• سه شنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9711-3384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان؛

مبارزه با قاچاق کالا و دام روحیه انقلابی می خواهد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان باید در مبارزه با معضل بزرگ اقتصادی جامعه که قاچاق کالا و دام  است ترس را از خود دور کنند و با روحیه انقلابی وارد عمل شوند، مسئولان دستگاه های متولی دام هم باید از دو پلاک داشتن دام ها جلوگیری کنند تا این موضوع به قاچاق دام منجر نشود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر «محمد علی حمیدیان» در جلسه پیشگیری از قاچاق که با محوریت قاچاق دام برگزار شد افزود: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری درباره مبارزه با ورود کالاهای قاچاق و دغدغه ایشان، باید دید که چقدر عزم ها در این باره جدی است، به نظر می رسد که عده ای اعتقاد به این موضوع ندارند، به همین دلیل مشکلات در حوزه مبارزه با کالاهای قاچاق همچنان باقی است.

حمیدیان گفت: با وجود آیین نامه های متعددی که برای مبارزه با قاچاق در کشور به تصویب رسیده است و با وجود در اختیار داشتن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، متاسفانه عزم جدی برای اجرایی کردن آن در کشور و استان وجود ندارد، در حالی که مسئولان باید از منویات رهبری در برخورد قاطع و عملی با قاچاق کالا و ارز پیروی کنند تا کشور از معضلات کنونی خارج شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تصریح کرد: چنانچه در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، انقلابی باشیم و انقلابی عمل کنیم و در مسیر تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری قدم برداریم، شاهد رفع بسیاری از معضلات جامعه خواهیم بود اما متاسفانه در این زمینه دستگاه های متولی ضعیف عمل کرده اند.

وی تاکید کرد: انتظار می رود مسئولان با حرکت انقلابی و بدون در نظر گرفتن پست ها مانند دوران جنگ تحمیلی از خود عملکرد مثبتی بر جای بگذارند.

حمیدیان افزود: بسیاری از مسئولان دستگاه ها هنوز از نحوه اجرای سامانه های تعریف شده برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز اطلاعاتی در اختیار ندارند و حتی از مواد قانونی مربوط به قاچاق کالا و ارز بی اطلاع هستند، در این صورت چگونه می خواهند در این امر عزم جدی از خود نشان دهند؟

وی اضافه کرد: باید در کنار رصد سامانه و انتظام بخشی، تجمیع سامانه ها انجام شود و وظایف هر دستگاه نسبت به کاری که باید انجام دهد مشخص باشد و منتظر دستور از بالا نباشند و اگر مشکلی هم در این میان وجود دارد اعلام کنند تا برای رفع آن اقدام شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ادامه داد: قوانین مناطق آزاد، مشخص شده است و در صورت تخلف باید این موضوع توسط گمرک به بازرسان اعلام شود تا پس از بررسی در صورت محرز بودن برخورد شود.

وی گفت: نباید با دو فکر جداگانه در مبارزه با قاچاق کالا و ارز کار شود بلکه بر اساس آن چه قانون تعیین کرده است عمل و نسبت به این موضوع با حساسیت بیشتری اقدام شود، این معاونت هرگز برای عمل کردن به منویات رهبری و برخورد با متخلفان منتظر دستور از بالا نخواهد ماند و بر اساس قانون وارد عمل می شود.

وی گفت: در صورتی که قاضی در رسیدگی به پرونده های قاچاق دام ضعیف عمل کند و این امر بر دستگاه قضایی اثبات شود، علاوه بر برخورد با قاضی، پرونده به فرد اصلح دیگری واگذار می شود .

نماینده کمیسیون مبارزه با قاچ کالا و ارز هم گفت: در این باره هشت سامانه اصلی تعریف، طراحی و پیاده شده است که در مرحله بهره برداری قرار دارد.

«کوهکن» افزود: 13 سامانه فرعی دیگر هم در کنار هشت سامانه اصلی تعریف، طراحی و اجرایی شده که با هم لینک است تا از جزیره ای عمل شدن کارها جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: قاچاق دام از مبدا استان به خارج از کشور انجام نشده بلکه فقط به دیگر استان ها قاچاق شده است که با اقدام های انجام شده کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

کوهکن با بیان این که 50  هزار تن گوشت قرمز در سال گذشته تولید شد و این رقم امسال به 90 هزار تن رسید ادامه داد: یکی از آسیب ها در زمینه قاچاق دام، استفاده چندین باره از پلاک ها توسط صاحبان دام است که این موضوع سبب قاچاق دام می شود.

وی ادامه داد: اسکان دامداران و خانواده آن ها در کنار واحدهای دامداری یکی از معضلات بهداشتی است در بازدیدهای انجام شده از واحدهای دامداری مشاهد شد که  برخی دامداران برای تامین تغذیه دام از نان های کپک زده استفاده می کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: