• سه شنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9712-7614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون اجتماعی و پیشگیری دادگستری استان بیان کرد؛

ثبت کمترین آمار جرم کشور به نسبت جمعیت در سیستان و بلوچستان

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان دارای کمترین آمار جرم به نسبت جمعیت در کشور یعنی رتبه 31 است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان محمدعلی حمیدیان در جمع خبرنگاران بیان کرد: امسال کاهش 58 درصدی قاچاق احشام، 74 درصدی مشروبات الکلی،30 درصدی قاچاق سیگار، 39 درصدی لوازم آرایشی و 61 درصدی قاچاق چای در استان را داشته ایم.

حمیدیان گفت: همچنین در 10 جرم پرتکرار در کشور، این استان در هفت جرم کمترین فراوانی را دارد .

وی بیان کرد: امسال همچنین شاهد افزایش 61 درصدی قاچاق سوخت و 464 درصدی قاچاق برنج در استان نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری همچنین با اشاره به مسلوب المنفعه کردن 152 حلقه چاه فاقد پروانه و غیر مجاز با حجم صرفه جویی سه هزار و 857 میلیون متر مکعب آب که از دیگر اقدامات مهم امسال بود افزود: 2 هزار و 847 هکتار از اراضی حاکمیتی اعم از منابع طبیعی، راه وشهرسازی و شهرداری امسال رفع تصرف شده است.

حمیدیان تصریح کرد: امسال 38 برنامه عملیاتی و 12 برنامه غیرعملیاتی داشتیم که اجرایی شدند و برای سال آینده نیز 50 برنامه پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در سیستان و بلوچستان گفت: مقوله پیشگیری در سه سطح اولیه، ثانویه و ثالثه (اول، دوم و سوم) در حوزه های مختلف نظیر فرهنگی، اجتماعی، حقوقی - قضائی، رسانه و مشارکت های مردمی تعریف شده و همه ساله برنامه های لازم در هر سطح تدوین و اجرایی می شود .

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: در سطح اولیه پیشگیری از وقوع جرم طرح «نماد» (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) در این استان همزمان با چهار استان دیگر اجرایی شد که خوشبختانه دستاوردهای خوبی نیز به همراه داشت .

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان استمرار اجرای طرح نماد، افزایش مراکز مشاوره در کاهش فرایند طلاق، راه اندازی چهار مرکز ملاقات فرزندان طلاق با والدین در زاهدان، ایرانشهر، چابهار و زابل و برگزاری پنج کارگاه سبک زندگی ویژه سربازان (فرزندان آفتاب) را از دیگر اقدامات حوزه پیشگیری در سیستان و بلوچستان برشمرد .

حمیدیان افزود: استمرار برگزاری نشست دادگاههای درمان مدار و برگزاری مستمر نشست های شورای راهبردی در استان و جمع آوری 700 نفر از معتادان متجاهر در مرکز استان و راه اندازی مرکز هماهنگی دادگاههای درمان مدار در زاهدان، اجرای آیین نامه مراقبت بعد از خروج معتادان و پیگیری راه اندازی گرمخانه موضوع ماده16 آیین نامه مراقبت بعد از خروج معتادان توسط شهرداری و ساماندهی معتادان متجاهر از دیگر اقدامات در حوزه فرهنگی این نهاد بوده است .

وی گفت: از مهمترین اقدامات اداره پیشگیری های حقوقی-قضایی این نهاد نیز جمع آوری 20 درصد از محکومان متواری و دستگیرنشده و تشکیل قرارگاه جلب با هدف جمع آوری محکومان متواری در فرماندهی انتظامی هر شهرستان است .

حمیدیان بیان کرد: مهمترین اقدامات اداره پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی این نهاد در سالجاری برگزاری پنج کارگاه آموزش پیشگیری از آسیب های اجتماعی خشونت، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی ویژه نهادهای مذهبی، ارتقاء، پشتیبانی و بهره برداری از سامانه سجام بوده است به طوری که تاکنون بیش از هزار و 800 نفر از دیده بانان پیشگیری از وقوع جرم در این سامانه جذب شده اند .

حمیدیان با اشاره به مهمترین اقدامات اداره پیشگیری های امنیتی، انتظامی و وضعی معاونت پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: پلمپ 24 واحد صنف ضایعات فروشی ها و دستگیری 159مالخر، 408 مورد بازدید از واحدهای صنفی و صدور 207 اخطاریه و کشف بیش از 2 میلیارد ریال اموال مسروقه از مالخران از مهمترین اقدامات این حوزه بوده است .

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: سه هزار و 416 فقره تصادفات جاده ای در 11 ماهه سالجاری در سیستان و بلوچستان رخ داد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9 درصد افزایش داشت .

وی خاطرنشان کرد: تعداد فوتی های جاده ای این مدت نیز در استان 844 نفر بوده که نسبت به سال گذشته 21 درصد رشد را نشان می دهد .

وی بیان کرد: همچنین تعداد تصادفات ناوگانهای سوخت کش و قاچاق انسان در این مدت 95 مورد بوده که حدود سه درصد کل تصادفات را شامل می شود .

حمیدیان شناسایی 73 نقطه پر تصادف در شمال و جنوب استان را از مهمترین اقدامات برای کاهش تصادفات رانندگی در سیستان و بلوچستان ذکر کرد .

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: دوربین های فعال کنترل سرعت متوسط جاده ای در محورهای ارتباطی استان 18 سامانه است که بزودی 22 سامانه دیگر به مجموعه این تعداد افزوده خواهد شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: