• دوشنبه ۲۹ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9711-1285-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

زنان سیستان و بلوچستان, پیشرو در مشارکت های سیاسی و اجتماعی

جنسی اثرگذار در حوزه‌های مختلف به نام زن

آمارها نشان می دهد که فعالیت زنان استان سیستان و بلوچستان در حوزه های مختلف سیاسی, مدیریتی, اجتماعی, فرهنگی و اقتصادی در دولت افزایش قابل توجهی داشته است به گونه ای حضور چشمگیر زنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر نشانگر تلاشی مضاعف برای عبور از محدودیت های ناشی از حاکمیت نگاه های متصلب و در جهت نقش آفرینی مطلوب و کارآمد است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، یکی از مهمترین معیارهای سنجش میزان توسعه یافتگی یک کشور، میزان اهمیت و اعتباری است که زنان آن کشور دارا هستند به گونه ای که حضور فعال و موثرتر زنان در جامعه حاکی از توسعه یافتگی بیشتر آن است .

مطابق با اهداف مندرج در سند چشم انداز بیست ساله نظام جمهوری اسلامی، ایرانِ 1421 جامعه ای است که در آن تقویت نهاد خانواده، جایگاه زنان در عرصه های اجتماعی و استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه ها تحقق یافته باشد. استان سیستان و بلوچستان با صدها زن مسوول و مدیر شاید پیشروترین استان در مسیر تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله باشد. مشارکت بالای زنان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی استان سیستان و بلوچستان در حالی است که کارشناسان، حاکمیت نگاه های سنتی در این استان را پررنگ تر از دیگر استان ها می دانند.

حمیرا ریگی فرماندار سابق قصرقند و اولین فرماندار زن بلوچ و اهل سنت سیستان و بلوچستان و همچنین سفیر ایران در کشور برونئی در گفت وگو با ایسنا بیان کرد: «دولت تدبیر و امید گام های ارزنده ای را در توسعه یافتگی انسانی استان برداشته به گونه ای که در کنار رونق و پیشرفت زیرساخت ها به مردم این استان قد و قواره ای به اندازه شان آنان داده است

به گفته ریگی، در اختیار قرار دادن پست های مدیریتی به زنان توانمند سیستان و بلوچستان و در نتیجه ایجاد خودباوری در دختران این استان از جمله مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید در استان است که نوید توسعه یافتگی بیش از پیش آن را می دهد. اگر برخی از زنان سیستان و بلوچستان در گذشته احساس می کردند که شهروند درجه سه و چهار در جامعه به شمار می روند امروز به این باور رسیده اند که درجه یک هستند.

شگفتی آفرینی زنان سیستان و بلوچستان به دنبال اعلام نتایج پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها به اوج خود رسید به گونه ای که ٤١٥ زن به شوراهای شهر این استان راه یافتند که بالاترین میزان زنان راه یافته به شوراهای اسلامی سیستان و بلوچستان به خاش با ١٣١ نفر اختصاص داشت.

یکی دیگر از بانوان موفق استان سهیلا بامری شهردار چگردگ دلگان است که توانسته دیدگاه متفاوتی را از زمان حضورش در شهرداری در جامعه بشناساند.

سهيلا بامري با راي اكثريت مطلق اعضاي شوراي شهر چگردك دلگان به عنوان جوان‌ترين شهردار كشور براي تصدي مسووليت شهرداري اين شهر در جنوب اين استان انتخاب شد. اين زن بلوچ متولد ٦٩ است و از زنان فعال بومي منطقه است كه سابقه فعاليت در حوزه‌هاي اجتماعي و فرهنگي، دهياري و امور عمراني را در كارنامه خود دارد.

وی در گفت وگو با ایسنا می افزاید؛ من فعاليتم را براي شورا و بسيج از دوران دبيرستان شروع كردم. از همان موقع هم شروع به فعاليت‌هاي اجتماعي، سياسي و ورزشي كردم. بعد از دانشگاه هم بلافاصله در پيشگامان علم و دانش ثبت‌نام كردم و به خدمت معلمي پرداختم. بعد از آن اسمم را در شورا براي دهياري نوشتم. در شورا فعاليت‌هاي من را ديدند و بعد از اين فعاليت‌ها به عنوان دهيار انتخاب شدم. آن زمان چكردگ يك روستا بود و من براي اين روستا كارهاي زيادي انجام دادم به همين دليل هم مسوولان خيلي از من راضي بودند و مورد تاييد اعضاي شوراي شهر بودم.

وی ادامه می دهد؛ من به عنوان مشاور بخشدار هم فعاليت مي‌كردم. بخشدار هم از من خيلي راضي بود. رضايت مسوولان به گوش فرماندار رسيد و به دليل فعاليت‌هايي كه انجام داده بودم و رضايت همه را جلب كرده بود، جلسه‌اي تشكيل شد و در آن جلسه بخشدار، فرماندار و اعضاي شوراي شهر من را مورد تاييد قرار دادند و من را به عنوان سرپرست شهر چگردك به استاندار معرفي و پيشنهاد كردند. و با تاييد استاندار به عنوان سرپرست انتخاب شدم.

بامری در ادامه می گوید؛ همه ما مي‌دانيم كه در سيستان و بلوچستان به خصوص بلوچستان، مردان خيلي تعصب دارند اما خانواده من با اينكه مذهبي هستند، خيلي فرهنگي هستند. زنان منطقه براي توانايي بيشتر و كسب علم و دانش زنان در همه عرصه‌هاي ورزشي، سياسي و بسيج خيلي فعال هستند. زنان براي اينكه به چشم بيايند، خيلي تلاش مي‌كنند. خانم دكتر فاضلي، مديركل امور بانوان براي وضعيت زنان منطقه خيلي زحمت كشيدند و الان زنان بلوچستان پيشرفت مي‌كنند. فرماندار، استاندار، بخشدار و شوراهاي شهر هم خيلي از زنان حمايت كردند و همين موضوع به پيشرفت و بهبود جايگاه زنان منطقه خيلي كمك كرد.

وی همچنین در خصوص برنامه هایش بیان می کند؛ برنامه‌هاي خيلي زيادي دارم. ايجاد حس مشاركت، استفاده از سرمايه‌هاي اجتماعي، بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي نخبگان و معتمدين بالاخص بانوان و همچنين بهره‌مندي از تمام توان‌مان براي ساختن شهري آباد از اولين برنامه‌هاي ما است. در اين راستا در چارچوب قوانين و با برنامه‌هاي نظام‌مند و با استفاده از سياست‌هاي دولت تدبير و اميدمان گام برمي‌داريم. برنامه‌هاي زيادي هم براي شهر، فلكه‌هاي شهر، جاده‌سازي، آسفالت‌سازي و اجراي طرح هادي و كارهاي ديگر داريم و ان‌شاءالله در آينده برنامه‌هاي بيشتري هم خواهيم داشت.

مدیر کل بانوان و خانواده ی استانداری نیز در نشست استاندار با بانوان استان گفت: ۵۲ درصد زنان استان شاغل هستند و زنان سیستان و بلوچستان مهمترین ظرفیت توسعه اجتماعی هستند.

فاطمه فاضلی افزود: مدیریت زنان در سنتی‌ترین روستا وجود ۱۳۷دهیار و ۱۸۴۰کاندید زن برای انتخابات شورا‌ها از جمله دستاورد‌های دولت در چند سال اخیر است.

وی بیان کرد: ایجاد بازارچه فروش دایمی ویژه زنان یک ضرورت است تا آنها بتوانند صنایع دستی تولیدی خود را مستقیم در معرض فروش بگذارند و دست دلالان کوتاه گردد .

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در دیدار با بانوان استان بیان کرد: بانوان به عنوان محور اصلی نهاد خانواده ستون اصلی توسعه و پیشرفت جامعه محسوب می شوند چرا که هر تغییری در جامعه نیازمند تغییر در این نهاد بنیادی است.

احمد علی موهبتی افزود: بخش های مهمی در زمینه حضور بانوان در صحنه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی وجود دارد که حق آنان است و باید بستر دسترسی به آن در جامعه فراهم شود.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: در جمهوری اسلامی زن جنسی اثرگذار در حوزه های مختلف است به طوری که هر کجا زنان حضور داشتند دقت، سلامت و تلاش آنان بیشتر بوده است.

وی اظهار کرد: برای حضور بانوان در جامعه هیچ محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد بلکه اخیرا شورای عالی اداری کشور نیز به تمامی دستگاه های اجرایی تکلیف کرده است که تا پایان برنامه توسعه جاری باید بیش از 30 درصد مدیران این دستگاه ها را بانوان عهده دار شوند.

موهبتی با بیان اینکه نیازی نیست همه بانوان به دنبال پست های مدیریتی باشند، افزود: در دنیای امروز بستر تولید محصولات و لوازم مختلف حتی در خانه ها هم وجود دارد بنابراین هر زن می تواند در این عرصه فعال شود. علاوه بر این راه اندازی کارخانجات و شرکت های مختلف تجاری نیز محل خوبی برای نشان دادن توانمندی های بانوان است.

زنان استان سیستان وبلوچستان در حالی در سال های اخیر می کوشند جایگاه سیاسی و اجتماعی خود را ارتقا دهند که همچنان برخی از آنان رنج های پیدا و پنهان بسیاری را متحملند. بسیاری از زنان استان به دلیل اعتیاد یا بیکاری شوهرانشان بار مخارج زندگی خانوادگی را به دوش می کشند و از راه هایی چون سوزن دوزی معاش خود و کودکانشان را تامین می کنند. همچنین دیدگاه های جنسیتی و برخی نگاه های متصلب شمار زیادی از زنان را زیر بار محدودیت های گوناگون قرار داده است. در این میان تکاپوی زنان استان سیستان و بلوچستان برای حضور فعال در عرصه های مختلف با وجود تمامی محدودیت ها وموانع قابل تقدیر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: