• چهارشنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-3714-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کدام استان بدترین شرایط بارشی کشور را دارد

با وجود اینکه بیش از سه ماه از سال زراعی جدید می گذرد و 25 استان کشور بارش های بیشتر از نرمال دریافت کرده اند، برخی نواحی جنوب شرق با کاهش عجیب بارندگی روبه رو هستند طوری که میزان بارندگی ها در سیستان و بلوچستان بیش از 80 درصد کاهش یافته است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، هنوز چند ماهی از پایان سال زراعی گذشته با بیش از 80 میلی متر کاهش بارندگی در سیستان و بلوچستان نمی گذرد که همچنان روند کاهش ریزش های جوی در استان ادامه دارد .

اگرچه به گفته مقامات ارشد وزارت نیرو در این سال ایران خشک ترین سال زراعی نیم قرن اخیر را پشت سر گذاشته و کاهش بارندگی مربوط به کل کشور بوده است، اما حالا شرایط فرق کرده و 25 استان کشور تا این موقع از سال زراعی بارش هایی بیش از شرایط نرمال دریافت کرده اند .

برای نمونه گزارش های هواشناسی نشان می دهد که استان خوزستان در 100 روز اخیر بیش از 80 درصد نزولات جوی یک سال زراعی خود را دریافت کرده و به طور کلی میزان بارش های آن نسبت به بلند مدت بیش از 112 درصد افزایش یافته است .

اما اوضاع در جنوب شرق متفاوت است طوری که به گفته رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان این استان تا این لحظه از سال زراعی جدید یعنی اول مهرماه فقط 4.9 میلی متر باران دریافت کرده است .

علی ملاشاهی در گفت و گو با ایسنا افزود: از ابتدای مهرماه تا 11 دی ماه 1397 سیستان و بلوچستان با میانگین بارش 4.9 میلی متری، نسبت به میانگین بلند مدت با کاهش 80.6 درصدی مواجه بوده است و بد ترین وضعیت بارش را در بین استان های کشور دارد .

وی  با بیان اینکه این شرایط سبب شده تا کماکان 100 درصد مساحت استان تحت تأثیر درجات مختلف خشکسالی باشد، ادامه داد: با توجه به افزایش سال های همراه با کم بارشی انباشته، جبران شرایط زمان بر است .

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری در باره وضعیت بارش های فصل زمستان گفت: با توجه به نقشه های پیش یابی و شرایط پدیده های دور پیوندی بارش استان در فصل زمستان در حدود نرمال و متمایل به کمتر از نرمال برآورد می شود .

ملاشاهی ادامه داد: اگر بخواهیم با جزئیات بیشتر یعنی با مقیاس ماهانه وضعیت بارندگی ماه های پیش رو را اعلام کنیم بارش های دی ماه حدود ۲۵ درصد کمتر از نرمال، بهمن و اسفند حدود نرمال و فروردین 1398 تا ۲۰ درصد بیش از نرمال ارزیابی می شود .

وی افزود: ناهنجاری میانگین دما طی این مدت در استان حدود 1 تا 2 درجه بیش از نرمال پیش بینی می شود .

وی تصریح کرد: باتوجه به کم بارشی انباشته در استان، پیش بینی افزایش دما نسبت به بلند مدت و عدم جبران کمبود بارش، رعایت و اجرای برنامه های کنترل و مصرف بهینه آب اهمیت فراوان دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: