• چهارشنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9710-1590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ایستگاه اقلیم شناسی در «ایرندگان» خاش راه اندازی شد

رئیس اداره فن آوری اطلاعات و ارتباطات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: ایستگاه اقلیم شناسی «ده رئیس» در دهستان ایرندگان از توابع خاش راه اندازی شد .

ایمان خزاعی در گفت و گو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: «ایرندگان» خاش از قطب های تولید محصولات کشاورزی استان است که تا کنون از اطلاعات پایه هواشناسی بی بهره بوده است .

وی با بیان اینکه در این منطقه محصولات کشاورزی زیادی نظیر برنج، گندم، جو، خرما و... تولید می شود، افزود: با توجه به کوهستانی بودن منطقه و نیازسنجی های قبلی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان تأسیس ایستگاه اقلیم شناسی در دستور کار قرار گرفت .

رئیس اداره فن آوری اطلاعات و ارتباطات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این ایستگاه سنتی دارای جعبه اسکرین، بادنمای پاندولی و باران سنج است که پارامترهای اقلیمی دما، رطوبت، میزان باران و سمت و سرعت باد به وسیله نیروی انسانی برداشت و ثبت می شود .

خزاعی در ادامه افزود: اعتبارات این ایستگاه از محل منابع داخلی اداره کل هواشناسی استان تأمین شده است اما در صورت تأمین اعتبار از محل منابع شهرستان خاش، در آینده این ایستگاه تمام خودکار می شود .

وی با بیان اینکه ایستگاه خودکار هواشناسی به صورت برخط وضعیت هوا را پایش و اطلاعات را در لحظه مخابره می کند، گفت: افزایش دقت تولید محصولات هواشناسی، افزایش تعداد پارامترهای قابل اندازه گیری، کاهش خطای انسانی در برداشت اطلاعات و... از ویژگی های دیگر ایستگاه خودکار است .

رئیس اداره فن آوری اطلاعات و ارتباطات هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: هم اکنون هشت ایستگاه اقلیم شناسی خودکار و 8 ایستگاه اقلیم شناسی سنتی در استان فعال است که بر اساس طرح جامع توسعه شبکه پایش هواشناسی استان و در صورت تأمین اعتبار 5 ایستگاه اقلیم شناسی خودکار جدید تا پایان سال در استان راه اندازی می شود .

خزاعی در بخش دیگری تقویت و توسعه شبکه پایش هواشناسی استان را الزامی خواند و ادامه داد: با توجه به اهمیت شبکه پایش در برونداد محصولات مختلف هواشناسی این موضوع به صورت جدی در دستور کار اداره کل هواشناسی استان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: