• شنبه ۱۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-6484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار سیستان و بلوچستان:

اولویت استفاده از مبادلات و منافع مرزی مردم مرزنشین هستند

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اولویت استفاده از مبادلات و منافع مرزی مردم مرزنشین هستند و بایستی شرایطی فراهم شود تا مرزنشینان دو کشور با حفظ احترام متقابل از این ظرفیت منتفع شوند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، احمد علی موهبتی در مجمع استانداران ادواری استان افزود: این استان خط مقدم جبهه امنیت، اقتصاد، فرهنگ، مبارزه با مواد مخدر و کالاهای قاچاق است و این خط مقدم کشور نیاز به تقویت و توجه دارد .

وی گفت: در این استان فارس و بلوچ، شیعه و سنی به خوبی در کنار هم زندگی می کنند و اکثرا انسان های عاقل و اندیشمندی هستند اما بالطبع در هر دو گروه عده ی اندکی افراطی وجود دارند و اگر این شرایط به خوبی تدبیرنشود، حتما آسیب پذیر خواهد بود .

موهبتی افزود: همه این مردم سرمایه های استان هستند و ضرورت دارد بدون در نظر گرفتن مذهب و جناح از وجود افراد توانمند و لایق در پست‌های حساس و مدیریتی برای رسیدن به پیشرفت و توسعه استان استفاده کنیم .

موهبتی خاطرنشان کرد: توسعه مناطق مختلف استان هم بایستی متوازن باشد البته تاکنون از نظر تخصیص بودجه به این استان توجه چندانی نشده است .

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: مرز نقطه اقتدار و توسعه ملی است و تنها برای مردم این استان نیست بلکه برای کل کشور حائز اهمیت است .

وی تصریح کرد: اقدامات و فعالیت های جدید در راستای افزایش ظرفیت بندر چابهار و احداث راه آهن پروژه های ملی و فراملی است و صرفاً منافع این پروژه ها به مردم این استان نمی رسد بنابراین نباید اجازه دهیم توسعه محلی؛ لگدمال توسعه ملی شود .

وی افزود: در استانی که یازده و نیم درصد مساحت و ۳۰ درصد مرزهای کشور را دارا می باشد، باید در هنگام تقسیم اعتبارات؛ بودجه مرزها به عنوان بودجه ملی تعریف شود و سهم جداگانه ای داشته باشد .

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آرزوی همه استانداران گذشته توسعه همه جانبه استان و کشور جمهوری اسلامی ایران بوده است و اکنون که شما بیرون از گود مسئولیت استان هستید تجربیات ارزشمند و نقطه نظرات شما چراغ راه روشنی برای توسعه استان خواهد بود .

موهبتی گفت: از نظرات ارشادی، حمایتی و هدایتی جمع حاضر که می تواند منجر به تصمیمات خوبی برای استان شود، استقبال می کنم .

موهبتی افزود: حضور شما در استان می تواند منشا خیر و برکت برای استان و پشتوانه مهمی برای خودم که به تازگی به این عرصه پا گذاشته ام، باشد .

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بنا به گفته رئیس جمهور محترم؛ استان سیستان و بلوچستان استراتژیک ترین و مهم ترین استان کشور و پیشانی جمهوری اسلامی ایران است. وی افزود: همه شما جمع حاضر در این استان نقش آفرین بوده اید و کارهای بزرگی را بنا نهاده اید که هم اکنون نیز در حال اجرا می باشد و بایستی به بهره برداری برسد؛ به همین دلیل هم در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور و چندتن از وزرای دولت به استان در جلسات متعدد به ایشان گفتم که بنا نیست در استان کار جدیدی را شروع کنیم .

احمدعلی موهبتی گفت: دوخواسته مهم ما این بود که هر آنچه مسئولین کشوری از سالهای قبل در سفر به استان قول و تعهد داده‌اند، همان طرحها اجرا شود و به اتمام برسد .

وی گفت: همچنین خواست بعدی ما این بود که همه وزرا و مسئولین کشور خود را متعهد بدانند؛ تا پایان این دولت میانگین شاخص های توسعه ای استان را به میانگین شاخص های کشوری برسانند .

استاندار گفت: متاسفانه در برخی شاخص ها از جمله فرهنگ و هنر فاصله عمیقی با شاخص‌های کشوری وجود دارد .

موهبتی ادامه داد: سرانه بودجه فرهنگی و هنری استان پهناور سیستان و بلوچستان یک دهم میانگین کشوری است و در سایر شاخص ها از جمله آب آشامیدنی، بهداشت، آموزش و ... نیز در عین حال که تاکنون کارهای مهمی انجام شده است، اما هنوز هم فاصله بسیار زیادی با شاخص های کشوری داریم.

وی افزود: علیرغم توجه خوب دولت به سیستان و بلوچستان ؛ در تقسیم بودجه کشوری از ۴۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه کل کشور فقط کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱.۷ دهم بودجه به استان اختصاص یافته است که مطمئنا با این بودجه نمی توانیم شاخص‌های این استان را به میانگین کشوری برسانیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: