• یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 982-5284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

از محل فروش سوخت در مرز انجام خواهد شد؛

پرداخت ماهیانه ۱۵۰هزار تومان به خانوار‌های مرزنشین سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ماهیانه ۱۵۰ هزار تومان از محل فروش سوخت در مرز به هر یک از خانوار‌های مرزنشین سیستان و بلوچستان، پرداخت خواهد شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، احمد علی موهبتی در جلسه، ساماندهی سهمیه سوخت مرزنشینان سیستان و بلوچستان افزود: در اجرای این طرح، برای 76هزار سرپرست خانوارهای مرزنشین استان، پرونده تشکیل شده که شامل مرزنشینان ساکن تا شعاع 20کیلومتری از مرز است .

وی افزود: در سال های اخیر، پرداخت عواید حاصل از فروش سوخت به مرزنشینان با کندی و تفاوت در مبلغ صورت می گرفت که با برگزاری مزایده عمومی و تعیین تعاونی های مرزنشینان به عنوان کارگزار، اجرای این طرح از شفافیت کافی برخوردار خواهد شد .

وی بیان کرد: بر اساس طرح جدید تمام تعاونی هایی که در حوزه سوخت فعالیت دارند در مزایده عمومی شرکت می ‌کنند که این مزایده پنجم هر ماه برگزار می ‌شود .

وی افزود: پیش ‌بینی می ‌شود بر اساس طرح جدید ماهیانه حدود 150 هزار تومان به حساب هر مرزنشین واریز شود که در گذشته این مبلغ در حدود 12 هزار تومان به طور میانگین بوده است .

استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر تلاش برای ایجاد رفاه نسبی مرزنشینان بیان کرد: باید کمک کنیم تا مرزنشینان به رفاه نسبی برسند و در کنار این امر با پدیده قاچاق سوخت برخورد کنیم زیرا قاچاق علاوه بر ایجاد بی نظمی در اقتصاد، به آن آسیب می زند .

وی گفت: در نشستی که با وزیر کشور و وزیر نفت و سایر دست اندرکاران در تهران داشتیم مقرر شد کارگروهی کشوری برای مبارزه با پدیده قاچاق سوخت برگزار و راهکارهای لازم برای نظم بخشی به این موضوع تصویب شود .

موهبتی افزود: بنا بر طرح توزیع و بهره‌ مندی مرزنشینان شعاع 20 کیلومتر 20 درصد قیمت سوخت باید به حساب مرزنشینان واریز شود که در حال حاضر پرونده 76 هزار نفر برای برخورداری از این طرح تایید شده و حدود هفت هزار نفر نیز در مرحله بررسی و تایید هستند .

وی اظهار کرد: مبالغ حاصل از فروش سوخت به نیروهای شاغل دولت که در مرزها ساکن هستند تعلق نمی گیرد و فقط شامل افراد مرزنشین که فاقد شغل هستند می شود .

استاندار با بیان اینکه مرز فرصت و مزیتی قابل توجه است، گفت: تلاش داریم که در این طرح روستاهایی با شعاع بیشتر از 20کیلومتر از این مزیت برخوردار شوند تا به مردمی که به عنوان مرزدار و متولی امنیت در این مناطق هستند کمک شود .

نورا، معاون هماهنگی و اقتصادی استاندار هم گفت: تعاونی های مرزنشین و بخش خصوصی اعم از حقیقی و حقوقی می توانند در این مزایده شرکت کنند .

وی افزود: در سال های گذشته اختصاص 1500لیتر سوخت به عنوان سهمیه مرزنشینان سیستان و بلوچستان به تصویب هیات دولت رسید، اما این سهمیه تعلق نگرفت و واقعی نشد .

اعمال قانون و برخورد شدیدتر با قاچاقچیان سوخت از دیگر مباحث این جلسه بود.

گفتنی است کاهش قاچاق سوخت، بهبود معیشت مرزنشینان، مهاجرت معکوس روستاییان از شهرها به روستاهای محدوده مرز و تثبیت جمعیت پایدار از دستاوردهایی است که طرح برخورداری مرزنشینان از عواید سوخت دنبال می کند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: