• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-387-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

جشنواره فرهنگی و ورزشی جازموریان شور و نشاط را در دلها زنده کرد

 در روز گذشته سفری پرخاطره و ماندگار به شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان داشتیم و هدف از این سفر حضور و شرکت در جشنواره بزرگ فرهنگی و ورزشی جازموریان و دیدن بازی و غذاهای بومی و محلی و برنامه های قوی ترین مردان و شتردوانی و موسیقی محلی و برنامه های متنوع و جذاب دیگر بود .

به گزارش خبرنگار ایسنا- از شهرستان دلگان،چند هزار نفر از مردم شهرهای سیستان و بلوچستان و کرمان به همراه فرمانداران و مدیران کل و هنرمندان و هنردوستان و اصحاب رسانه و غیره از این جشنواره زیبا و تماشایی دیدن کرد .

گر چه این جشنواره برای تجربه نخست برپا شده بود ولی از کیفیت و جذابیت بالایی برخوردار بود که همگان از آن بهره برند .

ناهید رئیسی از بانوان بلوچ حوزه بلوچستان گفت: از ابتکار عمل آقای شجاعی فرماندار دلگان سپاسگزار هستیم که شرایطی را به وجود آوردند که مردم زیبائی های دلگان و تالاب بزرگ جازموریان را ببینند و هم از برنامه‌های شاد و متنوع تدارک دیده شده در جشنواره لذت ببرند .

پروانه بامری هم گفت: تمام لحظات حضور مردان و زنان در جشنواره فرهنگی جازموریان سرشار از نشاط و امید و زنده شدن دلهای مردمی خسته بود که سالها در انتظار رسیدن به این سرزندگی بودند .

وی اظهار داشت: دیدن برنامه و اجراهای های شاد و جذاب قنبر شاعر و خواننده بلوچ از رودبار کرمان و هنرمندان دیگر از سرزمین بزرگ بلوچستان از خاطرات مهم شرکت کنندگان بود .

محبوبه ناروئی هم اظهار داشت: مردم شهرستان دلگان از مدتها قبل در انتظار برپایی این جشنواره بازی های بومی و محلی جازموریان در جلگه چاه هاشم شهرستان شهیدپرور و ولایی دلگان بودند که به خوبی این امر محقق شد .

وی افزود: تلاشهای مسئولان و همکاری علما و فرهنگیان و نخبگان فارس و بلوچ در دو استان سیستان و بلوچستان و کرمان برای برگزاری جشنواره فرهنگی جازموریان در جوار تالاب بزرگ جازموریان و کمک به احیای آن و احیای فرهنگ کهن و آداب و رسوم غنی مردم بلوچ با سابقه چندین هزار ساله سکونت و زیست در منطقه قابل ستایش است .

یک خبرنگار شرکت کننده در این همایش و جشنواره ضمن ابراز خوشحالی و استقبال از برگزاری این جشنواره گفت: حضور بانوان بسیار پرشور و از ویژگی های برجسته این جشنواره در دلگان بود .

وی اظهار داشت: به واسطه رسم و رسوم ها و فرهنگ غنی مردم مومن بلوچ و حیای زنان بلوچ از بانوان شرکت کننده و هنرمندان اجازه می گرفتیم که آیا می توانیم عکس و فیلم تهیه کنیم که با گشاده رویی و مهر و محبت می گفتند امروز روز جشن و نشاط و نمایش توانمندی های زنان و مردان بلوچ است و برای گرفتن عکس و فیلم ممنوعیتی وجود ندارد .

به گفته وی برپایی غرفه عروسی بلوچی و به خانه بخت رفتن زوج های جوان در کنار پخت انواع غذاهای بومی و محلی و برپایی سیاه چادرهای قوم بلوچ و موسیقی از برنامه‌های پرخاطره و جذاب در جشنواره جازموریان بود .

وی اظهار داشت: برای دیدن برنامه های متنوع تدارک دیده شده در این جشنواره چند هزار کیلومتر مسافت را طی کردیم و گر چه مسیرها دور بود؛ ولی تحمل رنج این سفر ماندگار که زیبائی ها می دیدیم، بسیار آسان بود و خستگی ها را از تن مان دور کرد .

این خبرنگار ادامه داد: مهمان نوازی و گشاده رویی مردم بلوچ و استقبال گرم مسئولان از شرکت کنندگان در جشنواره واقعا جای قدردانی دارد و شایسته است از خدمات و تلاشهای فرماندار پرتلاش و سخت کوش دلگان که در برنامه ها و ایده های ابتکاری الگو و شاخص در عمل و کار و کوشش و مجاهدت هستند تجلیل گردد .

نخستین جشنواره بزرگ بازیهای بومی محلی، صنایع دستی، غذاهای سنتی، قویترین مردان جازموریان در چگردک  بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان برگزار گردید .

این‌همایش با حضور مسئولین، هنرمندان، ورزشکاران و گروههای مختلف از دلگان، فنوج، رودبار و قلعه گنج برگزار گردید .

در این جشنواره امام جمعه جلگه چاه هاشم، فرمانداران دلگان،  فنوج، رودبار جنوب و مدیران کل ورزش و جوانان، هلال احمر، بخشداران و شهرداران مناطق، اصحاب رسانه و... حضور داشتند .

از نکات قابل توجه این مراسم حضور بی نظیر مردم جلگه چاه هاشم بالاخص بانوان، و جوانان و همچنین برنامه ریزی منظم بخشدار جلگه چاه هاشم، شهردار جوان چگردک در جلگه چاه هاشم دلگان، رئیس ورزش و جوانان و سایر مدیران شهرستان بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: