• یکشنبه ۱۱ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 981-1887-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کوه تفتان میزبان عروس سیستان و بلوچستان

طبیعت هرجایی که بخواهد خودش را می نمایاند ...

برایش فرقی ندارد، هر جا که برسد بساط زیبایی هایش را پهن می کند و هر آنچه دارد را به قاب چشمان بینندگانش هدیه می دهد .

سخاوت شاید کلمه ای باشد که به خوبی توصیفش کند. طبیعتی که همه چیزش را برای آرامش و لذت آدمیان کف دستانش گرفته و بی هیچ چشم داشتی تقدیم می کند. طبیعتی این چنین چگونه می تواند سرشار از سخاوت نباشد؟

هر جایی که انسان آرامش، تفریح، هوای سالم و تجربیات تازه بخواهد این طبیعت زیباست که در ذهنش جای خاصی می گیرد و با تمام تصاویر زیبایش او را راهی جاده ها می کند .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، امروز می خواهیم سفری داشته باشیم به طبیعت، طبیعتی که شاید کمتر کسی آن را می شناسد، طبیعتی بکر که می تواند لحظاتی زیبا را برایتان رقم بزند .

قصد سفر به نقطه ای از کشور را داریم که شاید کمی فراموش شده است، امروز مهمان استان سیستان و بلوچستان هستیم .

دریاچه سردریا خاش

کوه تفتان میزبان عروس سیستان و بلوچستان

تفتان نام رشته کوهی در چهل و دو کیلومتری شمال شهر خاش و در نزدیکی روستای تمندان است. این رشته کوه در ارتفاع ۳۹۴۱ متری ازسطح آب های خلیج فارس و ۲۰۰۰ متری از دشت های اطراف قرار دارد .

تفت لغتی است به معنی گرم و سوزان و تفتان نامی است که به دلیل خروج آتشفشانی مرکب از بخار آب و گاز ِگوگرد از دهانه آن، بر آن نهاده شده است .

در دامنه های جنوبی تفتان و در ارتفاع ۲۶۸۵ متری از سطح دریا تصویر بی نظیری در قاب چشمانمان جای گرفته است. دریاچه ای زیبا که در اثر فرو ریختن کوه و مسدود شدن دهانه ی خروجی آب به صورت کاملا طبیعی به وجود آمده و زیبایی خاصی را به نمایش گذاشته است.

آب دریاچه از زیر سنگلاخ ها و از چشمه ی شیرین  ابک زیر تامین می شود. آب این چشمه در گرم ترین روزهای سال نیز سرمای خود را حفظ می کند، کافیست چند ثانیه ای دستتان را در آب فرو ببرید تا سرمای آن به مغز استخوان هایتان نفوذ کند، یا کمی از آن بنوشید تا دندان هایتان یخ بزند .

میزان آب آن در تمام فصول متغیر است و در فصل بارندگی به حداکثر میزان خود می رسد .

این دریاچه جلوه ای دیگر از سخاوت بی بدیل طبیعت را به نمایش می گذارد. نقش اساسی آن را در محیط زیست و حیات وحش منطقه نمی توان نادیده گرفت. دریاچه ای که سالها حیات را در این منطقه جاری کرده و سخاوتش را به رخ همه کشیده است .

اگر به کوهنوردی علاقه دارید، رشته کوه تفتان تجربه ی جدیدی از کوهنوردی را پیش روی شما می گذارد. تماشای عشایر اطراف دریاچه که جلوه ای از سادگی را به نمایش می گذارند لحظات خوبی را برای شما خواهد ساخت .

پوشش گیاهی و جانوری

درختان انبوه و تنومند بنه، زیتون وحشی، بادام کوهی، انواع درمنه سیاه و سفید و دیگر گیاهان دارویی کمیاب دریاچه را با حضورشان مزین کرده اند و جلوه ی خاصی به این دریاچه داده اند. این دریاچه ی زیبا هر ساله مکان امنی برای پرندگان مهاجری همچون کاکایی، آبچلیک و غازهای وحشی می باشد .

برای دیدن این دریاچه راهی استان سیستان و بلوچستان شوید. در جاده ی اصلی خاش و زاهدان راه  تفتان را در پیش بگیرید. با گذر از روستای باستانی تمندان، به کمک تابلوها دریاچه را پیدا خواهید کرد. فقط قسمتی از مسیر برای رسیدن به دریاچه خاکی اما مناسب است و امکان عبور و مرور با هر خودرویی وجود دارد .

شاید آنگونه که باید در برابر این نعمت زیبای پروردگار شکرگزار نبوده ایم. در ازای هدیه های این دریاچه تنها چیزی که از ما نصیبش شده است نامهربانی است. قهر آسمان را که کنار بگذاریم، احداث سه جاده در حریم دریاچه که یکی به سمت تمندان، دیگری به سمت انجرک و میرجاوه و آخرین آنها به سمت نرون می رود هم تاثیر زیادی در کم شدن آب چنین دریاچه ی زیبایی دارند. برداشت بی رویه ی آب آفت دیگری است که به جان این دریاچه افتاده و لحظه لحظه از عمرش را کم می کند .

شاید حتی یک روز دیگر هم دیر باشد برای تصمیم گرفتن و به کمک دریاچه شتافتن، چراکه نجات دریاچه فقط به خود دریاچه مربوط نمی شود، بلکه گونه های گیاهی و جانوری که برخی از آنها رو به انقراض هستند نیز چشم به راه کمک هستند .

در سفر به این منطقه از دیگر جاذبه های شهرستان خاش که شامل آتشفشان تفتان، کوه بیرک واقع در ایرندگان، روستای کوشه، مسجد جامع، درخت توت در روستای گلنگور در حومه نوک آباد، تخت رستم، سرو کهنسال سنگان، قلعه ایرندگان، قلعه حیدرآباد، قلعه روستای ناصری، قلعه کمال‌ آباد، رودخانه ایرندگان، رودخانه کارواندر، رودخانه مرنتاک، غار گواتامک ایرندگان، غار صداکی ایرندگان، تنگهٔ سک ایرندگان، قبرستان هفتاد سال، سرو کهنسال دهپابید، بازارچه سرپوشیده، مناره مسجد جامع و روستای تاریخی کولکو می باشد غافل نشوید .

تجربه ی چشیدن غذاهای محلی لذت خاصی را به همراه دارد، پس فراموشش نکنید .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: