• شنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 981-10614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تالاب جازموريان در خطر حمله ملخ هاي صحرايي

ملخ هاي مهاجم صحرايي در تالاب جازموريان ديده شدند که خطري جدي براي دشت جازموريان است .

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تا کنون 13 هزار هکتار از مراتع استان عليه ملخ صحرايي سمپاشي شده است و مقابله با خطرات اين ملخ مهاجم همچنان ادامه دارد.

زورقی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تأمین اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی انجام نشده است، گفت: تاکنون حدود 13 هزار هکتار از مراتع شهرستان‌های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است .

وی اظهار کرد: با توجه به آخرین گزارش ارسالی از سازمان خواروبار کشاورزی(فائو) مبنی بر هجوم دسته های ملخ از شبه جزیره عربستان به استان های جنوبی کشور از جمله سیستان و بلوچستان به منظور ردیابی و دیده بانی ومبارزه با این آفت خطرناک ۲۷ اکیپ دیده بانی، ۷ اکیپ خودرویی مبارزه ویک هواپیمای سم پاشی برای مبارزه با ملخ صحرایی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان پیش بینی وکار مبارزه را از ۱۳ اسفند ماه سال گذشته در شهرستان کنارک آغاز کردند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برخلاف پیگیری مکرر تأمین اعتبار جهت مبارزه با ملخ صحرایی صورت نگرفته است .

زورقی افزود: دسته های پر تراکم این ملخ ها هر نوع سرسبزی اعم از علوفه، غلات، صیفی جات و حتی علف های هرز را که در مسیر خود ببینند مورد هجوم قرار داده و از بین می برند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان هشدار داد: با توجه به بارندگی های فروردین، افزایش رطوبت و درجه حرارت، شرایط مناسبی برای خروج پوره ملخ صحرایی وهجوم دستجات بزرگ ملخ از شبه جزیره عربستان به استان که خسارات هنگفتی به بخش کشاورزی وارد خواهند کرد، فراهم شده است .

حیدر زورقی به منظور مبارزه بهنگام با ملخ صحرایی مهاجر خواستار احداث باندهای پروازی بیشتر جهت هواپیمای سمپاش در مجاورت با استان هرمزگان و محدوده جازموریان وتخیصص اعتبار لازم جهت تداوم مبارزه با این آفت خطرناک شد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی دلگان نیز گفت: اولین گروه از ملخ های مهاجر وارد شهرستان شدند که تاکنون 300هزار از اراضی نیز سمپاشی شده است .

سیدغلامرضا سجادی اظهار کرد: این گروه ملخ ها از سمت جازموریان وارد دلگان شده اند که در اولین مرحله حدود 300 هکتار از اراضی این شهرستان علیه آفت این ملخ ها سمپاشی شده است .

وی افزود: البته این مرحله تازه شروع کار است چون که ملخ ها هم اکنون در حال تخم ریزی و جفت گیری هستند و این تخم ها بعد از 20 روز تبدیل به ملخ شده و پس از آن عملیات اصلی مقابله با آنها آغاز می شود .

به گفته سجادی؛ تاکنون هیچ گونه گزارشی از خسارت ناشی از این ملخ ها گزارش نشده که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده مرحله به مرحله کار سمپاشی انجام خواهد شد تا خسارات آنها به حداقل میزان ممکن برسد .

مدیر جهاد کشاورزی دلگان با اشاره به کمبود بودجه تاکید کرد: لازم است تا به منظور مقابله جدی و سریع با این ملخ ها بودجه و اعتبار و امکانات لازم در اختیار قرار بگیرد که تاکنون این امر به خوبی صورت نگرفته و امیدواریم هر چه سریعتر محقق شود .

سجادی از شهروندان درخواست کرد تا به محض مشاهده حضور ملخ ها در هر نقطه از شهرستان بلافاصله اطلاع رسانی کنند تا سریعتر کار سمپاشی منطقه انجام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: