• شنبه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 981-2884-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

برای تامین امکانات و تجهیزات اتاق عمل در خاش بیش از یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: مهمترین رسالت ما توسعه شاخص های سلامت جامعه است و شواهد علمی و تجارب بین المللی نشان می دهد که افزایش زیر ساخت های بهداشت و درمان از سوی دولت نه تنها ممکن نیست بلکه به تنهائی قادر به تامین سلامت مردم هم نمی باشد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر سید محمد هاشمی شهری در جلسه شورای اداری شهرستان خاش با اعلام این مطلب گفت: در حال حاضر اصلاح سبک زندگی و مشارکت جدی مردم در اقدامات خود مراقبتی از یک سو و اعمال مدیریت صحیح در زمینه استفاده از منابع انسانی، فیزیکی و تجهیزاتی حوزه بهداشت و درمان را می توان حلقه مفقوده و نقطه ثقل توسعه سلامت عمومی به شمار آورد .

وی با تاکید بر عزم جدی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی استان برای زدودن عنوان محرومیت از حوزه بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان گفت: برای رسیدن به این هدف در کنار توجه به طرح گسترش شبکه و نظام سطح بندی به دنبال ایجاد جنبش نرم افزاری در مدیریت بهداشت و درمان و استفاده از مدیریت تغییر و تحول در حوزه سلامت هستیم .

وی با اشاره به تکمیل قابل قبول ساختار شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش گفت: معیار اصلی ما برای ساخت و راه اندازی خانه های بهداشت روستائی، مراکز جامع خدمات روستائی و شهری، تسهیلات زایمانی و سایر زیر ساخت ها، طرح گسترش شبکه است که با توجه به واقعیت های منطقه ای هر 5 سال یکبار اصلاح و به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ می شود .

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شاخص جمعیتی مورد نظر برای ساخت و راه اندازی مراکز جامع سلامت در کل کشور حضور 4 تا 10 هزار نفر جمعیت شهری و یا روستائی است اما واقعیت هائی مثل وسعت استان سیستان و بلوچستان، پراکندگی مراکز جمعیتی، دور بودن و صعب العبور بودن مسیرهای ارتباطی و ضعف بنیه اقتصادی مردم باعث شده است تا در برخی موارد برای جمعیت های 1000 تا 2000 نفر هم یک مرکز خدمات جامع سلامت در استان داشته باشیم .

وی در بخش دیگری از سخنان خود طرح مطالبات مردمی در حوزه بهداشت و درمان را یکی از برکات ارتباط مستقیم با مردم و حضور در جمع معتمدان و ریش سفیدان جامعه بر شمرد و گفت: اگر تصمیم گیری نهائی در حوزه بهداشت و درمان با توجه به نیازهای اعلام شده از سوی مردم، نیازهای کارشناسی احصاء شده از سوی کارشناسان و با لحاظ واقعیت های اعتباری صورت گیرد شاهد تحول و توسعه قابل قبول سلامت مردم خواهیم بود .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود مشارکت جدی مردم در برنامه های نظام سلامت را یکی دیگر از ضروریات توسعه شاخص های سلامت برشمرد و گفت: امروزه بار اصلی مراجعات به بیمارستان ها را حوادث و بیماری های مزمن غیر واگیر مثل دیابت، پرفشاری خون، بیماری های روان تنی و امثال آن تشکیل می دهند و این واقعیت نشان می دهد که اصلاح رفتارها، تغییرات ساده در سبک زندگی و مراقبت های ارزان قیمت تغذیه ای و فعالیت بدنی می تواند از صرف هزینه های هنگفت در درمان مصدومیت ها و بیماری ها جلوگیری کند و این منابع صرف توسعه و آبادانی منطقه، استان و کشور شود .

دکتر هاشمی شهری بالا بودن تلفات انسانی ناشی از حوادث جاده ای را یکی از نمونه های قابل ذکر در زمینه ضرورت جلب مشارکت مردم با تغییر رفتارهای اجتماعی برشمرد و گفت: در تعطیلات نوروزی سال 1398 شاهد بودیم که تعداد مرگ و میر در سر صحنه تصادف در جاده های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیش از 98 درصد افزایش داشت و این بدین معناست که هیچ بیمارستان و پایگاه اورژانسی نمی تواند در کاهش این تلفات نقش داشته باشد .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تامین منابع انسانی پایدار برای مراکز ارائه خدمات سلامت را منوط به استفاده از نیروهای ماندگار و بومی استان دانست و گفت: خوشبختانه سهمیه پذیرش سالیانه 20 نفر دانشجوی پزشکی از هر یک از شهرستان های خاش و سراوان اخذ شده است که این امر علاوه بر تحقق عدالت آموزشی، امکان تامین نیروی انسانی و راه اندازی مراکز جدید را در میان مدت فراهم خواهد کرد .

وی افزود: مواردی وجود دارد که برخی از همکاران پزشک و غیر پزشک ما به رغم استفاده از سهمیه عدالت آموزشی برای پذیرفته شدن در دانشگاه حاضر نیستند در مراکزی که متعهد خدمت در آن شده اند حضور پیدا کنند .

دکتر هاشمی شهری با اشاره به وجود پزشک عمومی در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستائی در حوزه شهرستان خاش و حضور 27 نفر از همکاران پزشک متخصص در بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: تامین منابع انسانی و نیروی تخصصی مهمترین و زیربنائی ترین اقدام در حوزه زیر ساخت های سلامت محسوب می شود اما در پشت پرده حضور این 27 همکار پزشک متخصص ما در شهرستان خاش اقدامات بزرگ و تاثیر گذار دیگری هم وجود دارد و به عنوان مثال برای تامین هر یک از تخت های بستری و امکانات و تجهیزات اتاق عمل مورد نیاز متخصص جراحی مغز و اعصاب بیش از یک و نیم میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان حضور خیرین در تامین بخشی از منابع مورد نیاز حوزه سلامت را امری مرسوم در تمام نظام های سلامت و همه فرهنگ ها و تمدن ها برشمرد و گفت: خوشبختانه فرهنگ غنی دینی و سابقه درخشان مردم ما در ایثار و از خودگذشتگی پشتوانه گرانسنگی برای ماست تا اقدامات خیریه در حوزه بهداشت و درمان را نیز تسهیل کنیم و افزایش دهیم.

وی در این زمینه گفت: منابع مورد نیاز بیمارستان ها از 3 بخش تامین می شود که شامل، منابع مالی اختصاص یافته از سوی دولت و بیمه ها، فرانشیز دریافتی از بیماران و کمک های خیرین است که در استان ما میزان دریافتی بیمارستان ها از بیماران و مراجعین بسیار ناچیز است امّا منابع قابل تامین از سوی خیرین سلامت می تواند به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: