• یکشنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9710-2990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل هواشناسی استان بیان کرد؛

تاسیس نخستین ایستگاه بارانسنجی تمام خودکار سیستان و بلوچستان در سنگان خاش

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین ایستگاه بارانسنجی تمام خودکار استان در روستای گردشگری سنگان از توابع شهرستان خاش تأسیس می شود .

به گزارش ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در دیدار با معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان اظهار کرد: ساخت این ایستگاه بر اساس رویکرد هواشناسی در توسعه ارتباط آنلاین و برخط در ایستگاه های هواشناسی استان برای تسریع در ثبت و بهره برداری از داده های اقلیمی در دستور کار قرار گرفته است .

وی با بیان اینکه ایستگاه بارانسجی سنگان از زمان تاسیس در سال 1366 تاکنون به صورت سنتی فعالیت می کند، ادامه داد: با توجه به کوهستانی بودن بخشی از ایستگاه های بارانسنجی جنوب سیستان و بلوچستان و احتمال بروز اختلال در بسترهای ارتباطی آن‌ها، نخستین ایستگاه بارانسنج تمام اتوماتیک هواشناسی استان در منطقه کوهستانی سنگان در حومه کوه تفتان تأسیس می شود .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: برخط شدن ایستگاه های بارانسجی یکی از مهمترین اقدامات برای تهیه سامانه های پیش بینی سیلاب است که برای فعال سازی این سامانه باید تمام ایستگاه های بارانسنجی جنوب استان تمام خودکار شود .

حیدری تصریح کرد: در برنامه خودکار سازی ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان تصمیم بر این است که بجای خریداری تجهیزات خارجی، از نمونه های داخلی استفاده تا تولید ایرانی تقویت و معرفی شود .

وی افزود: برای تحقق این موضوع نخستین دیتالاگر ایرانی هواشناسی استان برای خودکارسازی ایستگاه بارانسنجی سنگان استفاده می شود .

مدیر کل هواشناسی استان با اشاره به برنامه تأسیس پنج ایستگاه خودکار هواشناسی در نواحی مرکزی و شمالی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس برنامه و موافقتنامه مبادله شده با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تأسیس پنج ایستگاه خودکار هواشناسی در کوه تفتان، جالق، کوهک، پیشین و سفیدآبه در سال جاری در دستور کار است .

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت هواشناسی در توسعه پایدار گفت: توسعه شبکه ایستگاهی هواشناسی از نیازهای ضروری استان است که معاونت عمرانی از این برنامه استقبال می کند .

باقر کرد ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته هواشناسی از نهادهای فرا بخشی است که اطلاعات پایه آن در فرایندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری های کلان مورد استفاده قرار می گیرد. به طوریکه با استفاده از داده های اقلیمی سیاست گذاری های کوچک و بزرگ در بخش های اقتصادی، عمرانی و توسعه ای اعمال می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: