• چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-2786-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل دفتر اکتشافات‌ معدنی کشور بیان کرد؛

شناسایی کانون‌های تولید گردوغبار در سیستان

مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: منشاء گردوغباری که در زابل وجود دارد و مراکزجمعیتی ما را تحت تاثیر قرار می دهد بخشی از آن در داخل کشور است ویک بخش آن ازبسترخشک شده خارج ازکشور یعنی از افغانستان تولید می شود.

دکتر رضا شهبازی درحاشیه برگزاری همایش دو روزه ملی ریزگردها در زابل در گفتگو با ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: ما در سیستان یک نکته را باید مد نظر داشته باشیم، و آن این که سرعت باد در این منطقه بسیار بالاست و مهار و کنترل آن بسیار سخت است و تاحد امکان باید از خشک ماندن بستر هامون پرهیزشود یعنی بتوانیم باهمان منابع آب اندکی که داریم حداقل بسترهامون را مرطوب نگهداریم تا از انتقال گرد و غبار به مراکز جمعیتی مثل ادیمی،زابل،دوست محمدو... جلوگیری شود .

وی ادامه داد:  تغییرات اقلیمی و یا دگرگونیهای اقلیمی یک چالش محسوب می شوند و آنچه که برای مامهم است تاثیری است که بر روی زمین می گذارد یعنی این تغییرات چشم اندازی را برای ما دارد که باید خودمان را برای دنیایی که  میزان بارندگیها تغییر میکند و چشم انداز، چشم انداز خوبی برای مناطق داخلی ما نیست، آماده کنیم .

این مقام مسئول ادامه داد: باوجود اینکه دارای کشور خشکی هستیم اما تغییرات اقلیمی باآن دامنه گسترده که بصورت خزنده کل کشور را فرامی گیرد، ما را به سمت کشوری خشکتر و بعضا گرمتر و با رخدادهای بیشتری از جمله طوفان ها، هدایت می کند .

وی اضافه کرد: در مورد مسایل هامون و سیستان منابع آبی تامین کننده آن، منابعی نیستند که از داخل خود کشور تامین شوند و در این زمینه به کشور افغانستان وابسته هستیم و این کشور نیز احتمالا با چالشهای مشابه درآینده مواجه خواهد شد  ولی آنچه مسلم است یک تعامل سازنده بسیار قویتری را با همسایه شرقی مان در این زمینه باید داشته باشیم یعنی اینکه فکر کنیم خودمان می توانیم به تنهایی این مشکل را حل کنیم یاهمسایه  مافکرکند که این مشکل مربوط به ایران است و تاثیر روی کیفیت زندگی در افغانستان نخواهد داشت تفکرخیلی سازنده ای نیست ماناچاریم باهم تعامل داشته باشیم و این طبیعت، طبیعت مشترک مردمی است که در این حوزه جغرافیایی زندگی میکنند، اگراین طبیعت پررونق باشد منافع آن به همه مردمی که در این مناطق زندگی میکنندخواهد رسید و اگر از رونق بیفتد آسیبی که وارد می کند همه مردم را تحت تاثیر قرار می دهد .

مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ادامه داد: برنامه ای که برای منطقه سیستان بعنوان یکی از اعضای کمیته ملی مبارزه با گردوغبار داریم بطورمشخص کمک به شناسایی دقیق کانونهای تولید گردوغبار،ترکیبات فیزیکی،شیمیایی و جنس این  ذرات  و اینکه چه تاثیراتی برروی سلامت فراد می گذارند را دراولویت ویژه برای سال آینده داریم .

دکتر شهبازی ادامه داد:در این حوزه تفاهم نامه خیلی خوبی را با دانشگاه علوم پزشکی زابل وسازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور داشتیم و از همان زمان کارهای اولیه شروع شده تا بتوانیم اطلاعات خوبی را در این راستا در اختیار مخاطب خودمان که بیشتر حوزه سلامت می باشد قرار دهیم .

وی ادامه داد: طبیعتا برنامه برای سال آینده تقویت این فعالیتها و این کارهاست به جهت اینکه بتوانیم به خروجی های منسجمی برسیم که راهکارهای مشخصی را درحوزه بهبود کیفیت سلامت مردم ارائه کنیم، در سال گذشته همه این تمرکزها به سمت خوزستان بود و امیدواریم در سال آینده نگاهها به صورت ویژه به سیستان درشمال استان سیستان و بلوچستان باشد .

وی درپاسخ به سئوالی مبنی براینکه خروجی این فعالیتهای پژوهشی آیا تاثیری بر زندگی مردم ومنطقه خواهدداشت یاخیر؟ وچرا تا کنون باگذشت بیست سال خشکسالی منطقه این طرحها اجرا نشده گفت: فعالیتهای ما صرفا پژوهشی نیست و فعالیت علمی و اجرایی نیز هست این فعالیتها خروجی شان بصورت مشخص بار اجرایی دارد الان ما فعالیتهایی را انجام میدهیم که به طور مشخص برنامه های  اجرایی ما را مخاطب خودش قرار داده است بدین گونه که چگونه برنامه اجرایی ما اثربخش ترباشند و چگونه اعتباراتی را که در یک منطقه صرف می کنیم تاثیرشان رادرزندگی مردم نشان دهند،طبیعتا اگر فکرمیکنیم این اتفاق نیفتاده بدون شک یکی از ضعفهای آن در گذشته این بوده که پژوهشهای بنیادین و قوی در پشت آن نبوده، شاید به این دلیل بوده که زمان ازدست داده شده ولی امیدواریم پیگیری لازم درحوزه های مختلف از جمله دیپلماسی،منابع طبیعی،سازمان جنگلها، جهادکشاورزی و...، صورت گیرد ماهم تلاش میکنیم تا باری را از این منطقه برداریم و کمک کنیم .

وی ادامه داد: وظیفه ما که یک دستگاه حاکمیتی هستیم این است که اطلاعات پایه زمین را تولید و در اختیار همه  قرار دهیم یعنی خروجی کار ما می توانند دانشگاهها و پژوهشگاهها و مراکز آموزشی باشند یا میتوانند دستگاههای اجرایی باشند .

وی اضافه کرد: واقعیت این است که یک بخش از فعالیتهای گذشته را همکاران سایر دستگاهها در منطقه انجام دادند، بحث تثبیت شنهای روان طرح جدیدی نیست و در گذشته بوده ولی موضوع خشکی هامون که در دودهه گذشته به تدریج به این سمت رفت یک موضوع فرامرزی است.

وی ادامه داد: مابرنامه ها را اعلام میکنیم امیدواریم به لحاظ اعتباری، اعتبار لازم در این خصوص درنظر گرفته شود ولی باید یادمان باشد که اگر طرح و برنامه مدونی نداشته باشیم چه بسا اعتبارات زیاد کارساز نباشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: