• پنجشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-2284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رونق اقتصاد مقاومتی با پرورش شترمرغ در سیستان وبلوچستان

رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان از لحاظ تولید و پرورش شتر مرغ در کشور استعداد بالقوه و بی نظیری دارد.

مجتبی پیری در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: خوشبختانه دولت نیز طی سالهای اخیر در کنار بخش خصوصی سرمایه گذاری و حمایت های ویژه ای از این صنعت کرده است.

وی اظهار کرد: با گسترش این صنعت در استان می توان اشتغالزایی مناسبی را بوجود آورد.

برای نخستین بار پروژه پرورش زنجیره ای شتر مرغ توسط شرکت 'مکران ساحل آرامش' بخش خصوصی در چابهار آغاز شده است .

وی افزود: این پروژه با هدف اشتغالزایی، محرومیت زدایی، تولید و افزایش درآمد خانوارهای روستایی در زمینی به مساحت 73 هکتار عملیات اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده است .

پیری اظهار کرد: ظرفیت این طرح 24 هزار قطعه پرواری و 700 قطعه مولد است .

وی گفت: جوجه کشی این مجموعه با ظرفیت هفت هزار و 200 تخم و پرورش جوجه مستقیم و غیر مستقیم (از طریق توزیع جوجه) با ظرفیت 24 هزار قطعه است .

پیری ادامه داد: کشتارگاه، تولید محصولات پوستی، واحد روغن کشی و تولید محصولات بهداشتی و جانبی در این مجموعه پرورش شتر مرغ پیش بینی شده است .

وی افزود: براساس برآوردهای اولیه امکان ایجاد بیش از هزار شغل در این مجموعه وجود دارد .

پیری تصریح کرد: این شهرستان ظرفیت مناسبی برای توسعه بخش کشاورزی، راه اندازی واحدهای مرغ گوشتی، ایجاد گلخانه و صنایع بسته بندی موادغذایی دارد .

وی صادرات محصولات تولیدی از جمله گوشت و تخم شترمرغ را اقتصادی دانست و تصریح کرد: از هرگونه طرح اشتغالزا در حوزه کشاورزی استقبال خواهیم کرد.

رئیس جهاد کشاورزی استان گفت: در همین راستا سیستان وبلوچستان در حیطه پرورش شتر مرغ با قوت تمام وارد شده به گونه ای که در حال حاضر واحدهای صنعتی پرورش شتر مرغ در شهرستان های زهک، هیرمند، هامون، میرجاوه و سراوان و چابهار فعال است همچنین در شهرستان های خاش، زاهدان و ایرانشهر نیز به صورت سنتی بهره برداران در حال پرورش شتر مرغ هستند.

پیری بیان کرد: کارآفرینان داخلی در سال های اخیر با توجه به تاکیدات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی به بهترین شکل ممکن اشتغالزایی و کارآفرینی کرده اند که می تواند آغازی بر تحولی بزرگ در اقتصاد کشور شود .

وی در ادامه همچنین به پرورش شتر مرغ در شهرستان هیرمند نیز اشاره کرد و گفت: این شهرستان با دارا بودن افزون بر هزار قطعه شترمرغ، قطب پرورش این پرنده در سیستان و بلوچستان محسوب می شود .

وی افزود: اقلیم شهرستان هیرمند شرایط مناسبی را برای پرورش شتر مرغ فراهم کرده است به طوری که هم اینک 2 واحد صنعتی و حدود هزار واحد سنتی در این شهرستان به پرورش این پرنده اختصاص دارد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان همچنین از توجه ویژه وزیر جهاد کشاوزی به توسعه این صنعت در استان خبر داد و گفت: در سفر اخیر وزیر محترم جهاد کشاورزی به استان ایشان از نزدیک مرکز پرورش شترمرغ شهرستان هیرمند را مورد بازدید قرار داد و بر حمایت و رفع مشکلات کارآفرینان این بخش تاکید کردند.

پیری بیان کرد: با توجه به خشکسالی های پی در پی و لزوم توسعه طرح‌های کم آب بر، یکی از فعالیت‌های عمده در حوزه دامپروری توسعه پرورش شتر مرغ در سطح استان است .

وی افزود: در همین راستا در غالب طرح پرورش شتر مرغ در منطقه سیستان از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۷ واحد پرورش شتر مرغ به ظرفیت ۱۹۰۰ قطعه شتر مرغ مولد وگوشتی احداث شده است که سالیانه ۷۰ تن گوشت  و۱۳۰۰ قطعه جوجه تولید وبه بازار مصرف عرضه می شود .

وی با اشاره به راه اندازی بزرگترین مجتمع پرورش شتر مرغ جنوب شرق کشور در چابهار گفت: این مجتمع دارای ظرفیت ۲۳۷۰۰ قطعه شتر مرغ مولد و پرواری است .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: مزرعه شتر مرغ «کشاورز» در شهرستان هیرمند با ظرفیت ۳۰۰ قطعه و با سرمایه‌گذاری ۹۸۰۰ میلیون ریال در زمینی به مساحت یک هکتار در سال ۱۳۹۳ به بهره برداری رسیده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: