• چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-2886-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک فوق تخصص ریه بیان کرد؛

آلودگی هوا عامل 25 درصد از مرگ و میرهای زودرس

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و فوق تخصص ریه گفت: پدیده ریزگردها یکی از مسایل و مشکلاتی هست که در منطقه سیستان با آن مواجه هستیم و عوارض سوء برروی سلامت افراد جامعه خواهد داشت.

دکتر محمدکاظم مومنی در گفتگو با ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: ریزگردها می توانند افراد مختلف از جمله مادران باردار را تحت تاثیر قرار دهند که این امر مستقیما تاثیر بر روی جنین خواهد گذاشت، یا می تواند برروی نونهالان و کودکان که دوران رشد سیستم تنفسی شان را طی می کنند اثر گذار باشد و موجب شود تا سیستم ریوی آنها به تکامل لازم نرسد و باعث مشکلات زیادی در دوران بزرگسالی شان شود .

وی ادامه داد: افرادی که دچاربیماریهای مزمن ریوی همچون مبتلایان به برونشیت ریوی و یا افرادی که آسم دارند، برخورد با ریزگردها می تواند موجب تشدید حملات بیماریشان شود .

این فوق تخصص ریه اضافه کرد: حدود 25 درصد مرگهای زودرس براساس اعلام کارشناسان، براثر آلودگیهای هواست که ریزگردها می تواند یکی از این عوامل باشد از طرفی، سیستمی که بیشتر درمرگهای زودرس درگیر می شود سیستم ریوی افرادیست که بیماریهای زمینه ای دیگری دارند .

دکترمومنی افزود: هرزمان که در کلینیک می نشینیم شاهد هستیم وقتی که طوفان گردوخاکی در سیستان می وزد یک یا دو روزبعد تعداد بیمارانی که مراجعه می کنند بیشتر می شود .

وی به مردم توصیه کرد تا آندسته از افرادی که بیماریهایی ازجمله آسم وهمچنین مبتلایان به سرطان،مادران باردار وشیرده، نوزادان و کودکان، باید در بحران ریزگرد تاحتی الامکان در منازل بمانند و اگربه هردلیلی مجبور به خروج از منزل هستند ازماسکهای مناسب استفاده کنند .

وی ادامه داد: ماسکهای معمولی که استفاده می شود برای ذرات بزرگ خوب است ولی برای ذرات کوچک خیلی مانعی نیست و بهتراست ازپارچه خیس استفاده شود .

وی همچنین اضافه کرد: نیاز به بیمارستان تنفسی باتوجه به حجم بالای بیماران تنفسی احساس می شود ولی خوشبختانه در زابل بیمارستان تنفسی و بیمارستان مربوط به سل درحال ساخت است و میتوان گفت که قدم بسیارخوبی در این زمینه محسوب می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: