• پنجشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9711-9284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار:

همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار سیستان و بلوچستان برق دار هستند

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان برق دار هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، موهبتی در برنامه "زنده باد زندگی" شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران افزود: سیستان و بلوچستان یکی از مهمترین استان ها و استراتراژیک ترین نقطه کشور است که ۳ درصد جمعیت و یازدهم و نیم درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه بیان کرد: تمامی نقاط استان دارای فرصت ها و مزیت های استثنایی و در عین حال مسائل و‌ مشکلات منحصر به فردی نیز است .

موهبتی در ادامه با اشاره به مشکلات خشکسالی استان گفت: قهر طبیعت و بعضا مدیریت‌های نادرست موجب ایجاد مشکلاتی برای مردم شده است .

استاندار اظهار کرد: خدمات چهل ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در استان سیستان و بلوچستان غیر قابل احصا و شمارش است اما واقعیت این است که مردم استان ما بیش از نیاز های اساسی و امکاناتی از قبیل راه، آب، بهداشت و غیره نیازمند احترام، محبت و اعتماد از سر اعتقاد هستند و این اعتماد است که موجب رفع بسیاری از مشکلات خواهد شد .

وی ادامه داد: از زمانی که استان سیستان و بلوچستان شکل گرفت تنها شش شهرستان داشت و اکنون به بیش از ۲۰ شهرستان رسیده که هر یک از این شهرستانها ویژگی ها و برجستگی های منحصر به فرد و متفاوتی دارد .

استاندار گفت: استان سیستان و بلوچستان دارای ۴۸ شهر و نه هزار و ۵۰۰ نقطه مکان آبادی می باشد و بیش از ۵۱ درصد جمعیت آن روستانشین هستند .

وی اظهار کرد: سیستان روزی انبار غله کشور و تا قبل از خشکسالی های اخیر دریاچه هامون منبع سرشار تامین پروتئین و ماهی مصرفی مردم استان و سایر استان‌های کشور بوده است .

وی تصریح کرد: منطقه سیستان با کشت سالیانه بیش از ۵۰ هزار هکتار و تولید انگور یاقوتی و صیفی جات در امر تولید کشور بسیار اثرگذار و نقش آفرین بوده است .

موهبتی افزود: اکنون مردم سیستان بر اثر خشکسالی های چندساله از نظر اقتصادی در مضیقه و تنگنا قرار دارند و از طرفی طوفانهای شن که بیش از نیمی از سال ادامه دارد، این مردم صبور و شکیبا را رنج می‌دهد .

استاندار تاکید کرد: سیستانیها مرزداران غیور و صبوری هستند که باید مورد توجه دولت و نظام باشند .

وی خاطرنشان کرد: قدمت تاریخی سیستان ویژگی منحصر به فردی است که در شهر سوخته با بیش از پنج هزار سال قدمت تاریخی، جراحی مغز و چشم انجام می شده حتی در آن زمان لوله کشی آب داشته و به بهشت کاوشگران و باستان شناسان نیز معروف است البته نظیر شهر سوخته سیستان در سراوان، نیکشهر و ایرانشهر هم شهرهایی با قدمت تاریخی کهن داریم .

وی گفت: مردم سیستان تنها گروهی بودند که علی رغم فشارهای حاکم زمان؛ صب امیرالمومنین علیه السلام را نکردند و این نشانه ولایتمداری مردمان این سرزمین است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: