• یکشنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-6784-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار سیستان و بلوچستان:

بسیاری از منازل استان با شاخص‌های نظام مهندسی گازکشی نشده‌اند

استاندار سیستان و بلوچستان در نشست با رئیس و اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی استان، گفت: هیچ کاری امروزه بدون مهندسی پیش نمی‌رود لیکن آنچه بسیار ضروری و لازم است اعتماد به مهندسی کشور می باشد که باید با فرهنگ سازی و ایجاد امنیت شهری در بین مردم به وجود آوریم .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، احمد علی موهبتی در این جلسه، یکی از بزرگترین آفت های حوزه نظام مهندسی را امضا فروشی و تایید طرح قبل از بازدید عنوان کرد و افزود: برخی از مهندسین با اخذ مبلغی امضای خود را به فروش می‌گذارند و بدون بازدید طرح, آن را تایید می کنند که این مهم تبعات بسیار بدی در حوزه ساخت و ساز و نظام مهندسی به دنبال دارد .

وی فرهنگ‌سازی را یک اصل مهم و حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: در هر زمینه‌ای اگر فرهنگ استفاده از آن وجود نداشته باشد هر هزینه ای هم که انجام دهیم هدر دادن سرمایه و اتلاف وقت خواهد بود زیرا تا فرهنگ رشد پیدا نکند به توسعه و پیشرفت نخواهیم رسید .

احمد علی موهبتی گفت: ایمن سازی در مقابل زلزله و ساخت و ساز اصولی از مباحث بسیار مهم دیگر در حوزه نظام مهندسی بوده و از آنجایی که یک سوم درآمد اکثر مردم صرف هزینه‌های مسکن می‌شود پس مستحق بهترین امکانات در ساخت و ساز می باشند که ایمن سازی مهمترین آن است .

این مقام مسئول افزود: طراحی شهری و معماری صحیح می‌تواند در جامعه شهری بسیار اثرگذار باشد به طوری که در فرهنگ یک اجتماع نیز تاثیر می گذارد و باعث ایجاد اعتماد می شود، لذا باید به مبحث فرهنگ‌سازی در حوزه نظام مهندسی کمک کنیم و ضمن انجام یک کار مهندسی، فرهنگ سازی را نیز رواج دهیم .

این مقام مسئول افزود؛ یکی از مهم‌ترین وظایف دیگر حوزه نظام مهندسی را فکر و ایده ناب با رعایت اصول فنی و مهندسی بیان کرد و گفت: ایجاد اتاق فکر در نظام مهندسی برای ارائه بهترین ایده ها و طرح ها یکی از عوامل پیشرفت در این حوزه می باشد و علیرغم چالش هایی که در حوزه مهندسی وجود دارد می‌توان با همفکری و هم اندیشی صاحبان تجربه، منظر شهری را تغییر دهیم و برای آن جذابیت ایجاد کنیم .

استاندار سیستان و بلوچستان در این نشست تاکید کرد: منافع بلندمدت را فدای منافع کوتاه‌مدت نکنیم و از منافع کوتاه‌مدت برای دسترسی به منافع درازمدت چشم پوشی کنیم .

وی افزود: اگرچه اقلیم استان بسیار سخت و خشن است ولی نیروهای انسانی پخته و باتجربه ای را تربیت کرده که در هر جایگاهی که بوده اند موفق عمل کرده اند .

استاندار سیستان و بلوچستان ضمن اشاره به پروژه گازرسانی در استان و لزوم به کار گیری شاخص های نظام مهندسی در گازرسانی منازل بیان کرد: بسیاری از منازل استان با شاخص های نظام مهندسی گازکشی نشده اند و باید چارچوبی بدین منظور در نظر گرفته شود که ضمن رعایت اصول مهندسی از این بن بست نیز عبور کنیم .

موهبتی اظهار کرد: یکی از اشکالات بزرگ در حوزه شهرسازی استان واگذاری زمین توسط دولت بوده و این شرایط ,منظر شهری را با چالش روبرو کرده است به طوری که قلب مرکز استان که خیابان دانشگاه می باشد نسبت به سال های قبل پیشرفت چندانی نداشته است .

این مقام مسئول در پایان به طرح جامع شهری زاهدان اشاره کرد و گفت: با حضور صاحبان فکر و اندیشه به ویژه نظام مهندسی باید طرح جامع شهر زاهدان اصلاح شود و با نگاه استراتژیکی آینده را فدای امروز نکنیم و با کمک هم جهشی در استان ایجاد کنیم تا بلکه بتوانیم آینده روشنی را برای مردمان استان رقم بزنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: