• چهارشنبه ۳ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-786-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

باغداران و کشاورزان سیستان و بلوچستان برای مقابله با سرما چه کنند؟

عضو کارگروه تهک کشاورزی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: باغداران موز در جنوب استان برای مقابله با کاهش دما و جلوگیری از سرمازدگی می توانند باغات خود را آبیاری کنند .

محمود دیانتی در گفت و گو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به تداوم سرمای شبانه و یخبندان در نقاط سردسیر استان  گلخانه داران  دمای گلخانه های خود را تامین کرده و تدابیر لازم برای ذخیره سوخت را در دستور کار قرار دهند .

وی ادامه داد: سبزی کاران استان به ویژه در مناطق مرکزی و نیمه شمالی برای جلوگیری از سرمازدگی با پوشش های پلاستیکی از محصولات خود در برابر سرما محافظت کنند .

عضو کارگروه تهک کشاورزی هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: دامداران، مرغ داران و زنبورداران استان نیز با مشورت کارشناسان و مروجان و ناظرین مزارع و کلینیک های گیاه پزشکی با توجه به پیش بینی وضع جوی وی سرمای شبانه در استان، اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند .

دیانتی ادامه داد:  استفاده از جیره غذایی پرکالری درگاوداری ها و واحدهای پرواربندی گوسفند در شرایط دمایی فعلی توصیه می شود .

وی افزود: زنبورداران استان نیز با توجه به سرمای هوا نسبت به کاهش جمعیت کلونی ها و استفاده از تغذیه مکمل در فصل سرد اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند. در مناطقی که با یخبندان شبانه همراه است انتقال کندوها به محل های گرم نیز توصیه می شود .

عضو کارگروه تهک کشاورزی هواشناسی سیستان و بلوچستان به فعالین شیلات در بخش داخلی نیز توصیه کرد: با توجه به کاهش دما از مکمل های معدنی و ویتامین ها با کنند. کنترل و هوادهی مناسب به استخر ها نیز امری ضروری در این شرایط است .

دیانتی در بخش دیگری به تداوم خشکسالی و کم بارشی انباشته در استان اشاره کرد و گفت: توصیه می شود فعالین بهش کشاورزی حداکثر صرفه جویی در مصرف آب را مد نظر قرار دهند .

وی با بیان اینکه کلزاکاران استان می توانند از کود «سرک» در مزارع خود استفاده کنند، گفت :

باغداران نیز ضمن جمع آوری ضایعات باغی و شاخه های فرسوده جهت جلوگیری از استراحت زمستانی آفات، برای افزایش نفوذ آب در درختان نیز تشتک دور درختان در دامنه ها و ارتفاعات ایجاد کنند .

این کارشناس ادامه داد: مبارزه با آفات گوجه فرنگی و ارائه سریعتر محصول رسیده به بازار نیز در شرایط کنونی به کشاورزان توصیه می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: