• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-7184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد:

سیستان و بلوچستان گنجینه ای از استعدادهای کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان گنجینه ای از استعدادهای کشاورزی است، با وجود خشکسالی های پی در پی، کشاورزی استان در تولید خرما و میوه های گرمسیری، محصولات خارج از فصل، محصولات دامی و شیلاتی رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده است.

مجتبی پیری در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: استان با توجه به زیر ساخت‌های موجود در دام پروری و استعداد خاص استان و فرصت مرزی، توانایی تولید ۹۰ هزار تن گوشت قرمز را در سال دارد که نقش بسیار مهمی در ایجاد اشتغال در منطقه، رونق اقتصادی و ارتقای خودکفایی کشور در تأمین گوشت قرمز ایفا می کند.

پیری بیان کرد: کشاورزی در استان بیشترین سهم را در معیشت مردم نسبت به دیگر حوزه ها دارد و این امر نگاه ویژه همه مسئولان را می‌طلبد که در امر تأمین نیازمندی ها درتوسعه و ارتقای توانمندی های آن نقش آفرینی کنند.

به گفته وی، از محل تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری، ۲۰۰ میلیارد تومان در قالب دو هزار طرح و با ایجاد زمینه اشتغال برای چهار هزار و 500 نفر جذب کشاورزی شده است که معادل ۵۳ درصد کل تسهیلات توسعه اشتغال روستایی و عشایری استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در ادامه تاکید کرد: این استان پهناور با داشتن ظرفیت های بسیار بالا در حوزه کشاورزی و زیربخش های مهم آن و اقلیم بسیار مناسب تولید محصولات زراعی در فصل زمستان، میوه های گرمسیری و سردسیری و محصولات متنوع دامی و شیلات در آبهای ساحلی و فراساحلی و منابع آبی داخل با پرورش ماهیان گرمابی و سردآبی و دیگر زمینه ها می تواند تامین کننده نیاز بازار داخل و صادرات به دیگر کشورها باشد .

پیری افزود: دولت در سالهای اخیر با انجام طرح های مهم نظیر آبیاری با لوله به 46 هزار هکتار از زمین های دشت سیستان و اجرای طرح آبیاری تحت فشار در جنوب استان توجه ویژه ای به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان داشته که نوید دهنده آینده روشن در این بخش است .

طرح های جهادی برای حمایت از کشاورزان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: طرح هایی برای حمایت از کشاورزی و کشاورزان در شرایط سخت خشکسالی در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: برای برون رفت و مقابله با خشکسالی باید توسعه طرح‌های کم آب بر را در دستور کار قرار داد و با اجرای سیستم های نوین آبیاری راندمان مصرف آب را به حداکثر رساند.

پیری افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی توسعه افقی در برنامه نداریم و تلاش برای افزایش عملکرد و تولیدات است، برنامه ریزی هایی برای توسعه باغ های خرما با جایگزینی ارقام پر بازده و اقتصادی به جای ارقام کم بازده انجام و امسال طی دو مرحله ۶۰ هزار اصله نهال خرمای پیارم به صورت یارانه دار میان کشاورزان توزیع شده است.

به گفته وی، به منظور حمایت از کشاورزی و کشاورزان استان در این شرایط سخت خشکسالی تامین نهاده برای محصولات استراتژیک، ارائه تسهیلات بانکی کم بهره، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، توسعه بیمه محصولات کشاورزی، توسعه طرح‌های کوچک تامین آب، تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری، بازسازی قنوات و توسعه کشت گیاهان دارویی در برنامه کاری این سازمان قرار دارد. وی اضافه کرد: به زودی مرکز جهاد کشاورزی کوتیج در این شهرستان تجهیز و راه اندازی می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان افزود: حال که در شرایط خشکسالی هستیم و بخش کشاورزی برای توسعه با محدودیت مواجه است باید از دیگر ظرفیت های استان در زمینه تجارت، گردشگری و معدناستفاده کرد زیرا توسعه این بخش‌ها می‌تواند راهگشای مطمئنی برای ایجاد اشتغال و درآمد زایی برای مردم سیستان وبلوچستان باشد .

وی با اشاره به اینکه از ۱۴ توده ژنتیکی موجود در کشور ۷ توده ژنتیکی خاص استان ماست، ادامه داد: اما علیرغم همه مشکلات و محدودیت ها در حال حاضر  ۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان سیستان و بلوچستان تولید می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: