• یکشنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-3084-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان؛

تمامی محصولات حاوی مواد تراریخته، برچسب دارند

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در سراسر کشور تمام واحدهای تولیدی که از مواد اولیه تراریخته استفاده می کنند ملزم به درج نشان تراریخته هستند تا مردم حق انتخاب داشته باشند .

حسین حقانی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: 99 درصد کشت گیاهان تراریخته در دنیا به کشت 4 محصول غذایی سویا، پنبه، ذرت و کلزا اختصاص دارد .

وی ادامه داد: مطابق دستورالعمل ابلاغی سازمان غذا و دارو درخصوص محصولات غذایی تراریخته و فرآورده های مرتبط با آن، درج نشان تراریخته بر روغن های خوراکی محتوی روغن استحصالی از دانه های روغنی تراریخته مانند دانه سویا، ذرت،کلزا،کانولا و پنبه دانه از ابتدای مردادماه سال جاری و درخصوص سایر فرآورده های غذایی تراریخته از ابتدای شهریور ماه، الزامی شده است .

وی افزود: نحوه درج نشان تراریخته بر روی محصولات غذایی مشمول؛ عنوان تراریخته با فونت خوانا و قابل رویت درون دایره سفید رنگ به قطر یک و نیم سانتیمتربر روی برچسب محصول و درکنار آرم سازمان غذا و دارو است .

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: چنانچه ماده تراریخته،جزو افزودنی ها و مواد غیراصلی فرآورده غذایی باشد مانند استفاده از روغن سویا تراریخته در کنسرو های گوشتی، نیازی به درج نشان تراریخته بر روی محصول نیست ولی در مقابل همان جزء در قسمت مواد تشکیل دهنده باید کلمه تراریخته ذکر شود .

وی با اشاره به اینکه از 21 واحد تولیدی مواد غذایی و آشامیدنی تحت پوشش، تنها یک واحد تولیدی استحصال روغن از دانه های خوراکی داریم، افزود:  این واحد تولیدی در زمینه استحصال روغن از دانه کنجد فعال می باشد که مشمول درج نشان تراریخته نمی شود .

وی در خصوص برنج های وارداتی هم گفت:تمامی برنج های وارداتی برای تراریختگی مورد پایش و آزمون قرار می گیرند و تاکنون مورد مثبتی نداشته ایم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: