• شنبه ۱۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-6284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون استاندار:

برنامه عملیاتی انتقال آب از دریای عمان به زودی آغاز خواهد شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برنامه عملیاتی انتقال آب از دریای عمان به استانهای شرقی کشور به زودی آغازمی شود .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، باقر کرد؛ در همایش استانداران ادواری سیستان و بلوچستان در چابهار افزود: کنسرسیوم آب بین سه استان شرقی کشور؛ خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تشکیل می شود و برنامه انتقال آب از دریای عمان به این ‌سه استان شرقی کشور به صورت جدی پیگیری و عملیاتی خواهد شد .

کرد افزود: استان سیستان و بلوچستان بر اساس شاخص های خشکسالی به صورت صددرصد دچار خشکسالی شده اما درجات آن در مناطق مختلف، متفاوت است .

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خاطرنشان کرد: طبق گفته وزیر نیرو؛ امیدواریم با تشکیل کمیساریای آب هیرمند که با حضور مقامات افغانی در تهران طی این هفته برگزار می شود، موضوع حق آبه هامون از طریق دیپلماسی به نتیجه برسد .

آب های ژرف از دیگر مباحثی بود که معاون استاندار به آن پرداخت و گفت: این پروژه نیز با توجه به اینکه تاکنون پیشرفت بسیار خوبی داشته و بیش از دو هزار متر حفاری شده است؛ در صورت تایید نهایی می‌تواند در مقابله با خشکسالی موثر باشد .

وی افزود: استان سیستان و بلوچستان با دارای ۱۸۱ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مساحت و ۱۲۰۰ کیلومتر مرز خاکی با کشورهای پاکستان و افغانستان و همچنین ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی و جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر با ۴۷ شهر ، ۲۰ شهرستان و ۵۵۹۴ نقطه روستایی می باشد .

معاون استاندار با اشاره به کاهش ۷۳ درصدی بارندگی در سالهای اخیر گفت: این موضوع باعث کاهش چشمگیر آب موجود چاه نیمه ها و پنج سد مناطق جنوبی استان شده و تعداد ۲۰ شهرستان از ۱۸ شهرستان‌ استان در حال حاضر دارای تنش آبی هستند .

معاون استاندار در ادامه پروژه های بزرگ استان را برشمرد و گفت:  علاوه بر راه آهن زاهدان _ بم که با تلاش همه مدیران قبلی در سال‌های گذشته انجام شده اکنون نیز پروژه راه آهن چابهار_ زاهدان_ میلک با ۳۸ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است .

وی گفت: انتقال گاز به مرکز استان دو سال قبل انجام شده و هم اکنون نیز انتقال گاز از زابل به زاهدان توسط دو پیمانکار در حال انجام است؛ البته به زودی انتقال گاز به زابل از طریق مخزن سی ان جی تکمیل و به بهره برداری می رسد .

معاون عمرانی استاندار در پایان علاوه بر طرحهای راه آهن و گاز، مگا پروژه های استان از جمله؛ کارخانه سیمان تیس با سرمایه گذاری بخش خصوصی، توسعه نیروگاه های برق، بهره برداری از انرژیهای نو، پروژه آبیاری با لوله ۴۶ هزار هکتار از دشت سیستان، ساخت سد های هفتگانه، اصلاح شبکه های آب شرب و محرومیت زدایی روستاها را از مهم‌ترین پروژه‌های در دست اجرا در استان برشمرد و ابراز امیدواری کرد؛ با تامین اعتبار به موقع این پروژه ها در موعد مقرر به بهره برداری برسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: