• شنبه ۱۷ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 981-386-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

خاک‌های سيستان و بلوچستان تحت تاثیر شدید فرسایش بادی

عضو هيات علمي دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: خاک‌های استان تحت تاثیر شدید فرسایش بادها قرار دارند و این امر بر پوشش گیاهی استان اثرات به‌سزایی را به جا گذاشته است .

دکتر ابراهیم زاده درگفت وگو با ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان افزود: استان در شمال و شمال شرق تحت تاثیر بادهای 120 روزه سیستان قرار دارند که از اواخر اردیبهشت‌ماه تا اواخر شهریورماه به طول می انجامد .

استادیار دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: در این منطقه گاهی اوقات شدت وزش باد به حدی می‌باشد که در فاصله چند ساعت زمین‌های زارعتی و باغ‌ها را از شن و ماسه انباشته و یا شنزاري را به سطح صاف تبدیل می‌کند .

به گفته وی، این اثر فرسایش در سالهایی که دریاچه هامون نسبتاً کم آب می باشد شدت بیشتری دارد و حتی درختان و بوته های بیابانی را خشک می کند .

ابراهیم زاده تصریح کرد: بادهای سوزان شبه جزیره، عربستان که هیچ گونه خاصیتی جز به ارمغان آوردن گرمای شدید برای این ناحیه ندارند و جنوب استان را تحت تاثیر قرار داده و موجب محدود شدن دوره رشد گیاهان گردیده و در نتیجه سطح خاک های حاصلخیز را به تدریج می فرساید .

وی بیان کرد: جنوب شرقی استان تحت تاثیر بادهای مرطوب موسمی هند قرار می گیرد و موجب آن می شود که بارانهای تند و سیل آسیا در بخش جنوبی موجب فرسایش سریع دامنه‌ها و دشت‌ها شده و در اکثر اوقات سیلاب‌ها، دامنه‌ها و مزارع را ویران کرده و درختان در مسیر خود را از جای کنده و با خود می برند .

ابراهیم زاده افزود: این شدت فرسایش در دره سرباز و ناحیه دشتیاری به حدی است که گاه مزارع را جا به جا می کنند .

وی تاکید کرد: نکته‌ای که در مورد فرسایش خاک‌های این ناحیه قابل توجه است شدت درجه حرارت در روز و نقصان درجه حرارت هوا در شب می باشد که موجب اختلاف شدید درجه حرارت در این ناحیه گردیده و سبب می شود جداره دره ها و کوهها به سرعت تخریب شود و دراثر وزش باد قبل از مراحل اصلی خاکسازی جابه جا شود .

ابراهیم زاده خاطرنشان کرد: سطح خاک‌های این ناحیه دراکثر نقاط همراه با شن و ماسه روان است و همچنین شدت تبخیر به عامل فوق کمک نموده و فرسایش باد را در این ناحیه تسریع می نماید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: