• چهارشنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-6214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تاکید استاندار سیستان و بلوچستان بر ضرورت ساماندهی حاشیه نشینی در زاهدان و چابهار

استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه مشترک شورای مسکن و ستاد بازآفرینی شهری که با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور و با هدف بررسی مشکلات حاشیه نشینی استان و ساماندهی مسکن روستایی واقع در حریم شهرها برگزار شد, گفت: ساماندهی حاشیه نشینی در زاهدان و چابهار بسیار ضروری است و اگر به مشکلات این بخش توجه نشود در آینده نه چندان دور به مثابه لنگر ناپایداری خواهد بود که باعث غرق شدن کشور می شود .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان احمد علی موهبتی، از ریشه های اساسی حاشیه‌نشینی; خشکسالی پی در پی و طمع عده ای افراد فرصت طلب که به عنوان زمین‌خوار پشت افراد مستحق پنهان شده اند را عنوان کرد و افزود: سیستان و بلوچستان به منزله زلزله خاموش و کشنده ولی بی صداست که ۲۰ سال خشکسالی پی در پی نیز بر این مشکلات افزوده است و با این که خدمات نظام در این استان بر کسی پوشیده نیست اما نگاه و توجه بسیار ویژه دولتمردان را برای رهایی از محرومیت می‌طلبد .

احمد علی موهبتی به جمعیت ۸۰۰هزار نفری مرکز استان اشاره کرد و گفت: سه هزار روستای استان فاقد لوله کشی آب میباشد و قریب به ۱۲۷۵ روستا آبرسانی سیار دارند که اگر این روند ادامه پیدا کند در آینده روستا های جدید نیز اضافه خواهد شد و چنانچه مشکل آب چاه نیمه مرتفع نگردد در اوایل سال آینده شهر زاهدان نیز باید با تانکر آب رسانی شود .

وی افزود: حفظ عزت مردمان این استان, اراده واحد و جدی تیم استانی و ملی را می طلبد زیرا ما خادمان مردم هستیم و نسبت به مطالبات آنها مسئول میباشیم .

استاندار سیستان و بلوچستان یکی از وظایف اساسی ستاد بازآفرینی را حفظ هویت سندی مردم استان بیان کرد و اظهار داشت: هویت شناسنامه ای و هویت سندی دو هدف مهم و اساسی ساماندهی می باشد که نیاز به متولی توانمند و آگاه جهت ساماندهی این موضوع داریم و نبود این دو هویت آسیب جدی به جامعه خواهد زد و چنانچه مردم فاقد این دو هویت باشند, هرگز مالکین حقیقی و واقعی آنچه در اختیار دارند, نخواهند بود .

این مقام مسئول در این جلسه خواستار توجه ویژه این تیم در راستای رفع محرومیت این استان و ساماندهی معضل حاشیه نشینی شد و عنوان داشت: ما بیش از نیاز به امکانات و بودجه در این خصوص نیاز به فکر و ایده سازمان بنیادمسکن و تیم همراه داریم تا ضمن اینکه فکر ,توان , امکانات و اعتبارات را برای این استان به ارمغان بیاورند هماهنگی لازم را با سطح ملی و استانی برای محقق کردن رفع معضل حاشیه نشینی داشته باشند .

موهبتی علاوه بر بحث حاشیه نشینی و مقوله های دیگر که نیاز به هم افزایی دستگاههای محلی, استانی و کشوری دارد خواستار توجه ویژه به شاخص‌های عمومی و اختصاصی مربوط به حوزه وظیفه ای بنیاد مسکن در استان شد و تاکید کرد: اجرای طرح هادی, بهسازی ,آماده سازی و سند دار کردن املاک روستائیان باید به طور ویژه در دستور کار این جلسه قرار گیرد .

وی با اشاره به ابلاغ ۱۸۰۰میلیارد تومان اعتبارات و تسهیلات ارزان قیمت جهت رفاه معیشتی مردم این استان افزود: در حال حاضر  ۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به این استان اختصاص یافته که ۶۰۰ میلیارد تومان ابلاغ شده و ۱۲۰۰ میلیارد در مرحله پیگیری و ابلاغ می باشد .

وی افزود: سند دار کردن زمین‌های روستاییان می‌تواند با توجه به اختصاص این تسهیلات برای اولین بار در استان ایجاد اشتغال تضمینی را برای مردم به دنبال داشته باشد .

در پایان موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرد: حضور مقامات کشوری در استان نقطه عطفی در تغییر نگاه ما مدیران استانی وموجبات توجه جدی در سطح ملی را فراهم آورد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: