• جمعه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 981-2287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بیست و هشتمین همایش دانش آموختگی طلاب دار العلوم زاهدان برگزار شد

با حضور علما و اندیشمندان اسلامی، مسئولان، نمایندگان مردم در مجلس و مهمانان مختلف از نقاط مختلف ایران و سیستان و بلوچستان بیست و هشتمین همایش دانش آموختگی طلاب دارالعلوم در مصلی اهل سنت زاهدان برگزار شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مولوی عبدالغنی بدری دبیر این همایش بیان کرد: دور شدن از شرک، احسان به پدر و مادر، نزدیک نشدن به کارهای بی حیایی، پرهیز از قتل افراد بی گناه، دور شدن از خوردن مال یتیم، انصاف داشتن در کیل و وزن و کسب مال حلال و پاکیزه، وفای به عهد و حرکت در مسیر و راه راست و دور شدن از انحراف مورد توجه خداوند متعال و از وصایای الهی و وصیت رسول اکرم ص می باشد .

وی افزود: شرک بالاترین گناه بوده و قرآن کریم به بهترین نحو دستورالعمل های معرفی شرک و آثار آن را بیان و تشریح کرده است.

معاون آموزشی دارالعلوم اهل سنت زاهدان ادامه داد: توحید در راس حقوق الله و احسان به پدر و مادر نیز برترین عمل در مبحث حقوق العباد است .

وی اظهار داشت: ارتباط گرفتن دختران و پسران در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی آسیبی جدی بوده که زمینه فساد اخلاقی را فراهم می کند .

مولوی بدری تاکید کرد: در برخی گروههای اسلامی تندروی هایی وجود دارد که انسان های بیگناه به ناحق کشته می شوند، لذا این عمل خلاف دستورات دین است.

استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه قم هم در این مراسم گفت: با حفظ وحدت، همبستگی و یکپارچگی امت اسلامی شکل گیری یک تمدن بزرگ میسر بوده و با شایستگی می توان همایش های باشکوه وحدت را در بلاد کفر و نیویورک آمریکا برگزار کرد .

آیت الله احدی با تاکید بر اینکه مسلمانان باید مانند باران رحمت باشند و آبادانی و نشاط و رحمت را به جهان بشریت هدیه کنند افزود: توحید خداوند و رسالت نبوی باید در تمام دنیا منتشر شود .

آیت الله احدی ادامه داد: قرآن کریم و سیرت نبوی انسان را از نزاع و اختلاف دور می کند و پیام قرآن کریم حفظ وحدت و انسجام و اخوت و برادری و توسعه علمی بوده که دشمنان این مهم را بر نمی تابند و به بهانه های مختلف مسلمانان را نابود می کنند .

وی با اشاره به اینکه مسلمانان بالاترین سرمایه های علم را در اختیار دارند، اظهار کرد: در دانشگاه بزرگ دارالعلوم زاهدان علم به دنیا منتشر می شود که در گذشته این نعمت نبوده و افتخار می کنیم ظرفیت های توسعه علمی را داریم .

وی ادامه داد: حضور در جمع علما و بزرگان و اهل سنت فهیم و با بصیرت و پیام رسان های وحدت باعث افتخار و دلگرمی بوده و بنده همه ساله پیام های معنوی وحدت این همایش های باشکوه را به علما و مسئولان قم و پایتخت کشور منتقل می کنم .

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: رهبر معظم انقلاب به این استان نگاهی ویژه دارند و از دیرباز تاکنون بر اهمیت توجه به مشکلات مردم و ارتقاء شاخص های دینی و توسعه مراکز علوم دینی تاکید فرموده اند .

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی افزود: هدایت، توفیقات و فضل الهی را باید قدر بدانیم و شکر عملی از نعمت های نظام که زمینه رشد حوزه های علمیه و مساجد و آزادی دینی و امنیت را فراهم کرد، بجا آوریم .

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان بیان کرد: عالمان دین می بایست با فضای روز جامعه و نقشه های شوم دشمنان آشنایی داشته باشند و با شناخت و آگاهی توطئه های دشمنان را خنثی کنند .

امام جمعه زاهدان ادامه داد: وظیفه علما در موقعیت حساس کنونی بسیار دشوار، سنگین و خطیر است و مقابله با تهاجمات فرهنگی، خنثی سازی توطئه های دشمنان و حضور با قوت در صحنه از جمله انتظارات جامعه از علما است .

حجت الاسلام والمسلمین محامی از ویژگی های علما را مردمی و الهی بودن، اهل تلاش و خدمت و عامل بودن به احکام و دستورات الهی، تزکیه و تربیت اخلاقی و پاکی نفس و تعلیم کتاب و حکمت عنوان کرد .

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم مکی اهل سنت زاهدان نیز از حضور پرشور و باشکوه اقشار مختلف مردم استان و مهمانان از نقاط مختلف کشور بویژه نماینده ولی فقیه، استاندار، علما، مسئولان و نمایندگان مردم در مجلس در همایش دانش آموختگی طلاب قدردانی کرد و گفت: مجاهده با نفس و تلاش برای احیای اسلام و کسب علم و بهره گرفتن از فیوضات و برکات دینی مورد پسند پروردگار متعال است .

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی افزود: تحمل مشکلات برای احیا، توسعه، ترویج و کسب و فراگیری دین در نزد پروردگار متعال دارای ارزش است .

امام جمعه اهل سنت زاهدان راه نجات بشریت را در تلاوت قرآن و عمل به دستورات و معارف دینی عنوان و تاکید کرد: با بعثت رسول الله (ص) به عنوان آخرین ناجی و منادی و با پیام نجات بخش کتاب الله زمینه برای اصلاح و هدایت افراد جامعه بشری فراهم آمده لذا همگان باید اصلاح، تزکیه، احسان و اخلاق را در خود تقویت کنند .

مولوی اسماعیل زهی افزود: سیرت نبوی و احکام الهی نیاز مهم جامعه امروز بشری بوده که با عمل به قرآن و سنت کامیابی و سعادت در دنیا و آخرت به انسان هدیه می شود .

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان تاکید کرد: تسلیم شدن و تابع قرآن و سنت و عمل کردن به شریعت پاک دین از دستورات مهم دینی به شمار می رود و سیرت نبوی نیز بر همین مهم استوار است .

مولوی اسماعیل زهی اهمیت اقامه نماز، پرداخت زکات، دور شدن از معاصی و گناهان و هواهای نفسانی، رجوع به پروردگار و اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و عمل به سنت های پاک رسول الله (ص) را متذکر شد .

امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان گام برداشتن در مسیر اعتدال و دور شدن از تندروی و اختلاف و تفرقه را یادآور شد و تاکید کرد: مسیر اهل سنت گفتمان، احترام به اصول و عقاید و رعایت قانون بوده و برگزاری همایش های دانش آموختگی طلاب نیز در راستای اعتدال و خیرخواهی است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: