• یکشنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-3384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار در باردید از مرز ریمدان بیان کرد؛

دسترسی سیستان و بلوچستان به کشورهای همجوار فرصتی برای توسعه استان

موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان به همراه دین پرست معاون اقتصادی  وزیر کشور،  بامری سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان چابهار ، از مرز ریمدان بازدید کردند.

به گزارش ایسنا-  منطقه سیستان و بلوچستان، استاندار در این بازدید گفت: معدل فاصله مرزهای رسمی در کشور ۲۱۴ کیلومتر است این درحالی است که در استان ما در ۹۵۰ کیلومتر مرز با کشور پاکستان تنها یک بازار رسمی داریم که این موضوع آسیبی برای استان است .

احمدعلی موهبتی اظهار کرد: از آستارا در گیلان تا خرمشهر در خوزستان ۲۰۰۰ کیلومتر فاصله است و در این بین ۲۰ مرز رسمی وجود دارد و فاصله دو مرز رسمی در غرب کشور ۱۵ کیلومتر است اما از بندر ترکمن تا چابهار ۳۰۰۰ کیلومتر فاصله است و تنها ۷ مرز رسمی در این بین وجود دارد؛ دو مرز رسمی ریمدان و پیشین هم مدت مدیدی است که تصویب شده اما راه اندازی نشده است .

وی تصریح کرد: مرزهای آبی استان ما و دسترسی به اقیانوس فرصت بسیار طلایی است که بسیاری از کشورها حتی آرزوی داشتن ۱۰ کیلومتر از این مرز را دارند در حالی که در این استان نزدیک به ۴۰۰ کیلومتر ساحل داریم که فرصت بی بدیلی برای استان است .

موهبتی، مرز خشکی و دسترسی استان به کشورهای همجوار را فرصت دیگری برای توسعه سیستان و بلوچستان عنوان کرد که باید بیش از این مورد توجه قرار گیرد .

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مرز فرصتی بی بدیل برای استان است لذا با وجود منطقه آزاد چابهار و معافیت این منطقه از تحریم‌های ظالمانه ظرفیت مناسبی برای ما و همسایگان مان به وجود آمده است و باید تلاش کنیم با ایجاد زیرساخت های لازم حداکثر بهره برداری از این بخش را داشته باشیم .

وی اضافه کرد: وجود بازارچه‌های مرزی مفید است اما آنچه که در دنیا شناخته شده مرزهای رسمی است که بر اساس این باید تسهیل گری کنیم و مبادلات غیر رسمی را کم کنیم. متاسفانه مرزهای رسمی را که باید فعال باشند بسته شده و بازارچه زده‌ایم؛ بازارچه را نیز تعطیل کرده‌ایم و گذر مرزی راه اندازی کرده‌ایم که این محل اشکال است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: