• شنبه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 981-6814-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مشاهده "فسیل زنده" در تالاب هامون

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از مشاهده قدیمی ترین گونه جانوری در حال انقراض در تالاب هامون خبر داد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، وحید پورمردان گفت: پس از نزدیک به دو دهه خشکسالی در منطقه سیستان و آبگیری بخشهایی از تالاب بین المللی هامون پس از بارندگی در افغانستان و روان شدن سیلاب دشتمال به سوی تالاب، شاهد احیای گونه های جانوری و گیاهی تالابی بودیم .

مدیر کل حفاظت محیط زیست افزود: یکی از گونه های جانوری که  پس از آبگیری بخشهای از تالاب در دامنه کوه خواجه مشاهده شده سخت پوست آبزی با نام علمی Triops Cancriformis است که در دنیا به نام "فسیل زنده" نامگذاری شده و از گونه های سخت پوست آبزی در آبهای شیرین جهان می باشد، این گونه جزو گونه های در معرض انقراض ایالت متحده و اروپا رده بندی شده است .

پورمردان  خاطر نشان کرد: علت نامگذاری این گونه قدمت حیات ۳۰۰-۲۰۰ میلیون سال این گونه در کره زمین میباشد. این گونه سخت پوست را به دلیل تشابه ظاهری آن با نوزاد وزغ گاها" میگوی بچه وزغی نیز نامیده می شود. اندازه این گونه معمولا تا 6 سانتیمتر می باشد و در شرایط طبیعی تا ۱۱ سانتیمتر هم گزارش شده است. این گونه اواخر دوره کربونیفر و تریاسیک به علت تحمل بالای شرایط محیطی سخت از جمله درجه حرارتهای حدی، اسیدیته ۶ تا ۱۰ بافت خاک و خشکسالیهای طولانی توانسته با تشکیل سیست (Cyst) مقاوم در زیر گل و لای و رسوبات خشک تالابها و پیکره های آب شیرین ادامه حیات دهد و در صورت فراهم شدن شرایط زیست نرمال ظرف دو هفته ادامه مراحل رشد خود را تا مرحله بالینی از سر گیرد و دوره عمر آن تا ۹۰ روز ادامه داشته باشد. دامنه تحمل شرایط تخم سیست بعضا" به ده ها سال نیز طول میکشد .

وی گفت: این گونه از پشه هایی همچون آنوفل (عامل بیماری مالاریا) و حتی علفهای هرز داخل تالابها تغذیه می کند. از اینرو به عنوان روش کنترل بیولوژیک در برکه های آبی و مزارع کشاورزی ایفای نقش می کند و تا کنون حدود ۱۰ گونه از جنس Triops در جهان شناسایی شده که حضور این گونه فسیل زنده نوید سال آبادی در منطقه سیستان و تالاب بین المللی هامون است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: