و شهرداران کشور هستند و شهردار چگردک نیز از بانوان جوان و نخبه این شهرستان انتخاب شده است .

فاصله شهرستان دلگان تا هر یک از شهرهای زاهدان، چابهار، بندر عباس و کرمان چهار ساعت است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: