• یکشنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-1290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس شورای اسلامی شهرستان:

چابهار در حوزه‌های آب و حاشیه‌نشینی پایین‌ترین شاخصه‌های کشوری را تجربه می‌کند

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار گفت: چابهارنشینان با 50 هزارنفر حاشیه‌نشین؛ 200 هزارنفر جمعیت تشنه و 77 هزارنفر جمعیت بی‌برق دارای مشکلات اجتماعی زیادی هستند؛ جنس مشکلات ما متفاوت است؛ تنها راه استقرار مراکز تصمیم‌گیری و ادارات کل حساس مانند آموزش و پرورش، آب و. ..است .

معین‌الدین سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اگر قبول داریم محور توسعه انسان است و اگر قبول داریم پیش‌شرط توسعه سواحل مکران، انسان مکرانی است باید شاخص‌های انسانی در چابهار حداقل به مطلوب و متعادل کشوری برسد .

وی افزود: در جلسات با مدیران تهران‌نشین زمانی که ما فاجعه آب در شهرستان چابهار با وجود ساحلی بودنش را مطرح می‌کنیم؛ آن‌ها می‌گویند معضل در همه جای کشوراست اما نمی‌دانند در چابهار سال‌هاست فاجعه است؛ کجای کشور شاخص 21 درصدی در دسترسی به آب داریم؟ کجای کشور 400 روستای نوارساحلی فاقد شبکه آب هستند؟

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار تصریح کرد: در حوزه‌های آموزش، آب، حاشیه‌نشینی، بهداشت و درمان چابهار باوجود اهمیت راهبردیش پایین‌ترین شاخصه‌های کشوری را تجربه می‌کند حتی در بسیاری از شاخصه‌ها مانند سرانه فضای آموزشی، چابهار در استان محروم سیستان و بلوچستان هم محروم‌تر است و پایین‌ترین را بین شهرستان‌های این استان دارد .

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار گفت: اگر قبول داریم چابهار اهمیتی فراملی دارد و قلب توسعه سواحل مکران به‌عنوان یکی‌از استراتژیک‌ترین طرح‌های کشوراست باید تعبیض مثبت بودجه‌ریزی برای چابهار تا رسیدن شاخص‌های انسانی به مطلوب کشوری اتفاق بیافتد .

سعیدی با بیان این‌که محرومیت‌ها و کمبودهای عمقی چابهار باوجود اهمیت راهبردیش در شاخص‌های توسعه انسانی با نظام بودجه‌ریزی حاضر به جایی نمی‌رسد، گفت: وقتی مشکل آب خوزستان مطرح می‌شود و یا مثلا خشکی دریاچه ارومیه به میان می‌آید تمام مدیران ارشد برای رفع آن پیش قدم می‌شوند غافل از آنکه در چابهار ما 50 سال است مشکل و معضل آب داریم و اکثر روستاهای چابهار و در معنای کلی‌تر بلوچستان با وجود خشکسالی از شبکه آب درکنار سواحل عمان محروم هستند .

وی با اشاره به ظرفیت بخش دشتیاری چابهار برای شهرستان شدن گفت: بخش دشتیاری با بیش‌از 100 هزار نفر جمعیت به مرکزیت شهر نگور در شرق شهرستان چابهار توانمندی لازم برای شهرستان شدن را دارد و شرایطش برای شهرستان شدن نسبت به بقیه بخش‌های سیستان و بلوچستان نظیر بمپور و سرباز مساعدتر است .

سعیدی ادامه داد: بخش دشتیاری یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های کشور است و شهر نگور به‌عنوان مرکز بخش از دهه 30 شمسی هم‌زمان با شهرهایی مثل یزد شهرداری داشته است؛ علاوه‌بر آن بسیاری از ادارات نیز در این بخش مستقر هستند .

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار با برشمردن پتانسیل‌های دشتیاری تصریح کرد: دشتیاری با بنادر مهمی مانند بریس و پسابندر که قطب‌های شیلاتی و صید سیستان و بلوچستان هستند دارای مرز دریایی است و با مرز رسمی ریمدان که دومین گذرگاه رسمی ایران و پاکستان پس از مرز میرجاوه در شهرستان میرجاوه است دارای مرز زمینی است .

وی ادامه داد: به لحاظ کشاورزی نیز دشتیاری معروف به هندوستان کوچک است و دارای باغات متعدد موز و انبه است عمدتا در اراضی 6 هزار هکتاری منطقه باهوکلات؛ درست است خیلی از این باغات پس از قهر طبیعت وخشکسالی بی‌سابقه سیستان و بلوچستان خشک شدند اما پتانسیل کشاورزی در دشتیاری پتانسیل بی‌بدیلی است .

سعیدی تأکید کرد: کاملاً به این موضوع واقفیم که برای تقسیمات کشوری نیاز به شاخص‌هایی است باید آن شاخص‌ها اعمال شود و تقسیمات اتفاق بیا افتد اما بخش دشتیاری تمامی این شاخص‌ها را دارد و با توجه به فاصله‌ها و محرومیت‌هایی فاحشی که شهرستان چابهار دارد؛ یکی از مهم ترین راه‌ها برای توجه به چابهار متناسب بااهمیت راهبردی آن مستقل شدن این شهرستان و آوردن مراکز تصمیم‌گیری به اینجاست، نسخه‌هایی که زاهدان و یا تهران بافاصله‌های فاحش از چابهار برای آن می‌پیچند دوای درد مردمان این دیار نیست .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: