• چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9712-6184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ظرفیت سیستان و بلوچستان در کشت 14 نوع محصول خارج از فصل

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: استان با برخورداری از شرایط اقلیمی متنوع فرصت مناسبی برای ظرفیت کشت بیش از 14 نوع محصول خارج از فصل شامل میوه های های گرمسیری، سبزی و صیفی جات را دارد.

مجتبی پیری در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: هم اینک در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ‌های استان انواع میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه افزود: استان سيستان و بلوچستان با داشتن شرايط آب و هوايي گرم و در نواحي جنوب استان مرطوب مستعد پرورش انواع ميوه‌هاي گرمسيري است كه كشت و پرورش اين محصولات در نقاط ديگر كشور امكان پذير نيست.

وی بیان کرد: کشاورزان سیستان و بلوچستان انواع محصولات کشاورزی از قبیل انواع غلات،  گیاهان علوفه ای، حبوبات، دانه های روغنی، گیاهان دارویی، گردو، زردآلود، خرما، انگوریاقوتی، پسته، موز و انار تولید می کنند.

پیری همچنین با اشاره به تولید میوه گواوا در جنوب استان تصریح کرد: سه هزار و ۶۰۰ تن میوه گرمسیری گواوا امسال از سطح باغات جنوب این استان تولید و روانه بازار مصرف شد .

وی خاطرنشان کرد: ۶۰۰ هکتار سطح باغات میوه گرمسیری گواوا در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۴۵۰ هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است .

رئیس جهاد کشاورزی استان افزود: برداشت گواوا از بهمن در سیستان و بلوچستان آغاز و در اسفند به پایان می‌رسد .

وی گفت: گواوا معروف به زیتون محلی، میوه‌ای منحصر به مناطق گرمسیری است که عمدتا در شهرستان‌های نیکشهر، چابهار، سرباز و کنارک این استان تولید و برداشت می‌شود .

وی افزود: میوه گواوا در حالتی که رسیده باشد، بسیار خوشمزه است و مزه ترش و شیرین (ملس) و عطـر مطبوعـی دارد .

پیری بیان کرد: گواوا درختچه‌ای همیشه سبز و برگ‌های آن بدون کرک یا پوشیده از کرک است .

وی خاطرنشان کرد: درختچه‌های گواوا در اوایل بهمن ماه به گل می‌نشینند و گلهایشان بسیار خوشبوست، همچنین پوست تنه گواوا سبز یا قهوه‌ای متمایل به قرمز است.

رئیس جهاد کشاورزی استان افزود: در حال حاضر مصرف آب در هر هکتار مزارع کشاورزی استان سیستان و بلوچستان 8500 تا 10 هزار متر مکعب است که با اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار این مقدار مصرف آب درحد  4500 تا 5500 هکتار کاهش پیدا خواهد کرد .

وی تصریح کرد: اقلیم استان سیستان و بلوچستان خشک، خاک سبک، میزان درجه حرارت بالا و ریزش های جوی بسیار ناچیز است بنابراین مدیریت در مزارع به ویژه مقوله مصرف صحیح آب ضروری به نظر می رسد .

این مقام مسئول در جهاد کشاورزی استان بیان کرد: استعدادهای شیلاتی و دامی در سیستان و بلوچستان بی بدیل و مثال زدنی است. علاوه بر این شرایط گلخانه ای برای تولید انواع محصولات به ویژه تولید گل و گیاه در فصل زمستان در جنوب استان به خوبی مهیا است .

پیری گفت: توسعه صادرات انواع محصولات کشاورزی استان سیستان و بلوچستان اعم از داخلی و خارجی به شدت نیازمند توسعه حمل و نقل هوایی و ریلی است .

وی همچنین بر لزوم اجرای طرح های جهشی برای توسعه استان تاکید کرد و یادآور شد: سرمایه گذاری مولد شاه کلید توسعه همه جانبه استان است .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از تمامی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه سرمایه گذاری در استان سیستان و بلوچستان دعوت کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: