• چهارشنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

روایت پزشک خیر استان سیستان و بلوچستان؛

واگذاری امتیاز حج تمتع برای تامین هزینه ازدواج فرزند معنوی

پزشک خیر استان سیستان و بلوچستان گفت: زمانی که عازم حج تمتع بودم بلیط سفر معنوی حج را فروخته و مراسم ازدواج برای فرزند معنوی تحت حمایت برگزار کردم .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، علیرضا دانش شهرکی از سال ۷۶ مشغول طبابت و از ابتدا شروع به کار با کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان همکاری داشته است .

وی رزمنده بسیجی دوران دفاع مقدس با سابقه ۲۱ سال طبابت در مراکز درمانی و خدمات بهداشتی استان سیستان و بلوچستان، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان ، پزشک نمونه استان، پژوهشگر نویسنده کتب  "اطلاعات عمومی برخی گیاهان دارویی ایران" ، "اطلاعات عمومی برخی گیاهان دارویی ایران"، "بیماری‌های غدد داخلی و متابولیسم" ، "طب فیزیکی و توانبخشی معلولین" و نویسنده چندین عنوان مقالات علمی ، تحقیقاتی ISI و داخلی است.

تدوین کتاب‌های پزشکی در زمینه طب ایرانی و طب توانبخش، همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان در برگزاری اولین سمپوزیوم طب ایرانی در استان سیستان و بلوچستان و کارگاه "اصول بهداشتی و ایمنی در حجامت از جمله سوابق آموزشی این پزشک خیر این استان است .

پزشک خیر استان سیستان و بلوچستان با اشاره به برنامه های آینده در این حوزه، گفت: ابتدا به عنوان معلم به جبهه اعزام و در جبهه صحنه‌های زیاد شیمیایی مشاهده شد خصوصا عملیات والفجر ۸ که احساس کرده اگر در این زمینه‌ها از لحاظ علمی اغنا بوده خیلی می توانستم به بیماران کمک کنم.

وی افزود: با توجه به اینکه معلم و در روستاهای شهرستان زابل به تدریس مشغول و عمق مشکلات افراد مستضعف و نیازمند را درک کرده بودم یک مسئولیت  وجدانی در این حوزه احساس می کنم .

شهرکی گفت: به عنوان مدیر حج و زیارت وقتی درب خانه خدا رو میبینم دلم برای مناطق محروم این شهرستان تنگ می‌شود چون احساس نیاز آنها را می‌بینم و در وجود آنها خدا و خدمت در راه خدا را مشاهده می‌کنم حتی کشورهای خارجی سفر کردم اما چند هفته  تحمل نیاوردم البته یک حس رضایت درونی است برای کسانی که هیچ امیدی ندارد .

وی افزود: کمیته امداد را برای این انتخاب کردم که روحیات بسیج،جبهه، دفاع از ملت و از خود گذشتگی را در این نهاد دیدم و مثل خورشید نورش را از بالاترین قله شروع و تا پایین‌ترین قسمت های دره همه را به یک چشم فقط با هدف خدمت می تاباند و اینبسیار ارزشمند است.

شهرکی ادامه داد: یکی از با ارزش‌ترین مسئله زندگی انسان از خود رضایت داشتن است و این در فطریات انسان است بنابراین کمک به کسی که هیچ چیز ندارد و لذت اینکه در چشم یک کودک که چشم انتظار است و هیچ دستی به طرفش دراز نمی شود در روح  کمیته امداد قابل مشاهده است .

پزشک خیر استان سیستان و بلوچستان یادآور شد: کمیته امداد پیشرو در طرح پزشک خانواده بوده و مهمترین ویژگی آن شناخت روحی و روانی فرد نیازمند در مناطق محروم توسط پزشک خانواده است .

وی گفت: کمیته امداد این طرح را خیلی استوار و با اجرای کارهای زیربنایی آغاز کرد به طوری که با اجرای این طرح پیگیری کار درمانی، ارجاع بیمار به پزشکان تخصص و فوق تخصص و هزینه هایی که صرفه جویی می شود قابل توجه است بسیاری مواقع ۹۰درصد مشکلات بیمار رفع می شود .

شهرکی افزود: این نهاد با رافت و محبتی که به مددجویان و افراد نیازمنددارد حتی نسخه هایی که پزشک می نویسد و حداقل قیمت ها را بیمار پرداخت می کنند مجدد به آنها باز می گرداند که اگر این نعمت کمیته امداد نبود خیلی از مشکلات روحی و روانی متاسفانه حادث می شد که به حمدالله همه رفع شده است.

پزشک خیر استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: یکی از خدمات این نهاد تامین تشک مواج، ویلچر، پوشک برای افرادی که سکته مغزی دارند و عصا بوده که بدون هیچ هزینه ای به بیماران نیازمند اهداء می شود .

وی با بیان اینکه مددکاران این نهاد به ویژه مناطق چهار گانه شهرستان زاهدان بسیار سیستماتیک و سریع در جهت رفع مشکلات مددجو اقدام می‌کنند، گفت:  دختر یتیم تحت حمایت کمیته امداد امام (ره) که حمایت وی را بر عهده دارم هنگامی که مهد کودک می رفت. کف پایش توسط چوب دمپایی درست کرده بود تا مهد کودک برود و از تحصیل باز نماند بنابراین از طریق ارتباط با خانواده ما چنان این فرزند معنوی در زندگی ما اثر گذاشت که بچه های من اکنون به عنوان یک انسان تربیت شده اند به گونه‌ای که قبل از اینکه لذت خود را بدانند گرفتاری مردم راهم می دانند و لذت را وقتی احساس می کنند که موثر در رفع و گره گشایی مردم باشند .

شهرکی با اشاره به اینکه این نهاد واقعا احساس می کنم که ایمنی اخلاقی و فرهنگی بسیار خوبی برای مردم فراهم کرده است، گفت: خانواده ها اصلا نیاز نیست هزینه چندانی کنند بچه بزرگ تر آنها لباس دارد برای نیازمندان هم بگذارند این امر برای آنها کمک بزرگی است فقط این نعمت و برکتی است که آنها در زندگی ما به جا خواهند گذاشت به طوری که قانع بودن آنها به بچه های ما سرایت می کند و دیگر از زیاده طلبی و حرز و هدر دادن نعمت‌های خداوند جلوگیری می شود.

این پزشک خیر استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: البته زمانی که عازم حج تمتع بودم بلیط سفر معنوی حج را فروخته و مراسم ازدواج برای آن فرزند معنوی تحت حمیت برگزار کردم .

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نقش خانواده در تصمیمات شما در زمینه انجام کار خیر چه بوده است، گفت:خانواده خیلی موثر بود بنده تصور داشتم حمایت از یک کودک شاید برای بچه های من مشکلاتی ایجاد کند اما بعد از مدتی رفع مشکلات فرزند معنوی به شوق، ذوق و شور و شعف تبدیل شد و علاوه بر این موقعیت های عالی و جالب و پربرکت در زندگی ما ایجاد کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: