• دوشنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 981-2184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل دامپزشکی استان:

63 هزار راس دام سبک از طریق دریا وارد سیستان وبلوچستان شده است

مدیرکل دامپزشکی سیستان وبلوچستان گفت: در حال حاضر بالغ بر 63هزار راس دام سبک از طریق دریا وارد سیستان وبلوچستان شده که پس از طی روند قانونی بهداشتی و قرنطینه ای دامپزشکی به مقصد 7 کشتارگاه مجاز اعتماد، نگور، پاکدام، طیبی، ارغوان گوشت، کیمیا گوشت، خوشه طلایی شهرستان های چابهار، زاهدان، هامون، کنارک و سرباز منتقل شده اند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان مهدی حسینی بیان کرد: به منظور تنظیم بازار کشور واردات دام سبک زنده از کشور رومانی در دستور کار قرار گرفت که تاکنون طی دو مرحله دام های سبک از طریق بندر چابهار وارد استان شده است .

وی ادامه داد: از مجموع دام های وارد شده به این کشتارگاه ها تاکنون بیش از 40هزار راس دام ذبح و به منظور عرضه وارد بازار شده است .

حسینی تاکید کرد: کارشناسان دامپزشکی استان در 3 نوبت کاری(24 ساعته) وظیفه شمارش، تطبیق و بازرسی و صدور مجوز های حمل این دام ها را به مقصد دامداری‌های مجاز برعهده دارند .

وی تصریح کرد: مسئولین فنی بهداشتی و ناظرین شرعی هم بر روند کشتار به صورت کامل نظارت دارند.

همچنین معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار سیستان و بلوچستان نیز در جلسه تنظیم بازار استان گفت: کارگروه تنظیم بازار استان جزء کارگروه های فعال و موفق در سال گذشته بوه که آخرین جلسات این کارگروه نیز طی سال 1397 مربوط به موضوع واردات دام زنده از طریق استان ، بوده است.

علیرضا نورا افزود: با پیگیری های که از طریق استاندار در سال گذشته صورت پذیرفت ورود دام زنده به استان و کشتار این دام در داخل استان و توزیع گوشت از طریق استان ما به سایر نقاط کشور ، محقق شد و درحال انجام است .

نورا  ادامه داد: پس از خروج آمریکا از برجام کشور با کاهش درآمدهای نفتی روبرو شد و تنها راه نجات کشور اجرای اقتصاد مقاومتی است که در سال گذشته علی رغم فراز و نشیبهای زیادی که در اقتصاد داشتیم دولتمردان تلاش کردند و تامین و ذخیره سازی کالاهای اساسی مردم به خوبی صورت پذیرد و در این ارتباط استان کمترین مشکلات را نسبت به سایر نقاط کشور داشت .

وی افزود: با توجه به تحریم های اعمال شده سایر بنادر کشور با مشکل روبرو شده اند و تنها بندر چابهار است که توانایی پهلوگیری کشتی های پهن پیکر را دارد ( به دلیل توسعه افغانستان و تامین کالاهای این کشور )، ما توانستیم از این ظرفیت استفاده نماییم و مایحتاج مردم و کالاهای اساسی را از طریق این بندر تامین نماییم  و امروز می توانیم افتخار کنیم که جزء استانهای هستیم که تحریمها تاثیری بر ما ندارد و توانایی صادرات گوشت از استان ما به کشور عراق نیز وجود دارد .

نورا در ادامه تصریح کرد: باید بجای واردات گوشت همانند کشور ترکیه واردات دام زنده را برای کشور اعمال کنیم، کشور ترکیه از اروپا دام زنده وارد می کند پس از کشتار و بسته بندی گوشت را به سایر کشور صادر می نماید که با این کشتارگاه های دام و صنایه بسته بندی گوشت را ایجاد نموده و از قبل دام زنده ایجاد اشتغال و درآمد زایی می نماید .

نادر میرشکار دبیر ستاد تنظیم بازار استان و رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان نیز در این جلسه ، بیان کرد: بخش های خصوصی و دولتی استان در ایام پایانی سال به جهت ایجاد تعادل و تنظیم بازار در خصوص تامین و توزیع کالاهای اساسی مردم نقش استانی و نقش ملی ،خوبی ایفا نمودند و این نقش آفرینی در جهت تامین گوشت و مواد پروتئینی بوده است .

وی ادامه داد: می بایست ورود دام به کشور از طریق استان انجام شود که این موضوع با توجه به شعار سالجاری موجب رونق تولید در استان می شود و در همین ارتباط واحدهای کشتارگاهی ، بسته بندی و شبکه های توزیع ما در استان فعال خواهند شد وبا  سرمایه گذاری نیز در این بخش ها باعث ایجاد اشتغال و رونق بخشی به اقتصاد استان می شود .

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان در پایان ، خاطرنشان کرد: کشتارگاه ها و حتی صنایع بسته بندی در استان ما با سایر استانهای کشور متفاوت است آن هم به این دلیل که این واحدها جهت کشتار دام زنده وارداتی ایجاد شده است که این یک ظرفیت برای استان ما محسوب می شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: