• یکشنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9711-1487-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فرهنگ بلوچی-فارسی کتاب سال ایران شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: کتاب فرهنگ بلوچی- فارسی تالیف نویسنده بومی استان به عنوان کتاب سال ایران انتخاب شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان حسین مسگرانی افزود: سال گذشته در چهارمین دوره کتاب سال سیستان و بلوچستان، از دکتر عبدالغفور جهاندیده به خاطر کتاب فرهنگ بلوچی – فارسی تقدیر ویژه به عمل آمد و این کتاب در نوزدهمین نمایشگاه کتاب استانی رونمایی شد .

مسگرانی افزود: این کتاب در دو جلد توسط عبدالغفور جهاندیده از نویسندگان برجسته و بومی سیستان وبلوچستان تالیف شده که سال گذشته نیز در چهارمین دوره کتاب سال سیستان وبلوچستان رونمایی و از آن تقدیر ویژه ای انجام شد .

وی ادامه داد: در این کتاب دوجلدی قطور 60 هزار واژه و اصطلاح بلوچی به همراه ترجمه معادل فارسی آنها آمده است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته که پس از انجام داوری در تهران نیز به عنوان کتاب برتر سال ایران انتخاب شد و قرار است طی هفته جاری از نویسنده آن در تهران با حضور مدیران ارشد کشوری و وزارتی تقدیر شود .

به گفته مسگرانی؛ این کتاب دارای دو هزار و736 صفحه و حاصل زحمات 20 ساله نویسنده آن است که برای جمع آوری و تالیف آن تلاش های بسیاری انجام داده است که به حق این انتخاب شایسته و بجا بود .

وی تاکید کرد: اساس کار این فرهنگ بر مبنای گویش مکرانی است که در میان گویش های بلوچی نوعی معیار به شمار می آید چون بیشترین کتاب ها و نشریه ها با این گویش چاپ و منتشر می شود .

وی تصریح کرد: در این فرهنگ دو زبانه، کلیۀ واژه ها و عبارت های بلوچی علاوه بر خط بلوچی، به خط لاتین نیز نگاشته شده است و واژه هایی که معادل فارسی داشته اند، معادل آنها هم ذکر شده است و این فرهنگ علاوه بر گنجینه ای از واژگان بلوچی، گنجینه ای از ضرب المثل های بلوچی نیز در دل خود جای داده است .

عبدالغفور جهاندیده عضو هیات علمی دانشگاه علوم دریایی چابهار و دانش آموخته دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی است که آثاری همچون حماسه سرایی در بلوچستان، سیری در منظومه های عاشقانه بلوچی، تصحیح و توضیح دیوان اشعار فارسی و بلوچی عبدالله روانبد و شرح منظومه مکران جزو آثار این نویسنده برجسته سیستان وبلوچستان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: