• پنجشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-2384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

وزیر راه بیان کرد؛

تهیه نقشه راه توسعه سیستان و بلوچستان ظرف دو ماه

وزیر راه و شهرسازی و جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان سیستان و سیستان و بلوچستان گفت: نقشه راه توسعه استان ظرف دو ماه تهیه شود .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمد اسلامی در حاشیه برگزاری سومین نشست اقتصاد مقاومتی این استان در وزارت راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در نشست این ستاد با مروری بر مصوبات جلسات قبلی مشخص شده که ۸۰ درصد مصوبات اجرایی شده و بیشتر آن‌ها از ردیف اعتباری برخوردار هستند .

وی افزود: در دوره جدید، ۱۶ محرک اقتصادی برگرفته از استعداد و ظرفیت‌های استان سیستان و بلوچستان معرفی و در دستور کار قرار گرفت. البته ممکن است محورهای جدیدی به آن اضافه شود .

اسلامی بیان داشت: در این جلسه مصوب شد، نقشه راه توسعه استان سیستان و بلوچستان به همراه دفترچه های محرک‌های اقتصادی ظرف دوماه تهیه شود تا برای معرفی جاذبه‌های سرمایه‌گذاری استان در اختیار سرمایه‌گذاران و علاقه مندان قرار گیرد .

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در حال تلاش برای تخصیص منابع لازم جهت تکمیل طرح های زیربنایی، ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل و تاسیسات استان سیستان و بلوچستان هستیم.

جانشین فرمانده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سیستان و بلوچستان با تأکید بر اینکه اتصال گاز باید در شهرهای استان به سرعت دنبال شود، گفت: امروز که با خشکسالی و نبود کشاورزی در استان مواجه شده‌ایم ضرورت دارد مشاغل خانگی و مشاغل جایگزین گسترش یابد و طرح‌های اشتغال فراگیر با آب کم و یا بدون آب دنبال شود و به این ترتیب مشاغل دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها به منطقه بیایند .

وی ادامه داد: با توجه به سفری که معاون اول رئیس جمهور به زودی به استان سیستان و بلوچستان خواهد داشت ضرورت دارد چندین تصویب‌نامه تهیه شود تا در مذاکرات حین سفر وی مصوباتی داشته باشیم .

اسلامی به لزوم توجه به صنایع معدنی، اکتشافی و بهره‌برداری گفت: استان سیستان و بلوچستان از لحاظ مواد معدنی چیزی کمتر از جدول مندلیف ندارد وزارت صنعت و ایمیدرو باید در بحث اکتشافات و بهره‌برداری که صادرات‌محور است به عنوان محرک اقتصادی در این استان ورود کند .

وی ادامه داد: توسعه گردشگری در جنوب استان سیستان و بلوچستان ضروری است، باید سبد گردشگری تولید شود و بسته خط هوایی به قامت و غیره داشته باشیم .

اسلامی به ظرفیت‌های گردشگری استان اشاره کرد و گفت: مناطقی نظیر کوه‌های مریخی، منطقه گل‌افشان‌ها، سواحل زیبای چابهار و بسیاری دیگر از موهبت‌های خدادادی منطقه جاذبه‌های بزرگی برای گردشگری است .

وی با تأکید بر اینکه توسعه سواحل مکران و طرح‌های مصوب باید اجرا شود، گفت: مدیرکل‌های استان وظیفه ایجاد تحول در پروژه‌های را دارند، قرار نیست با بودجه دولتی برای خود اقلیمی درست کنیم و فقط به فکر کارهای اداری باشیم .

جانشین فرمانده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: امروز مصوبات جلسه قبل ستاد اقتصاد مقاومتی استان سیستان‌وبلوچستان مرور شد ۸۰ درصد مصوبات اجرایی شده بود که اغلب ردیف دولتی داشت .

در حاشیه مراسم استاندار سیستان و بلوچستان نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سفری که معاون اول رئیس جمهور به زودی به این استان خواهد داشت بخشی از مجوز‌های تحرک‌بخشی در حوزه اقتصاد که مصوبه جلسه امروز است محقق خواهد شد .

موهبتی افزود: سیستان و بلوچستان در وضعیت آبی بسیار بدی به سر می‌برد. به ۱۴۰۰ روستا آبرسانی سیار انجام می‌شود و ۱۵ لیتر در شبانه روز به آنها آب می‌دهیم .

وی با بیان اینکه هیرمند ۲ سالی است که خشک شده است، گفت: مطالعات در حوزه آب‌های ژرف در این استان در حال انجام است ضمن آنکه معتقدیم باید موضوع انتقال آب از دریای عمان تسریع یابد که این موضوع در کمیسیون عمران مجلس به تصویب رسیده است تا بدین ترتیب در قالب کنسرسیومی با ۱۲ شرکت آب از دریای عمان به این استان برسد .

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه گاز وارد استان شده است، اظهار داشت: به دلیل پاره‌ای مشکلات فقط به زاهدان و ایرانشهر گاز آمده است. همچنین در شهر زابل تا دوراهی زابل - زاهدان پیمانکار اجرای خط لوله گاز مشخص شده است و از دوراهی زابل تا شهرستان زابل در حال برگزاری مناقصه برای اجرای خط لوله گاز هستیم .

موهبتی تأکید کرد:‌ مهم‌ترین مطالبه ما پیاده‌سازی طرح توسعه محور شرق است که سند آن در دهه ۶۰ در دولت مصوب شد .

وی ادامه داد: بندر شهید بهشتی چابهار به ظرفیت‌های مناسبی رسیده است اما ظرفیت جاده‌ها و خطوط ریلی استان مناسب نیست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: