• چهارشنبه ۸ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9712-986-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سیستان و بلوچستان دارای بالاترین میزان ابتلای به سل در کشور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان  گفت: سیستان و بلوچستان بالاترین میزان ابتلای به سل در کشور را دارد.

دکتر هاشمی شهری در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: سالیانه حدود 600 مورد بیمار مسلول در استان شناسائی می شوند که نیمی از این افراد مبتلا به سل ریوی هستند.

وی گفت: راه اندازی این بخش تخصصی علاوه بر تاثیر مستقیمی که بر سلامت مردم دارد، جایگاه علمی بیمارستان بوعلی به عنوان قطب بیماری های عفونی و گرمسیری در جنوب شرق کشور را بیش از پیش ارتقاء خواهد داد .

دکتر سید محمد هاشمی شهری با اشاره به مجاورت سیستان و بلوچستان با 2 کشور مشکل دار در زمینه بیماری سل گفت: بیماری سل ارتباط مستقیمی با شاخص های توسعه دارد و علاوه بر دسترسی مردم به خدمات بهداشت و درمان، وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نیز در میزان ابتلاء تاثیر گذار است .

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هر بیمار مبتلا به سل ریوی درمان نشده می تواند در طول سال حداقل 20 فرد سالم را آلوده کند و خوشبختانه با وجود توانمندی های حوزه سلامت و مراقبت مستمر مجموعه کارکنان بهداشت و درمان موفق شده ایم تا شاخص موفقیّت در درمان بیماران سلی را به بالای 85 درصد افزایش دهیم .

وی افزود: در حال حاضر گروه بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان قطب منطقه ای جنوب شرق در زمینه تشخیص و مدیریت بیماران مبتلا به سل مقاوم به درمان است و در صورت ساخت و تجهیز بخش استاندارد سل مقاوم به درمان سطح کمّی و کیفی ارائه خدمات به بیماران ایرانی و غیر ایرانی ساکن در این منطقه ارتقاء می یابد .

شهری بیان کرد: با توجه به اینکه بخش سل بیمارستان بوعلی بیش از 50 سال قدمت دارد و سالیانه 120 بیمار در این بخش بستری می شوند تا کنون اقدامات متعدی در زمینه بهسازی و بازسازی این بخش انجام شده است امّا توسعه فضای درمانی و احداث بخش جدید و استاندارد سل ریوی گام بلندی در زمینه ارتقاء شاخص های خدمت رسانی به بیماران و تامین استانداردهای روز دنیا در زمینه کنترل عفونت خواهد بود .

رئیس بیمارستان بوعلی زاهدان نیز در این باره گفت: این بخش جدید با آخرین فن آوری های حفاظت در برابر عفونت، تجهیز خواهد شد .

به گفته دکتر عزیز ا... جهانتیغ در مرحله اولیه برای احداث ساختمان این بخش حدود 10 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است و قرار است ساختمان این بخش در ظرف یک سال و در سه طبقه احداث شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: