• دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آخرین اقدامات انجام شده در خصوص مهار سیلاب منطقه سیستان

استاندار سیستان و بلوچستان که از بامداد امروز در مناطق آسیب دیده شهرستان هیرمند حضور یافت در حاشیه این بازدید در مصاحبه با خبرنگاران آخرین اقدامات انجام شده در خصوص مهار سیلاب این منطقه را تشریح کرد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، موهبتی در این مصاحبه افزود: سیلابی بیش از ۳ هزار متر مکعب در ثانیه وارد منطقه شده که بخشی از این آب به دلیل عدم کشش رودخانه سیستان به کانال نیاتک هدایت شده است .

وی افزود: کانال نیاتک بیش از ۲۱ سال از عمرش می گذرد و در این مدت از آن استفاده ای صورت نگرفته که در سیل اخیر آب به این کانال هدایت شده و از مسیری که به ظاهر سالم بوده ولی حفره‌هایی توسط حیوانات ایجاد شده و یا در برخی نقاط عملیات عمرانی صورت گرفته مثل انتقال کابل فیبر نوری استحکام‌بخشی این کانال آسیب دیده که این امر منجر به از بین رفتن داکت حفاظتی آن شده و منجر به بروز مشکلاتی در این منطقه گردیده که بر این اساس دو روستا دچار آبگرفتگی و ۵ روستا در محاصره سیل قرار گرفتند و بیش از ۲۵۰ خانوار این روستا ها تخلیه شده و در نقاط امن توسط هلال احمر مستقر شده اند .

وی ادامه داد: در جلسه ای که با حضور مسئولین در این محل برگزار شده نقطه نظرات مسئولین و همچنین مردم محلی اخذ شده و گزینه‌های پیشنهادی مورد بحث و بررسی قرار گرفته که در نهایت این پیشنهادات در دو جبهه کاری در حال اجراست .

موهبتی ادامه داد: جبهه اول مهار و اصلاح و استحکام دیواره کانال نیاتک میباشد و جبهه دوم روان‌سازی آب برای عبور به سمت هامون و بستن مسیر از نقطه ای دیگر است که در اختیار تیم عملیاتی سپاه قرار گرفته و ماشین آلات مورد نیاز برای این موارد تامین شده و عملیات اجرایی آغاز شده است .

استاندار گفت: عملیات اجرایی که در حال حاضر در حال انجام است اگر تا ظهر امروز به نتیجه نرسد جاده شکافته خواهد شد و آب از طریق جاده عبور خواهد کرد، اما در تصمیم این موضوع باید چند ساعتی تحمل کنیم و وضعیت پیشرفت گزینه های قبلی را مشاهده و ارزیابی نماییم .

وی گفت: شدت آب در شرایط فعلی افزایش پیدا کرده که به جهت بستن نهر لشکرگاه در افغانستان که در فاصله ۱۰ کیلومتری نقطه ورودی آب به ایران است و از جنوب زرنج بسته شده که میزان آب را از مقدار پیش بینی شده بیشتر کرده است  و خساراتی را در این حوزه وارد نموده است .

وی در پاسخ به اینکه آیا در سایر مناطق سیستان تهدیدی برای سیلاب وجود دارد، افزود: ما می‌توانستیم میزان ورودی آب به رودخانه سیستان را با باز کردن دریچه های سد زهک اضافه کنیم و آب خروجی از سد افزایش یابد ولی با توجه به نقاط آسیب پذیر در مسیر  منطقه پل قرآن و پل نهراب و در ادامه مسیر، تصمیم بر این شد تا آب در کانال نیاتک هدایت شود اما مشکلی وجود دارد که پل های این مسیر به اندازه میزان آب ورودی نیست که بعدها بعداً باید در این جاده در این مسیر اصلاحاتی صورت گیرد و پل جدیدی اضافه گردد.

رسول راشکی مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز گفت: 3روستا در شهرستان هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان بر اثر شدت یافتن سیلاب رودخانه هیرمند تخلیه شدند و هشت روستا در معرض سیلاب شدید قرار دارند .

وی ادامه داد: همزمان با شدت یافتن سیلاب ورودی به منطقه سیستان تمامی نیروهای هلال احمر در منطقه آماده باش کامل هستند تا خدمات را در کمترین زمان ممکن به هموطنان ارائه دهند ، این سیلاب غیرقابل کنترل افغانستان از اواخر اسفند ماه گذشته در منطقه سیستان جاری شده است .

رسول راشکی اظهار کرد: چهار مکان امن (سه مدرسه و شهرک صنعتی هیرمند) با ظرفیت 500 خانوار در شهرستان هیرمند برای اسکان اضطراری سیل زدگان پیش بینی شده است که افراد در حال انتقال به این مکان های امن هستند .

مدیرعامل جمعیت هلال احمر از مردم سیستان خواست تا به هشدار های مربوط به سیلاب توجه کنند تا با همکاری مردم بتوانیم با سیلاب مقابله کنیم.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران نیز گفت: نفربرهای زرهی سپاه برای انتقال سیلزدگان شهرستانهای شمالی این استان به محل های امن در منطقه استقرار یافتند .

سردار محمد پاکپور افزود: نیروهای مهندسی سپاه و سایر نیروههای امدادی سیستان در حال ایجاد سیل بند در بالادست دایک کانال نیاتک هستند .

وی بیان کرد: تلاش بی وقفه نیروهای سپاه برای ایجاد سیل بند در مسیر ورودی آب از کشور افغانستان به منطقه سیستان در حال انجام است .

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت: قبل از وقوع سیلاب در سیستان بازدید هوایی از نقاط بحرانی انجام و تجهیزات سپاه در منطقه مستقر شدند .

وی افزود: با توجه به اینکه فشار آب ورودی از سمت کشور افغانستان زیاد است و دیواره های حفاظتی منطقه نیز به دلیل خشکسالی های طولانی مدت آسیب پذیر بود منجر به خروج آب از میان شکاف ها شد .

سردار پاکپور ادامه داد: 2 شکاف اصلی در دایک کانال نیاتک ایجاد که شب گذشته نخستین شکاف مسدود شد .

وی تصریح کرد: از آنجا که تردد برای رسیدن به شکاف دوم میسر نبود در گام نخست مسیر ویژه تردد خودرو، نیرو و ارسال مصالح بازگشایی شد .

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت:به منظور مسدود کردن شکاف دوم نیز در حال ایجاد سیل بند در بالا دست آن هستیم تا با کاهش عرض مسیر ورودی بتوانیم آب را به سمت تالاب بین المللی هامون هدایت کرده و از ورود آب به روستاها جلوگیری کنیم .

وی بیان کرد: به دلیل اینکه احتمال داده شد در برخی نقاط امکان تردد خودرو وجود نداشته باشد نفربرهای زرهی در منطقه مستقر شده اند تا کار انتقال و جابجایی افراد در سیل مانده را انجام دهند .

سردار پاکپور ادامه داد: یکی از دلایل طولانی شدن عملیات مسدود سازی شکاف، حرکت خلاف جهت باد بود که مانع ورود آب به سمت تالاب می شد اما از صبح امروز سرعت باد نیز کاسته شده و عملیات سرعت بیشتری خواهد گرفت .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: