• دوشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-1314-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس شبکه پایش هواشناسی استان:

سیستان و بلوچستان می تواند قطب تولید برق پاک در خاورمیانه شود

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: داده های پایه هواشناسی نشان می دهد اکثر نواحی استان مستعدترین شرایط برای تولید انرژی های تجدیدپذیر بویژه از امواج دریا، تابش خورشید و وزش باد را دارند .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمود دیانتی در  بازدید از یک شرکت فعال در حوزه انرژی های پاک در پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در صورتی که از انرژی های تجدیدپذیر برای تأمین برق استفاده شود، این استان می تواند به قطب تولید برق پاک در خاورمیانه تبدیل شود .

وی ادامه داد: از شمال تا جنوب سیستان و بلوچستان ظرفیت انباشته تولید انرژی های نو در بخش های مختلف نظیر باد، خورشید، موج و ... وجود دارد. به نحوی که میانگین سرعت وزش باد در هشت ماهه نخست امسال در زابل 9.5 متر بر ثانیه بوده است، سرعتی که در ارتفاع 10 متری اندازه گیری شده و برخی توربین های بادی در ارتفاع بالاتری قرار می گیرند که بیلان کاری بیشتری دارد .

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح  کرد: از نظر تابش خورشید نیز به دلیل قرار گرفتن در منطقه جنب حاره کره زمین و مهیا بودن شرایط، بهترین ظرفیت برای استفاده از انرژی خورشید نیز در استان وجود دارد به طوریکه در هشت ماهه نخست امسال غیر از چابهار، میانگین ساعات آفتابی ایستگاه های سینوپتیک استان بیش از 9.5 ساعت بوده است .

دیانتی گفت: در این مدت میانگین ساعات آفتابی شهرهای نصرت آباد، سراوان، خاش، نیکشهر و ایرانشهر بیش از 10 ساعت بوده که از نظر ظرفیت تولید انرژی های نو بسیار مطلوب و قابل توجه است .

وی در بخش دیگری به دامنه تأثیر بادهای موسمی سامانه آب و هوایی مونسون هند در نواحی جنوب استان اشاره کرد و افزود: این ویژگی سبب شده تا علاوه بر وجود ظرفیت استفاده از انرژی ها بادی، از امواج دریا نیز بتوان بهره برداری مطلوبی کرد .

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بیشینه ارتفاع موج در فصل مونسون هند در نزدیک سواحل چابهار تا بیش از 4 متر هم اندازی گیری شده است، ادامه داد: این شرایط محدود به سواحل نزدیک چابهار نیست بلکه شامل حدود 300 کیلومتر نوار ساحلی استان است که در بیشتر این مسیر می توان از انرژی امواج دریا استفاده کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: