• جمعه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-1487-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

"ایران فرهنگی" رویکرد جدید همشهری داستان برای فارسی زبانان جهان

سردبیر ماهنامه همشهری داستان گفت: بازنمایی ایران فرهنگی رویکرد آینده ماهنامه همشهری داستان با استفاده از نویسندگان فارسی زبان کشورهای همسایه است .

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان، حمید اسلامی راد در مراسم رونمایی از شماره ۹۵ این ماهنامه در زاهدان اظهار کرد: "داستان اقلیم" رویکرد جدید ماهنامه همشهری داستان است که با مجموعه داستان های نویسندگان سیستان و بلوچستان کلید خورد .

حمید اسلامی راد افزود: هدف از راه اندازی رویکرد داستان اقلیم این بود که به جای چاپ همیشگی داستان از نویسندگان شهرهای بزرگ، با پیدا کردن هنرمندان در گوشه و کنار کشور فرصتی را در اختیار داستان نویسان استانی قرار دهیم .

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان سرزمینی پر از روایت، اسطوره و آسوکه است و سعی کردیم با رویکرد داستان اقلیم داستانهایی را چاپ کنیم که مختص به این سرزمین است .

اسلامی راد گفت: در شماره ۹۵ این ماهنامه ۹ داستان، سه روایت از نویسندگان سیستان و بلوچستانی چاپ شده است .

وی خاطر نشان کرد: در این ماهنامه فضایی را با عنوان روایت "نوقلم" برای خوانندگانی ایجاد کردیم که استعداد نویسندگی دارند اما امکان چاپ آثار خود را ندارند .

سردبیر ماهنامه همشهری داستان افزود: در شماره ۹۵ این ماهنامه علاوه بر ۱۲ اثر ذکر شده یک روایت نوقلم نیز از نویسنده سیستان و بلوچستانی چاپ شده است .

اسلامی راد با بیان اینکه داستان نویسی بستری مناسب برای به نمایش گذاشتن چهره واقعی سیستان و بلوچستان است، تصریح کرد: داستان اقلیم، زندگی مردم مرزبان این استان در کویر، بادهای سیستان، هامون خشکیده و طبیعت بلوچستان را برای نویسندگان و خوانندگان دیگر شهرهای کشور به تصویر می کشد .

سردبیر ماهنامه همشهری داستان خاطر نشان کرد: داستان و رمان نویسی فضایی است که می توان با آن زندگی را روایت و فرهنگ ها را معرفی کرده و یا حتی تغییر داد .

وی افزود: هم اینک داستان نویسی ما گرفتار آسیب داستان شهری شده است به طوری که اکثر نویسندگان از نقاط مختلف کشور براساس فضای شهری روایت خود را توصیف می کنند که اگر نام نویسنده را اثر حذف کنیم گویا همه این داستانها در تهران نوشته شده است .

اسلامی راد ادامه داد: برای جلوگیری از رسوب این آسیب در عرصه داستان نویسی بهتر است با رویکرد داستان اقلیم گویش ها و صداهای مختلف اقوام و فرهنگهای کشور را ترویج دهیم .

وی با بیان اینکه بازنمایی ایران فرهنگی رویکرد آینده ماهنامه همشهری داستان است، گفت: در ادامه رویکرد داستان اقلیم به دنبال این هستیم که داستان های افغانی و تاجیک را که به فارسی نگارش شده است پیدا و چاپ کنیم و نگاه فراتری به ایران فرهنگی داشته باشیم .

سردبیر ماهنامه همشهری داستان خاطر نشان کرد: رویکرد داستان اقلیم با آثار نویسندگان سیستان و بلوچستان آغاز شد و امیدواریم در هر چند شماره بتوانیم از آثار نویسندگان سایر استانهای کشور استفاده کنیم .

به گزارش ایسنا در این مراسم که با حضور نویسندگان سیستان و بلوچستانی برگزار شد شماره ۹۵ مجله همشهری داستان رونمایی شد و برخی از نویسندگان آثار منتشر شده خود را قرائت کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: