• پنجشنبه ۴ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9711-1114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کاهش کم سابقه بارش در سیستان و بلوچستان به ۸۸ درصد رسید

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت : میانگین بارش های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال زراعی تا کنون نسبت به زمان مشابه در بلند مدت به مقدار کم سابقه ۸۸ درصد کاهش یافت .

علی ملاشاهی در گفت و گو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: سیستان و بلوچستان با مجموع ۴.۹ میلی متر باران در قعر جدول بارش های کشور از ابتدای سال زراعی یعنی اول مهر تا کنون قرار گرفت .

وی با بیان اینکه هم اکنون سیستان و بلوچستان بدترین وضعیت دریافت بارش را در بین ۳۱ استان کشور دارد، گفت: همچنان ۱۰۰ درصد مساحت استان تحت تاثیر درجات مختلف خشکسالی قرار دارد که شیب آن به سمت افزایش مساحت تحت تاثیر خشکسالی «بسیار شدید» در حرکت است .

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به تغییر اقلیم و گرمایش جهانی، افزود: همچنان واچرخند جنب حاره ای بر روی فلات ایران حاکمیتی نسبی دارد و پیش بینی می شود در  سه ماه آینده دمای استان نسبت به بلندمدت روند افزایشی داشته باشد .

ملاشاهی ادامه داد:حاکمیت نسبی واچرخند جنب حاره در  نواحی جنوبی کشور، نه تنها موجب افزایش پایداری نسبی هوا و کاهش فعالیت سامانه های بارشی بر روی فلات ایران می شود بلکه افزایش دمای هوا را نیز در پی دارد .

وی تصریح کرد: بر اساس نقشه های پیش بینی فصلی و شرایط پدیده های دور پیوندی علی رغم اینکه در بهمن ماه بارش های هرچند اندک در استان سیستان و بلوچستان پیش بینی می شود، اما روند بلند مدت بارش در کشور و استان کاهشی است .

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به ادامه شرایط کاهشی بارندگی در استان توصیه کرد: برای چنین شرایطی تدوین و اجرای برنامه ملی جهت تامین پایدار آب و اتخاذ روش های سازگاری با کم آبی به ویژه در جنوب شرق کشور لازم است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: