• یکشنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9710-185-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سفیر پاکستان بیان کرد؛

ایران و پاکستان در مسیر گسترش تعاملات تجاری

سفیر پاکستان در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ایران و پاکستان به دلیل ارتباطات خوبی که در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارند در مسیر گسترش تعاملات تجاری هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، رفعت مسعود در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: ایران و پاکستان می توانند در تمامی سطوح با توطئه های جاری که با هدف آسیب به روابط دوجانبه جریان دارد، مقابله کنند.

سفیر پاکستان در تهران اظهار کرد: روابط ایران و پاکستان برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهترین وضعیت قرار دارد که از این فرصت برای گسترش روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی باید استفاده کرد .

رفعت مسعود گفت: دولت های ایران و پاکستان تمایل بسیار زیادی دارند که در تمام زمینه ها با همدیگر کار کنند و هم اینک نوبت به عملی کردن این خواسته هاست .

وی با بیان اینکه مردم دو سوی مرز ایران و پاکستان با هم مشترکات زیادی دارند که باید از این فرصت برای گسترش روابط اقتصادی استفاده کرد افزود: عمران خان نخست وزیر پاکستان تاکید بسیار زیادی دارند که روابط خودمان را با ایران، افغانستان و هندوستان افزایش دهیم .

وی ادامه داد: همچنین نخست وزیر پاکستان همواره تاکید بر این دارند که هر مشکلی در زمینه اقتصادی با ایران است باید برطرف شود .

مسعود اظهار کرد: مرزهای ریمدان و پیشین برای افزایش تجارت و تبادلات مرزی در هر دو سوی مرز ایران و پاکستان باید هر چه سریعتر راه اندازی شود .

وی بیان کرد: مسئولان ایران و پاکستان و مردم این کشورها در مرز ریمدان گرد هم بیایند و این بازارچه را به صورت رسمی افتتاح کنند .

سفیر پاکستان در تهران گفت: ما می خواهیم مرز ریمدان و پیشین به طور همزمان افتتاح شود اما خوب این کار عملی نسیت ابتدا باید مرز ریمدان افتتاح شود .

وی تاکید کرد: مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان تنها از طریق زمینی نباید انجام شود بلکه باید پروازهای بین کویته - زاهدان - کارچی افزایش یابد تا بتوان به نتیجه دلخواه رسید .

مسعود با اشاره به تحریم های ایران گفت: برخی از بانک های پاکستان برای تبادلات می ترسند بنابراین باید به دنبال حذف دلار و جایگزینی واحد پولی دیگری بود .

وی با اشاره به تامین امنیت مرزهای ایران و پاکستان اظهار داشت: در مرزها برای تامین امنیت باید کارهای مشترکی انجام داد .

سفیر پاکستان در تهران همچنین بر مشخص شدن حد و مرز کنسولگری این کشور در زاهدان تاکید کرد .

وی گفت: دو کشور ایران و پاکستان دارای اشتراکات فراوانی هستند. فرهنگ و ادبیات، تاریخ و تمدن، دین و آئین، همسایگی با مرز ۹۰۰ کیلومتری مشترکاتی هستند که پیوندهای ناگسستنی فیمابین را بوجود آورده اند.

مسعود خاطرنشان کرد: روابط دو کشور ایران و پاکستان از اهمیت بسزائی برخوردار است و به همین دلیل در جهت ارتقای همه جانبه روابط تلاش ها و اقدامات موثری صورت پذیرفته است.

احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار گفت: پاکستان می تواند از طریق مرزهای ریمدان و پیشین به کشورهای آسیای میانه دسترسی داشته باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: راه اندازی بازارچه های مرزی بین ایران و پاکستان برای اینکه مردم بتوانند از مدار قانون به تبادلات تجاری خودشان بپردازند بسیار تاثیر گذار است.

موهبتی تاکید کرد: صاحبان زر و زور نمی خواهند که ایران و پاکستان به قدرت و شکوه برسند و باید همواره به این موضوع توجه داشت .

وی بیان کرد: دولت ها برای سرمایه گذاری تنها می توانند بخشی از زیرساخت ها را فراهم که نیاز است تا تجار و بازرگانان ایران و پاکستان در این زمینه ورود پیدا کنند .

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پاکستان در بندر گوادر سرمایه گذاری های بسیار زیادی انجام داده که برای بهره برداری واحد های پتروشیمی در این بندر نیاز به گاز و برق دارد که ایران می تواند این نیاز را برطرف کند .

وی بیان کرد: چنانچه زیرساخت های مرزهای ریمدان و پیشین از سوی پاکستان فراهم شود این کشور زودتر می تواند از بندر گوادر بهره برداری کند .

موهبتی ادامه داد: ایران و پاکستان از قاچاق زیان می بینند بنابراین ابتدا باید بستر ورود قانونی که همان بازارچه هاست را فراهم کرد.

وی تاکید کرد: راه اندازی بازارچه های ریمدان، پیشین و کوهک به افزایش مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان و در نتیجه اشتغالزایی مردم دو سوی مرز کمک شایانی می کند .

وی تاکید کرد: با قانونی کردن بازارچه های مرزی می توان جلوی افرادی که از راههای غیر قانونی و قاچاق مبادلات تجاری انجام می دهند را گرفت .

موهبتی با اظهار به اینکه حجم صادرات و واردات میان ایران و پاکستان طی دو سال گذشته سیر صعودی گرفته است گفت: زیر ساخت های راه اندازی بازارچه های مرزی ریمدان و پیشین از سوی ایران در حال انجام است انتظار می رود پاکستان نیز در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد .

استاندار گفت: افزایش همکاری دوجانبه در بخش های ترانزیت جاده ای و ریلی و حمل و نقل دریائی و هوائی از برنامه هایی بوده که طی سالهای اخیر بین دو کشور دوست و همسایه گسترش داشته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: